| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć darowiznę auta

Jak rozliczyć darowiznę auta

Odpłatne zbycie samochodu jest objęte podatkiem dochodowym jeszcze przez sześć lat od wycofania go z ewidencji. Nie musi powodować takiego obowiązku darowizna. Gdy obdarowany jest członkiem najbliższej rodziny, on nie musi płacić podatku od darowizny.

Jeśli jednak w związku z zakupem samochodu stanowiącego przedmiot darowizny podatnik korzystał z prawa do odliczenia części VAT (samochód osobowy) lub całości podatku od towarów i usług (samochód niezaliczany do osobowych), także na okoliczność darowizny (a właściwie już w momencie wycofywania samochodu z działalności) trzeba zapłacić podatek od towarów i usług. Tak będzie np. w przypadkach, gdy samochód został nabyty przez podatnika w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przed rozpoczęciem prywatnej praktyki albo poza prywatną praktyką podatnik jest przedsiębiorcą wykonującym sprzedaż (dostawę) towarów i usług w branży niepodlegającej zwolnieniu z VAT.

JAK TO ZROBIĆ...

Optymalizujemy podatkowo darowiznę firmowego samochodu

PROBLEM: Lekarz wykorzystywał w prywatnej praktyce samochód osobowy. Auto zostało zamortyzowane, podatnik chce nabyć nowe. Stare w związku z tym chce darować córce.

ROZWIĄZANIE: W pierwszej kolejności trzeba rozważyć, jakie podatki i w jakiej wysokości wchodzą w grę. Analizy takiej trzeba dokonać na podstawie przepisów następujących ustaw podatkowych: podatek od spadku i darowizny, podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek od towarów i usług.

MARIANNA OLSZEWSKA

gp@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK