| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy można opłacać zaliczki kwartalnie

Kiedy można opłacać zaliczki kwartalnie

Spółka rozpoczęła działalność w 2006 r. Jej rok podatkowy (przesunięty) trwa od 1 czerwca do 31 maja. Spółka rozważa wpłacanie zaliczek za okresy kwartalne. Czy jest możliwe przejście na takie rozliczanie w drugim roku działalności? Czy spółka rozpoczynająca działalność ma w każdym przypadku możliwość wyboru takiego systemu wpłacania zaliczek?

l w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej (tj. cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej), albo

l przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro (wartość tę przelicza się, stosując kurs średni NBP z pierwszego dnia roboczego października poprzedniego roku podatkowego, zaokrąglając do 1000 zł).


Na koniec należy zauważyć, że kwartał według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych to kwartał roku kalendarzowego. Ma to istotne skutki dla spółki, ponieważ będzie ona zmuszona wpłacać zaliczki w terminach odpowiednio do: 20 lipca 2007 r., 20 października 2007 r., 20 grudnia 2007 r. oraz 20 kwietnia 2008 r., czyli za poszczególne kwartały (lub ich części) roku kalendarzowego, a nie za kwartały swojego (przesuniętego względem kalendarzowego) roku podatkowego. Właściwe rozumienie terminu „kwartał” pozwoli uniknąć negatywnych skutków w postaci odsetek za zaległości podatkowe (tj. zaliczki wpłacone po terminie).


l art. 25 ust. 1b-2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589


Marcin Gawlik

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK