| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy zawarcie kontraktu menedżerskiego wyklucza opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Czy zawarcie kontraktu menedżerskiego wyklucza opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Od ponad roku prowadzę działalność gospodarczą - usługi przewozu ładunku taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton - opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od lipca świadczę ponadto usługi na podstawie kontraktu menedżerskiego dla firmy przewozowej z Krakowa. Firma pobiera z tytułu zawartego kontraktu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz potrąca składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy mimo zawarcia kontraktu menedżerskiego nadal mogę korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?


Jeżeli chodzi o zawarty przez Pana kontrakt menedżerski, to osiągane z tego tytułu przychody należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Zgodnie bowiem z art. 13 pkt 9 updof za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się:


przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.


W załączniku nr 2 do ww. ustawy zawarto wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wymieniono wśród nich m.in. usługi doradztwa w zakresie prowadzenie działalności gospodarczej i zarządzania sklasyfikowane w PKWiU pod symbolem 74.1.


W związku z tym należy się zastanowić, czy usługi świadczone przez Pana na podstawie kontraktu menedżerskiego, które z istoty zawartego kontraktu mają charakter zarządczy, będą wykluczały możliwość dalszego opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.


Odnosząc się do przytoczonych powyżej definicji, należy stwierdzić, że do pozarolniczej działalności gospodarczej zalicza się tylko taką działalność, która nie została zaliczana do przychodów z innych źródeł. W związku z wyodrębnieniem przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, nawet tych zawieranych w ramach działalności gospodarczej, jako przychodów z działalności wykonywanej osobiście należy stwierdzić, że przychody te nie są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tak więc przychody uzyskiwane przez Pana z tytułu zawartego kontraktu menedżerskiego, nawet jeżeli umowa została przez Pana zawarta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, należy kwalifikować jako przychody z działalności wykonywanej osobiście.


Ponieważ, jak wspomniano na wstępie, przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym mają zastosowanie jedynie do przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast nie mają zastosowania do przychodów osiąganych z działalności wykonywanej osobiście, to świadczenie przez Pana usług na podstawie zawartego kontraktu menedżerskiego nie wyklucza możliwości dalszego opodatkowywania przychodów osiąganych z przewozu ładunku taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.


l art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

l art. 5a pkt 6, art. 13 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658


Marianna Kępska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK