| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy spółka cywilna może amortyzować składnik majątku rzeczowego będący własnością tylko jednego wspólnika

Czy spółka cywilna może amortyzować składnik majątku rzeczowego będący własnością tylko jednego wspólnika

Spółka cywilna używa dla celów prowadzonej działalności gospodarczej samochód ciężarowy będący własnością tylko jednego wspólnika. Czy pojazd ten może zostać wpisany do ewidencji środków trwałych i amortyzowany przez spółkę?


Udzielając odpowiedzi na Państwa pytanie, należy dodać, że bezpłatne korzystanie z przedmiotowego pojazdu w działalności gospodarczej (jeśli wspólnik nie zdecyduje się na przeniesienie jego własności) powinno być poparte formalnym wniesieniem prawa do używania jako wkładu do spółki cywilnej. Zaniedbanie tej czynności może skutkować ustaleniem przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń u wspólników, którzy nie są właścicielami składnika.


Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 30 maja 2005 r. nr II US. PB-I/415/27/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdził, że:


Poprzez wniesienie prawa do nieodpłatnego używania samochodu jako wkładu do spółki nastąpiło zwiększenie majątku spółki na określony czas o wartość tego świadczenia. A zatem u drugiego wspólnika nie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.


- art. 1, art. 8 ust. 1 i 3, art. 22a ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 791


Małgorzata Rymarz

ekspert w zakresie podatków dochodowych

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »