| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy stosowanie kasowej metody rozliczania VAT jest korzystniejsze od zasad ogólnych

Czy stosowanie kasowej metody rozliczania VAT jest korzystniejsze od zasad ogólnych

Świadczę usługi budowlane i rozliczam się miesięcznie. Czy opłaca mi się wybrać kasową metodę rozliczeń i jakie są tego konsekwencje?


Przyjęcie kasowej metody rozliczania VAT powoduje niestety również pewne konsekwencje w uprawnieniu do odliczania podatku naliczonego. Podstawowym warunkiem nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego jest w tym przypadku również uregulowanie należności wynikającej z otrzymanej od kontrahenta faktury dokumentującej nabycie towarów lub usług lub podatku wynikającego z dokumentów, i to w całości (art. 86 ust. 16 ustawy). Wyjątkiem od tej zasady jest nabycie towarów i usług określonych w art. 86 ust. 10 ustawy, dla których odliczenie następuje na zasadach ogólnych. W przypadku nieuregulowania całej należności odliczenie podatku naliczonego nie jest możliwe, nawet po upływie 90 dni od dnia wykonania usługi lub dostawy towarów, jak ma to miejsce w przypadku powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku odliczenie to nie jest możliwe w ogóle. Warunek taki nie jest natomiast konieczny w przypadku rozliczania VAT na zasadach ogólnych. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że prawo do odliczenia VAT powstaje w okresach kwartalnych, a nie miesięcznych, spełnienie wymaganego warunku nie stanowiłoby z pewnością przeszkody dla Pana firmy do skutecznego odliczenia VAT przy jednoczesnym późniejszym terminie powstania obowiązku podatkowego w podatku należnym.

Ponadto wydaje się, że sam fakt rozliczania się kasowego w VAT w okresach kwartalnych, a nie miesięcznych, jest również argumentem przemawiającym na korzyść zastosowania tej metody.

Rozliczanie przez Pana firmę VAT na zasadach szczególnych powoduje również konsekwencje u Pana kontrahentów, ponieważ rozliczając się metodą kasową, wystawiamy faktury VAT-MP. VAT z tych faktur odlicza się na zasadach szczególnych.

Inną kwestią jest natomiast to, że przy stosowaniu kasowego rozliczania VAT, ze względu na kwartalne okresy składania deklaracji VAT, wydłuża się również termin oczekiwania na zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym (tj. zwrot bezpośredni). Z tego też powodu kasowego rozliczania podatku powinny unikać te podmioty, u których zwykle występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. Taka sytuacja może mieć również miejsce w przypadku firmy świadczącej usługi budowlano-remontowe, jeżeli świadczy je w zakresie budownictwa mieszkaniowego, dla opodatkowania których ma zastosowanie stawka VAT 7%.

Pana firma powinna zatem przeanalizować własną sytuację w świetle przedstawionych argumentów za kasowym rozliczaniem VAT i dokonać odpowiedniej oceny rezultatu jej zastosowania w swojej sytuacji.

• art. 2 pkt 25, art. 21, art. 86 ust. 16 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK