| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie obowiązki podatkowe spoczywają na firmach powiązanych rodzinnie

Jakie obowiązki podatkowe spoczywają na firmach powiązanych rodzinnie

Czy w przepisach zawartych w ustawach o podatkach dochodowych, które dotyczą przedsiębiorstw powiązanych, mowa jest również o powiązaniach rodzinnych?


Firmy powiązane rodzinnie powinny sporządzać specjalną dokumentację podatkową zawieranych między sobą transakcji. Obowiązek ten dotyczy tych transakcji, w wyniku których łączna kwota wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym przekracza równowartość: 100 tys. euro, gdy wartość operacji nie przekroczy 20 proc. kapitału zakładowego (akcyjnego) albo 30 tys. euro w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępniania wartości niematerialnych i prawnych, albo 50 tys. euro w pozostałych przypadkach. Te trzy warunki wymieniono w art. 9a ustawy o CIT. Z kolei w art. 25a ustawy o PIT wspomina się o dwóch ostatnich warunkach.


Czy ustawy o podatkach dochodowych określają, co powinna zawierać wspomniana dokumentacja transakcji zawieranych między firmami powiązanymi rodzinnie?


Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w unormowaniach art. 9a ust. 1 ustawy o CIT i art. 25a ust. 1 ustawy o PIT. Otóż taka dokumentacja powinna określać funkcje spełniane przez podmioty uczestniczące w transakcji, z uwzględnieniem użytych przez nie aktywów i podejmowanego ryzyka, wszystkie przewidywane koszty związane z daną operacją oraz formy i terminy zapłaty, a także metody i sposoby kalkulacji zysków oraz ceny przedmiotu transakcji. Na tym nie koniec. W dokumentacji trzeba określić strategię gospodarczą i inne działania w jej ramach - gdy będą miały wpływ na wartość przeprowadzonej operacji oraz inne czynniki, jeżeli uwzględnione zostały przy finalizowaniu danej transakcji. Wreszcie dokumentacja ma również uwzględniać oczekiwane przez firmę, mającą obowiązek sporządzania dokumentacji, korzyści związane z uzyskaniem świadczeń o charakterze niematerialnym - w przypadku gdy uwzględniono je w umowie.


Dlaczego ustawowe przepisy wymagają od powiązanych ze sobą przedsiębiorstw, w tym rodzinnie, sporządzania tak szczegółowych dokumentacji dla zawieranych między nimi transakcji?


Jak już wspomnieliśmy, w obu ustawach o podatkach dochodowych mowa jest o tym, że wykorzystując powiązania, firmy mogą nie wykazywać dochodów albo wykazywać je w niższej wysokości od tej, jakiej należałoby oczekiwać, gdyby takie powiązania nie istniały. Krótko mówiąc, powiązania między firmami mogą być wykorzystywane do przerzucania dochodów i unikania opodatkowania. Administracja skarbowa chce temu przeciwdziałać. A sprawdzanie transakcji zawieranych między firmami powiązanymi, w tym rodzinnie, ułatwia m.in. dokładna dokumentacja, którą przedsiębiorstwa te mają obowiązek sporządzać.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK