| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto i w jaki sposób musi dokonać rejestracji w zakresie VAT

Kto i w jaki sposób musi dokonać rejestracji w zakresie VAT

Co do zasady, podatnicy VAT przed dokonaniem pierwszej czynności objętej opodatkowaniem tym podatkiem mają obowiązek złożyć w swoich urzędach wypełniony druk zgłoszenia rejestracyjnego.

• usługi transportowe i usługi pomocnicze związane bezpośrednio z importem towarów, w przypadku gdy wartość tych usług została włączona do podstawy opodatkowania w imporcie towarów,

• usługi w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, świadczone na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym,

• usługi związane z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą pasażerów i ładunków oraz inne o podobnym charakterze usługi świadczone na rzecz przewoźników powietrznych oraz innych podmiotów wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym,

• usługi świadczone na obszarze polskich portów morskich, polegające na obsłudze morskich środków transportu,

• usługi świadczone na obszarze polskich portów morskich, związane z transportem międzynarodowym, polegające na obsłudze lądowych środków transportu.

Co do zasady, zgłoszenie dotyczące rejestracji należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Trzeba jednak zaznaczyć, iż w sytuacji, jeśli czynności te wykonywane są na terenie objętym zakresem działalności dwóch lub więcej urzędów skarbowych, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej zobowiązane są do złożenia zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na adres siedziby, osoby fizyczne natomiast, ze względu na miejsce zamieszkania. Dla podmiotów nieposiadających stałego miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Polski organem właściwym do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego jest naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Należy pamiętać, iż jeśli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik zobowiązany jest do zgłoszenia zaistniałej zmiany do naczelnika urzędu skarbowego w terminie siedmiu dni, licząc od dnia wystąpienia zmiany.

Także w przypadkach zaprzestania wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, na podatnikach VAT ciąży obowiązek zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie to stanowi podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru jako podatnika VAT. Trzeba zaznaczyć, iż w przypadku jeśli takie zgłoszenie nie zostanie zgłoszone przez podatnika ani przez jego następcę prawnego, naczelnik urzędu skarbowego dokona wykreślenia danego podmiotu z rejestru podatników VAT z urzędu. Istotny jest fakt, że czynność ta dokonywana jest przez naczelnika bez konieczności zawiadamiania o tym podatnika, w sytuacji gdy w ramach podjętych czynności sprawdzających okaże się, że podatnik nie istnieje lub nie ma możliwości skontaktowania się z nim ani jego pełnomocnikiem.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szukampracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK