REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można skorzystać z karty podatkowej

Krzysztof Koślicki
ekspert podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy przedsiębiorcy prowadzący określone rodzaje działalności gospodarczej mogą skorzystać z uproszczonej metody opodatkowania w formie karty podatkowej. Nie muszą wtedy prowadzić ksiąg rachunkowych ani dokonywać żmudnych kalkulacji podatku. Dzięki temu mają znacznie mniej obowiązków wobec fiskusa. Nie każdy może jednak zawsze skorzystać z karty podatkowej, a samo korzystanie z tej formy opodatkowania też nie zawsze jest korzystne. Warto przeanalizować dokładnie tę kwestię.

Zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej może być płacony przez podatników, którzy prowadzą określony rodzaj działalności gospodarczej. Może to być działalność:

REKLAMA

• usługowa lub wytwórczo-usługowa,

• gastronomiczna,

• w zakresie usług transportowych,

• w zakresie sprzedaży posiłków domowych w mieszkaniach,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w zakresie wolnych zawodach,

• polegająca na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego i usług weterynaryjnych,

• w zakresie opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi,

• w zakresie usług edukacyjnych, polegających na udzielaniu lekcji na godziny.

REKLAMA

Ponadto ustawa wskazuje także dodatkowe warunki. W niektórych przypadkach działalność może być prowadzona jedynie w formie jednoosobowej. Innym ograniczeniem jest także brak możliwości korzystania przy prowadzeniu działalności z usług osób zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów (z wyłączeniem usług specjalistycznych). Należy także zwrócić uwagę, iż ani podatnik, ani jego małżonek nie mogą prowadzić innych rodzajów działalności gospodarczej, z wyjątkiem tych uprawniających do opodatkowania w formie karty podatkowej. Nie mogą oni także wytwarzać wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.

Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Są jednak obowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.

WAŻNA DATA

21 stycznia 2008 r. - do tego dnia należało złożyć wniosek dotyczący wyboru opodatkowania w formie karty podatkowej

Wymagany wniosek

Wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego, przed rozpoczęciem działalności.

Podstawą tabela

REKLAMA

Co do zasady, wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej dla podatników prowadzących działalność gospodarczą ustala się według stawek miesięcznych określonych w tabeli. Wartości te zależą przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, wielkości miejscowości, w której jest ona prowadzona, a także liczby zatrudnianych osób. Warto jednak dodać, iż maksymalnie mogą to być trzy osoby.

Konieczne jest zwrócenie uwagi, iż co do zasady, stawki podatku przy zastosowaniu karty podatkowej wynikają bezpośrednio z tabeli stanowiącej załącznik do wspomnianej na początku ustawy.

Korzystając z karty podatkowej, podatnicy nie muszą prowadzić żadnych ewidencji na potrzeby podatku. Każdego miesiąca kwota podatku jest taka sama. Wielkość faktycznie uzyskanego dochodu nie ma w zasadzie żadnego znaczenia. Nawet jeśli w trakcie roku podatkowego zdarzą się miesiące gorsze, podatek i tak będzie musiał być odprowadzony w swojej podstawowej stawce. Zastrzec także należy, iż w przypadku zatrudniania przez siebie pracowników, wymagane będzie od nich wypełnianie obowiązków płatników zarówno na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i kwestiach związanych z ZUS.

Decyzja naczelnika

Naczelnik urzędu skarbowego, uwzględniając wniosek o zastosowanie karty podatkowej, zobowiązany jest do wydania decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, odrębnie na każdy rok podatkowy. W przypadku gdy działalność prowadzona jest w formie spółki, w decyzji tej wymienieni powinni zostać wszyscy jej wspólnicy. Może okazać się, iż naczelnik, rozpatrując wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej, stwierdzi brak warunków do jej zastosowania. W takiej sytuacji zobowiązany jest on do wydania decyzji odmownej. Po otrzymaniu takiej decyzji, podatnik będzie zobowiązany płacić:

• ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2 omawianej ustawy, albo

• podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Należy pamiętać, iż podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji powinien zostać obniżony o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Kwota składki, o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może jednak przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Ważne terminy

Podatek z tytułu karty podatkowej należy uiszczać bez wezwania w terminie do dnia siódmego każdego miesiąca za miesiąc ubiegły, a za grudzień - w terminie do 28 grudnia roku podatkowego na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Dodatkowo należy pamiętać, iż po upływie roku podatkowego, w terminie do 31 stycznia podatnik jest obowiązany złożyć w urzędzie skarbowym roczną deklarację według ustalonego wzoru o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach.

PRZYKŁAD

STAWKA KARTY PODATKOWEJ

W przypadku usług fryzjerskich dla mężczyzn i chłopców w miejscowości o liczbie mieszkańców do 5 tys. przedsiębiorca zatrudniający dwóch pracowników miesięcznie zapłaci 336 zł podatku. Gdyby prowadził on tę samą działalność także zatrudniając dwie osoby w mieście powyżej 50 tys. mieszkańców, stawka jego podatku z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wyniosłaby 418 zł miesięcznie.

WARUNKI SKORZYSTANIA Z KARTY PODATKOWEJ

• złożenie wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie,

• zgłoszenie prowadzenia działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,

• niekorzystanie z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,

• nieprowadzenie, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,

• nieprowadzenie przez małżonka działalności w tym samym zakresie,

• niewytwarzanie wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowych,

• prowadzenie zgłoszonej we wniosku działalności gospodarczej wyłącznie na terytorium Polski.

KRZYSZTOF KOŚLICKI

krzysztof.koslicki@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 23-41 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 114, poz. 930 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA