| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > W jakich przypadkach przy najmie lokalu trzeba rozliczyć VAT

W jakich przypadkach przy najmie lokalu trzeba rozliczyć VAT

Wynajem lokali dla przedsiębiorców na potrzeby prowadzonej przez nich działalności gospodarczej opodatkowany jest podatkiem od towarów i usług. Zwolnione z VAT są natomiast usługi wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele mieszkaniowe.

W przypadku gdy umowa najmu/dzierżawy nieruchomości stanowiącej współwłasność zostanie zawarta przez jednego małżonka i obowiązek podatkowy w podatku dochodowym w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu najmu zostanie zgłoszony przez jednego współmałżonka, wówczas zwolnienie, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje tylko temu współmałżonkowi. Natomiast drugi małżonek, nie osiągając przychodów z tego tytułu i nie deklarując do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, pozostaje poza zakresem opodatkowania VAT, gdyż nie wykonuje czynności opodatkowanych oraz nie osiąga przychodów z tego tytułu (decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, nr PP-II/44071-18/07/IW, z 9 sierpnia 2007 r.).

Istotne regulacje zawarte są w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 4 załącznika nr 4 - Wykaz usług zwolnionych od podatku - wymienione zostały usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe. Jak z tego wynika, zakresem zwolnienia od podatku objęte są usługi wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele mieszkalne.

CZY NALEŻY SKŁADAĆ DEKLARACJE

Jeżeli wynajmowany lokal przeznaczony jest na cele inne niż mieszkaniowe, np. prowadzona jest w nim działalność gospodarcza, a podatnik nie może skorzystać ze zwolnień, powinien w takim przypadku składać deklaracje VAT.

JAK ROZLICZAĆ NAJEM LOKALI UŻYTKOWYCH

Wynajem lokali użytkowych mieści się w pojęciu działalności gospodarczej, jeżeli wykonywany jest w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Istotne jest zatem wykorzystanie lokalu użytkowego - w sposób ciągły dla celów zarobkowych - bez względu na to, czy najem będzie prowadzony w ramach działalności gospodarczej czy jako odrębne źródło przychodu. Oznacza to, że osoba wynajmująca na takich warunkach lokal użytkowy opodatkowana jest podatkiem od towarów i usług.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 5, 8, 15, 19, 43 i 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK