| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

Kto w 2008 r. może korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów

 Pierwszą grupą podatników, która może w 2008 r. korzystać ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów, są ci drobni przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność opodatkowaną VAT i którym dotychczas uprawnienie to przysługiwało.

Oznacza to zatem, że ze zwolnienia z VAT od 1 stycznia 2008 r. będą mogli korzystać tylko ci przedsiębiorcy kontynuujący działalność:

• u których do 31 grudnia 2007 r. obrót z działalności opodatkowanej nie przekroczy wartości 39 700 (a nie 50 000 zł),

• którzy nie uzyskają w ciągu roku kwoty obrotu z działalności opodatkowanej w wysokości 50 000 zł.

Przekroczenie kwoty limitu obrotu w trakcie 2008 r. spowoduje utratę prawa do zwolnienia z chwilą jej przekroczenia.

Przykład

Firma Alfa prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego odzieżą od 2 lat. W dniu 20 grudnia jej łączny obrót ze sprzedaży od początku roku wyniósł 39 550 zł. Wynika z tego, że 21 grudnia firma przekroczy limit obrotu w kwocie 39 700 zł. Z tym dniem utraci prawo do zwolnienia podmiotowego i stanie się czynnym podatnikiem VAT zobowiązanym do rozliczania tego podatku. Oznacza to również, że ze zwolnienia nie będzie mogła korzystać także w przyszłym roku, mimo że do końca roku jej łączny obrót osiągnie wartość niższą niż 50 000 zł. Do zwolnienia podmiotowego firma będzie mogła powrócić nie wcześniej niż od 1 stycznia 2011 r., pod warunkiem że jej obrót w 2010 r. nie przekroczy kwoty limitu.

Przykład

Pan J. Kowalski prowadzi sklep z artykułami spożywczymi od 2 lat. Jego obrót z działalności opodatkowanej za 2007 r. liczony narastająco od początku roku wyniesie 38 200 zł. Pan Jan może w 2008 r. nadal korzystać ze zwolnienia z VAT, aż do chwili, gdy jego obrót przekroczy wartość 50 000 zł.

Natomiast inna kwota limitu zwolnienia obowiązuje w stosunku do drobnych przedsiębiorców wynagradzanych prowizyjnie, tj. prowadzących przedsiębiorstwa maklerskie, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, agentów, zleceniobiorców lub innych osób świadczących usługi o podobnym charakterze. W tym przypadku, zgodnie z art. 113 ust. 8 ustawy o VAT, przez wartość sprzedaży rozumie się 30-krotność kwoty prowizji lub innych postaci wynagrodzeń. Oznacza to, że w 2008 r. dla tego rodzaju podatników kontynuujących działalność kwota limitu zwolnienia stanowi wartość:

50 000 zł : 30 = 1667 zł

Przekroczenie uzyskanej kwoty prowizji w trakcie 2008 r. powoduje utratę prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Oczywiście również w tym przypadku jest to limit zwolnienia na rok przyszły. Aby przedsiębiorca mógł korzystać ze zwolnienia od przyszłego roku, wartość jego obrotu za bieżący rok (z tytułu prowizji) nie może przekroczyć obowiązującej kwoty limitu na rok bieżący, czyli 39 700 zł : 30 = 1323 zł.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK