REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy umowa o pracę wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym

Katarzyna Wojciechowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem fryzjerką i od dwóch lat pracuję na umowę o pracę w salonie fryzjerskim. W czerwcu skończyłam kurs manikiuru i chciałabym otworzyć działalność gospodarczą w tym zakresie. Nadal zamierzam pracować w salonie fryzjerskim, a klientki na manikiur przyjmować w wolnym czasie w domu. Czy planowaną działalność gospodarczą mogę opodatkować podatkiem liniowym? Jeżeli tak, to jakich powinnam dopełnić formalności? Słyszałam, że umowa o pracę wyklucza tę formę opodatkowania.


RADA

 

REKLAMA


Zatrudnienie na umowę o pracę nie zawsze wyklucza opodatkowanie podatkiem liniowym. Ponieważ w ramach planowanej przez Panią działalności gospodarczej (tj. pielęgnacji paznokci - manikiur, pedikiur) zamierza Pani wykonywać inne czynności niż te, które wykonuje w ramach stosunku pracy (fryzjerstwo), to działalność gospodarczą może Pani opodatkować podatkiem liniowym. Powinna Pani złożyć oświadczenie w sprawie wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


UZASADNIENIE


Podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej co do zasady opodatkowują je według progresywnej skali podatkowej, o której mowa w art. 27 updof.


W ustawie przewidziano dwa wyjątki od tej zasady. Pierwszym z nich jest stosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym po złożeniu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze jednej z tych form. Drugim jest możliwość opodatkowywania osiąganych dochodów na zasadach określonych w art. 30c updof, czyli podatkiem w wysokości 19%, tzw. podatkiem liniowym. Wybór tej formy również wymaga złożenia oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Oświadczenie należy złożyć:

- do dnia 20 stycznia roku podatkowego, od którego zamierza się korzystać z tej formy opodatkowania,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności opodatkowanej w tej formie, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu - w przypadku gdy rozpoczyna się prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku.


W związku z powyższym, ponieważ zamierza Pani rozpocząć prowadzenie działalności w zakresie wykonywania manikiuru i pedikiuru w trakcie roku, to powinna Pani złożyć oświadczenie w sprawie wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

W przypadku rozpoczynania prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku oświadczenie o wyborze podatku liniowego należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności opodatkowanej w tej formie, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wybrana przez Panią forma opodatkowania będzie dotyczyła również lat następnych, chyba że w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego zawiadomi Pani w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.


Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 7 listopada 2006 r. nr 1449/2CG/415/i-56/06/MŁ Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego stwierdził, że:


W związku z powyższym złożone przez Pana pismo, w myśl art. 9a ust. 4 updof, stanowi zgłoszenie formy opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym na rok 2006 i dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.


W pytaniu pisze Pani, że jest zatrudniona na umowę o pracę w zakładzie fryzjerskim i mimo planów rozpoczęcia prowadzenia działalności w zakresie wykonywania manikiuru nie zamierza Pani z niej rezygnować. Sam fakt pozostawania w stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą nie wyklucza opodatkowania w formie podatku liniowego. W tym miejscu warto się odwołać do art. 9a ust. 3 updof. Zgodnie z nim, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania w formie liniowej, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał:

- w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

REKLAMA

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w tej formie i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych z zastosowaniem skali podatkowej, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.


Z powyższego wynika, że aby podatnik utracił prawo do opodatkowania w formie podatku liniowego, musi świadczyć na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy czynności, które odpowiadają czynnościom, które wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Podatnicy tracą prawo do opodatkowania w formie podatku liniowego, jeżeli świadczą na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy czynności odpowiadające czynnościom, które wykonują lub wykonywali w ramach stosunku pracy.


W związku z tym, jeżeli podatnik wykonuje w ramach prowadzonej działalności inne czynności niż te, które wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy, to nie traci prawa do opodatkowania w formie podatku liniowego. Odnosząc się do przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego, należy stwierdzić, że ponieważ w ramach planowanej przez Panią działalności gospodarczej (tj. pielęgnacji paznokci) zamierza Pani wykonywać inne czynności niż te, które wykonuje w ramach stosunku pracy (fryzjerstwo), to działalność gospodarczą może Pani opodatkować podatkiem liniowym.


Na temat możliwości opodatkowania działalności podatkiem liniowym, gdy podatnik wykonuje inne czynności niż wynikające ze stosunku pracy, wielokrotnie wypowiadały się organy podatkowe. W piśmie z 13 marca 2007 r. nr PDF/415-6/07/INTERPRETACJA Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kwidzynie stwierdził, że:


Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż czynności, które Pani wykonuje dla swojego pracodawcy, nie odpowiadają czynnościom, które wykonuje Pani w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w związku z tym może Pani w 2007 r. korzystać z opodatkowania według stawki 19%.


Również w piśmie z 21 grudnia 2006 r. nr I-415/79/06 wydanym przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna czytamy, że:


Reasumując, jeśli nie uzyskuje Pani z pozarolniczej działalności gospodarczej przychodu ze świadczenia usług na rzecz jakiegokolwiek byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadających czynnościom, które wykonywała lub wykonuje Pani w ramach stosunku pracy z nim zawartego w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy, może Pani skorzystać z prawa do opodatkowania podatkiem liniowym wg stawki 19%.


Należy również pamiętać, że dochody osiągane ze stosunku pracy nie będą podlegały łączeniu z dochodami uzyskiwanymi z prowadzonej działalności gospodarczej.


- art. 9a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793


Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

 
 
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA