| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

 Pierwszą grupą podatników, która może w 2008 r. korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, są ci drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność opodatkowaną VAT i którym dotychczas uprawnienie to przysługiwało.

Przykład

Załóżmy, że agencja nieruchomości rozpocznie prowadzenie działalności 10 lutego 2008 r.

Kwota limitu będzie stanowiła dla niej wartość:

L = (50 000 x 296) : 366 = 40 437 : 30 = 1348 zł

Trzecią grupą podatników uprawnionych do zwolnienia podmiotowego z VAT w 2008 r. są ci drobni przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT na skutek utraty prawa do zwolnienia lub rezygnacji z tego uprawnienia, ale spełniają warunki do ponownego wyboru zwolnienia ze względu na wysokość osiągniętych obrotów. W tym przypadku muszą być spełnione łącznie trzy warunki:

• musi upłynąć okres 3 lat od końca miesiąca, w którym utracili prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnowali (art. 113 ust. 11 ustawy o VAT),

• wartość ich sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 39 700 zł, ani w trakcie 2008 r. kwoty 50 000 zł, przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku (art. 113 ust. 11 ustawy o VAT),

• nie wykonują czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT (wymienionych w dalszej części).

Przykład

Spółka utraciła prawo do zwolnienia ze względu na przekroczenie kwoty limitu obrotu 20 sierpnia 2005 r. Ma prawo skorzystać z tego uprawnienia ponownie od września 2008 r., pod warunkiem że jej obrót netto za 2007 r. nie przekroczył kwoty 39 700 zł i za 2008 r. (liczony narastająco od 1 stycznia do 31 sierpnia 2008 r.) nie przekroczy wartości 50 000 zł, a spółka nie prowadzi działalności wyłączającej z prawa do zwolnienia.

Artykuł 113 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż do wyliczenia kwoty obrotu uprawniającej do zwolnienia nie wlicza się kwoty podatku, czyli przyjmuje się obrót netto. W zasadzie przepis ten ma zastosowanie do czynnych podatników VAT, którzy rozliczają VAT (na skutek utraty prawa do zwolnienia lub rezygnacji z tego prawa), ale zechcą w kolejnym roku skorzystać ze zwolnienia ze względu na uzyskiwanie niskich obrotów. Natomiast podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego w VAT dokonują sprzedaży bez naliczania kwoty VAT, zatem ich obrót netto (bez kwoty podatku) jest równoważny z obrotem brutto.

Do limitu obrotu nie wlicza się również: importu towarów, importu usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - ponieważ nie stanowią one obrotu w rozumieniu ustawy o VAT, a także odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług zwolnionych z podatku, oraz dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK