REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od przekazania części majątku spółki należy naliczyć VAT

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, mam wspólnotę małżeńską z żoną. W ewidencji środków trwałych jesteśmy wpisani jako właściciele niezabudowanej działki w Białej Podlaskiej. Mamy też działkę w Siedlcach częściowo zabudowaną (budynek pod działalność gospodarczą połączony z budynkiem spółki, budynek nie jest jeszcze przyjęty do amortyzacji, nie jest wykończony). Chcemy przekazać część majątku synowi. Uważamy, że jest to przekazanie części majątku firmy. Wcześniej firma zaciągnęła kredyty na budowę budynku w Siedlcach, który jest już spłacony. Czy w takiej sytuacji należy naliczyć VAT?

O odpowiedź poprosiliśmy Izbę Skarbową w Łodzi i Małgorzatę Bredę z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

REKLAMA

IZBA SKARBOWA W ŁODZI ODPOWIEDZIAŁA DLA GP

Tak

Przekazanie części majątku może stanowić dostawę towarów w zakresie przeniesienia prawa do rozporządzania towarami lub świadczenie usług w zakresie przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych. Czynność ta podlega opodatkowaniu.

Na wstępie należy wskazać, że przedstawione zapytanie nie wyjaśnia dokładnie stanu faktycznego, a w szczególności, jakie składniki majątku firmy będą przekazane na rzecz syna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z opisu stanu faktycznego należy uznać, że czytelnik jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), ponieważ prowadzi działalność gospodarczą. Wydzielając część majątku firmowego i przekazując go synowi niewątpliwie działa w roli podatnika, ponieważ dokonuje przeniesienia prawa do rozporządzania tym majątkiem na odrębny podmiot.

Na mocy art. 6 ustawy z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyłączono pewne określone czynności. Do czynności tych - z uwagi na treść pkt 1 powołanego przepisu - należą transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Ponieważ przepisy ustawy o VAT nie definiują jednak pojęcia przedsiębiorstwa, należy tutaj odnieść się do ustawy Kodeks cywilny z 23 kwietnia 1964 r. (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.), który przedsiębiorstwo rozumie jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, który swoim zakresem obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład - art. 551 i 552 kodeksu cywilnego. Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy.

Podkreślić należy, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien być on interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia przedsiębiorstwa (w rozumieniu kodeksu cywilnego) lub oddziału samodzielnie sporządzającego bilans. Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym.

REKLAMA

Ze stanu faktycznego wynika, że podatnik zamierza przekazać część majątku (firmy) synowi. Z uwagi na fakt, że art. 6 pkt 1 ustawy wyłącza z opodatkowania zbycie całego przedsiębiorstwa, zatem brak jest podstaw do takiego wyłączenia w przypadku, gdy przedmiotem zbycia jest jedynie jego część.

W myśl art. 8 ust. 2 nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Ze względu na treść powołanych wyżej przepisów stwierdzić należy, że przekazanie części majątku może stanowić dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 (w zakresie przeniesienia prawa do rozporządzania towarami) lub świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 (w zakresie przeniesienia praw do wartości niematerialnych i prawnych) ww. ustawy. Czynność ta podlega opodatkowaniu, jako objęta dyspozycją art. 5 ust. 1 ustawy, ale tylko w odniesieniu do tych towarów i usług, których nabyciu towarzyszyło prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

EKSPERT WYJAŚNIA

MAŁGORZATA BREDA

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej

Tak

Podatnik dokonujący darowizny nieruchomości stanowionej składnik majątkowy firmy na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem dokonuje opodatkowanej VAT dostawy towarów.

Z przedstawionego sytuacji wynika, że podatnik ma zamiar darować określone części majątku (m.in. nieruchomość) wchodzące w skład prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa. Darowizna ta nie będzie związana z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Należy więc uznać, że taka czynność, tj. nieodpłatne przekazanie towarów na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, będzie czynnością podlegającą VAT. Wynika to z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, który stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Artykuł ust. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT stwierdza, iż przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, m.in. darowizny - jeśli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Bardzo istotne znaczenie ma właśnie ten ostatni warunek dotyczący odliczenia podatku. Tak więc w sytuacji, kiedy podatnik posiadał prawo do odliczenia VAT przy nabyciu towarów, które będą przedmiotem darowizny, to czynność ta będzie podlegała VAT. Należy także przypomnieć, że przez towary, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Tak więc podatnik dokonujący darowizny nieruchomości stanowionej składnik majątkowy firmy, na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem, dokonuje dostawy towarów w rozumieniu art. 5, która będzie podlegała opodatkowaniu. Obowiązek opodatkowania będzie istniał jedynie w sytuacji, gdy podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego (nawet jeśli z niego nie skorzystał) związanego z nabyciem tych składników majątkowych.

Opracował ŁUKASZ ZALEWSKI

PODSTAWA PRAWNA

Art. 2 pkt 6, art. 6, art. 7 ust. 1 i 2, art. 8 ust. 2, art. 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA