| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak ustalić wartość początkową kasy rejestrującej jako środka trwałego

Jak ustalić wartość początkową kasy rejestrującej jako środka trwałego

W prowadzonej przez siebie restauracji podatnik zamierza zainstalować wkrótce trzy kasy rejestrujące, w tym jedną rezerwową. Cena każdego z urządzeń będzie przekraczała 3,5 tys. zł. Czy ulga w VAT związana z terminowym wprowadzeniem kas ma wpływ na przychód podatkowy? Jak ustalić wartość początkową kas dla celów amortyzacji?


Ustalenie wartość początkowej równej cenie nabycia samo w sobie nie przesądza jeszcze o możliwości pełnego rozliczenia (w podatku dochodowym) wydatków na nabycie kas. Zgodnie bowiem z treścią art. 23 ust. 1 pkt 45 updof za koszt uzyskania przychodów nie uważa się:


odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.


Bliższa analiza zacytowanego powyżej przepisu, zwłaszcza w kontekście przepisów ustawy o VAT, prowadzi do wniosku, że nie stwarza on zagrożenia dla podatników instalujących kasy rejestrujące, ponieważ część kwoty wydatkowanej na zakup tych urządzeń jest odliczana nie od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, lecz od VAT należnego, a odliczenie to nie może być traktowane jako zwrot wydatków. Tego samego zdania jest Ministerstwo Finansów. W piśmie z 24 marca 1995 r., nr: PO 3-MD-722-197/95, stwierdzono że:


(...) postanowienia powołanego artykułu ustawy nie mają zatem zastosowania do odpisów amortyzacyjnych w związku z odliczeniami od podatku należnego VAT kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (...), ponieważ nie są to odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, nie jest to również zwrot poniesionych wydatków, jest to ulga w podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym w przypadku Czytelnika kosztem podatkowym są zatem odpisy amortyzacyjne dokonywane od całości wartości początkowej (ceny nabycia) każdej z kas rejestrujących.


- art. 22g ust. 3, art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793

- art. 111 ust. 1, 4 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Małgorzata Rymarz

konsultant w kancelarii doradztwa podatkowego

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK