| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak starać się o odroczenie terminu złożenia deklaracji

Jak starać się o odroczenie terminu złożenia deklaracji

Podatnik, który nie ma możliwości złożenia zeznania podatkowego w ustawowym terminie, może przed jego upływem zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o jego odroczenie.

Podatnik, który zamierza ubiegać się o odroczenie terminu złożenia deklaracji, powinien pamiętać, że wniosek należy sporządzić w odpowiedni sposób, zgodnie z wymogami formalnymi dotyczącymi wszystkich pism kierowanych do organów podatkowych. W podaniu należy zatem umieścić swoje dane identyfikacyjne (imię, nazwisko, adres miejsca zamieszkania, siedziby albo miejsce prowadzenia działalności oraz NIP), datę i miejsce sporządzenia wniosku oraz wskazać organ podatkowy, do którego kierowany jest wniosek. Podatnik powinien również wskazać, jakiego zeznania podatkowego dotyczy jego wniosek o odroczenie oraz określić nowy termin złożenia deklaracji. Organ podatkowy nie jest jednak związany propozycją podatnika i może wyznaczyć inny termin. Wniosek, o czym była mowa wyżej, powinien zostać rzetelnie umotywowany. Na koniec podatnik powinien się podpisać.

Uprawnienie do odroczenia terminu złożenia deklaracji podatkowej przysługuje organowi I instancji. Oznacza to, że w przypadku podatków dochodowych oraz VAT właściwy będzie naczelnik urzędu skarbowego, do którego podatnik składa deklaracje. Należy pamiętać, iż organ podatkowy na żądanie podatnika obowiązany jest potwierdzić wniesienie wniosku o odroczenie terminu.

Podatnikom, którym upłynął termin na złożenie deklaracji podatkowej, pozostaje jedynie jak najszybsze dopełnienie tego obowiązku. W takiej sytuacji trzeba jednak liczyć się z groźbą kary grzywny wymierzanej na podstawie kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z jego przepisami, podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie deklaracji, popełnia wykroczenie skarbowe. Wysokość kary za wykroczenie skarbowe w 2007 roku może wynieść od 93,6 zł do 18 720 zł. W przypadku gdy podatnik zostanie ukarany mandatem karnym, grzywna nie może przekraczać kwoty 1872 zł. Należy zwrócić także uwagę, iż im szybciej złożymy deklarację podatkową, tym mniejsze odsetki naliczy nam urząd skarbowy. Trzeba bowiem pamiętać, że konsekwencją nieterminowego złożenia deklaracji i niewpłacenia podatku są również odsetki za zwłokę od spóźnionej zapłaty zobowiązania podatkowego.

PRZYKŁAD UTRATA DOKUMENTÓW

Podatnik prowadzi hurtownię materiałów biurowych. W wyniku awarii instalacji elektrycznej spłonęło biuro hurtowni, w którym przedsiębiorca przechowywał dokumentację dotyczącą prowadzonej działalności gospodarczej, w tym dokumentację podatkową, m.in. faktury. Ponieważ podatnik potrzebuje czasu na odtworzenie informacji i dokumentów niezbędnych do dokonania rozliczenia transakcji podlegających VAT, powinien złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o odroczenie terminu złożenia deklaracji VAT-7 przed datą jego upływu, czyli przed 27 grudnia 2007 r. Podatnik może dołączyć do wniosku protokół policji oraz straży pożarnej dotyczący szkody.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK