| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej

Planujesz podjąć działalność gospodarczą poza terytorium Polski? Sprawdź stawki podatków obowiązujące w innych krajach Unii Europejskiej.

IRLANDIA

CIT
Rezydenci Irlandii podlegają opodatkowaniu irlandzkim CIT od wszystkich swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Za rezydenta Irlandii uważania jest spółka, której centrum zarządzania zlokalizowane jest na Wyspach i która jest kontrolowana z tego kraju, niezależnie od tego: w jakim kraju faktycznie została założona.

 

System przewiduje kolka stawek podatkowych zależnych od rodzaju uzyskiwanego dochodu. Osiągane dochody z działalności handlowej prowadzonej w Irlandii objęte są 12,5 proc. podatkiem. Natomiast 25 proc. CIT nakładany jest m.in. na określone rodzaje dochodów z działalności innej niż handlowa (np.. dochody osiągane w Irlandii z inwestycji oraz wynajmu nieruchomości), dochody osiągane za granicą (np. dywidendy). Stawka 20 proc. opodatkowany jest dochód opodatkowany ze zbycia określonych aktywów ( np. udziałów w spółce czy tez gruntu przeznaczonego na cele mieszkaniowe).

 

PIT
Rozpoczynając pracę za granicą nowy pracownik powinien wykonać dwie podstawowe czynności, by upewnić się, że jego podatek będzie potrącany w odpowiedniej kwocie już od pierwszej wypłaty. Po pierwsze, musi poinformować pracodawcę o posiadanym numerze PPS (odpowiednik polskiego NIP). W celu jego uzyskania należy w lokalnej placówce biura pomocy społecznej przedstawić komplet wymaganych dokumentów. Po drugie, należy wypełnić formularz 12A, dotyczący kwot zwolnionych od podarku.

Stawki podatkowe 2007

Rodzaj podatnika

Wysokość dochodu (w euro)

Stawka podatku (w proc.)

Osoba stanu wolnego/ wdowiec/wdowa bez zależnych dzieci

do 34 tys. włącznie

20

powyżej 34 tys.

41

Osoba stanu wolnego/ wdowiec/wdowa posiadająca zależne dzieci

do 38 tys. włącznie

20

powyżej 38 tys.

41

Małżeństwo - gdy tylko jeden małżonek uzyskuje dochody

do 43 tys. włącznie

20

powyżej 43 tys.

41

Małżeństwo - gdy oboje małżonkowie uzyskują dochody

od 43 tys. - 68 tys. włącznie

20

powyżej 68 tys.

 


 

 

 

VAT
Podstawowa stawka wynosi 21 proc. Ponadto stosowane są dwie stawki preferencyjne: 4,3 proc. (np. na zwierzęta hodowlane oraz psy wyścigowe) oraz 13,5 proc.(np. na usługi budowlane). Irlandia wynegocjowała także stawki VAT na obuwie i odzież dziecięcą w wysokości) proc.

 


LITWA

CIT

 

Stawka wynosi 15 proc. Dla małych przedsiębiorstw (zatrudniających do 10 osób i mających obrót roczny do 500 tys. LTL) jest to 13 proc. i stosuje się tzw. ulgę amortyzacyjną, pozwalającą zaliczyć inwestycje od razu w koszty. Dla małych przedsiębiorstw nieopodatkowane minimum wynosi 25 tys. LTL.

PIT
Na system litewski składają się podatki bezpośrednie i pośrednie, regulowane oddzielnymi ustawami.

 

Przedsiębiorstwa indywidualne płacą 15-proc. podatek dochodowy od osób fizycznych od wypracowanego zysku (po zapłaceniu podatku od zysku dla podmiotów gospodarczych w wysokości 15 proc.). Każdy podatnik ma prawo do 27 proc. dochodu wyłączyć spod opodatkowania, jeśli dochód ten przeznacza na: wpłatę składki do towarzystwa ubezpiecznia na życie, wpłatę składki do funduszu emerytalnego, zwrot kredytu na wykształcenie, zwrot oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Każdy może przeznaczyć też do 2 proc. swego podatku na cele dobroczynne ze wskazaniem adresata.

 

 

VAT
Podstawowa stawka wynosi 18 proc. Ulgowa, 5-proc., jest stosowana m.in. dla: przewozów pasażerskich, książek, gazet, czasopism, leków, usług hotelowych, ekologicznie czystych artykułów spożywczych, ogrzewania. Stawka 0 proc. odnosi się do eksportu towarów i usług. Przy obrocie rocznym ponad 100 tys. LTL płacenie VAT jest obowiązkowe.

 

 

 


ŁOTWA

CIT
Podatek wynosi 15 proc. Małe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z 20-proc. zniżki, jeśli spełniają co najmniej dwa z trzech następujących warunków: firma zatrudnia nie więcej niż 25 osób, majątek bilansowy firmy nie przekracza 70 tys. LVL, roczny obrót netto firmy jest mniejszy niż 200 tys. LVL.

 

PIT
Stawka bazowa podatku wynosi 25 proc. Płatnikami są stali rezydenci Republiki Łotewskiej uzyskujący tam dochody bądź za granicą w danym okresie podatkowym oraz nierezydenci Łotwy, uzyskujący tam dochody.

 

Podatek socjalny
Stosowany jest w odniesieniu do płac i tantiem. Stawka podatku pobieranego od wynagrodzenia pracowników wynosi 33 proc. (pracodawca 24 proc., pracownik 9 proc.). Opodatkowaniu nie podlegają: renty emerytury państwowe, wypłaty z funduszy emerytalnych, rekompensaty i ulgi, np. z tytułu szkody na zdrowiu prowadzącej do utraty zdolności do pracy, stypendia, wpływy z tytułu praw autorskich, inne wypłaty socjalne.

 

VAT
Stawka podstawowa wynosi 18 proc. Stosuje się również obniżoną 5-proc., a także 0 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK