| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak starać się o wydanie interpretacji podatkowej

Jak starać się o wydanie interpretacji podatkowej

Od 1 lipca 2007 r. wydawaniem indywidualnych, wiążących interpretacji podatkowych zajmuje się minister finansów za pośrednictwem czterech izb skarbowych. Aby interpretację uzyskać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek i poczekać trzy miesiące.


5 KROKÓW

JAK UZYSKAĆ ODPOWIEDŹ OD MINISTRA

1) Napisz wniosek. Aby uzyskać interpretację prawa podatkowego od ministra, trzeba napisać wniosek, opisując w nim wyczerpująco zaistniały stan faktyczny albo zdarzenia przyszłe oraz przedstawić własne stanowisko w sprawie, ocenę prawną tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Trzeba także złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania kontrolnego oraz nie zostały wcześniej rozstrzygnięte.

2) Zapłać opłatę. Od złożonego wniosku w ciągu siedmiu dni trzeba zapłacić 75-złotową opłatę.

3) Złóż wniosek. Napisany wniosek trzeba przesłać na adres właściwej miejscowo jednej z czterech izb skarbowych.

4) Czekaj na interpretację. Na wydanie interpretacji będzie trzeba poczekać trzy miesiące. Do tego okresu nie wlicza się okresów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.

5) Złóż skargę do sądu. Jeśli wydana interpretacja nie będzie satysfakcjonująca, istnieje możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego. Jednak przed wniesieniem skargi będzie trzeba wezwać ministra do usunięcia naruszenia prawa. To wezwanie to swego rodzaju prośba o ponowne rozpatrzenie wniosku przez ministra.


Podstawa prawna:

- art. 14a-14g ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »