| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Przekształcenie spółek - podatkowe problemy wspólników

Przekształcenie spółek - podatkowe problemy wspólników

Podejmując decyzję o zmianie formy prawnej należy pamiętać o tym, że nie jest to operacja gospodarcza obojętna podatkowo. Pułapki czyhają przede wszystkim na wspólników (udziałowców, akcjonariuszy) przekształcających dotychczasowy podmiot w spółkę osobową.


Zakładając, że fiskus ma w tej sprawie rację, nie sposób nie zadać pytania o źródło tego przychodu. Okoliczność, że wypłata wartości wkładu stanowi realizację przysługującego wspólnikowi roszczenia, mogłaby wskazywać, iż źródłem tym są prawa majątkowe. Nie jest to jednak prawidłowa kwalifikacja. Otrzymana nadwyżka ponad wartość wniesionego wkładu pochodzić musi z zysku wypracowanego przez spółkę przekształcaną, w której podatnik miał status przedsiębiorcy, powinna być więc zaliczana do przychodów z działalności gospodarczej, nawet wtedy, gdy były wspólnik zawiadomił organ podatkowy o likwidacji tego źródła przychodów. Jeśli wypłacona wspólnikowi kwota znacząco przewyższa wysokość wniesionego wkładu, podatnik powinien rozważyć możliwość polemiki z organami podatkowymi co do zasadności opodatkowania owej nadwyżki. W ewentualnym sporze sądowym nie będzie bez szans. Sukces może mu zapewnić argumentacja oparta na tych samych przesłankach, które uwzględnił NSA w wyroku z 7 października 2004 r. (sygn. FSK 594/04, niepubl.). Wymienione orzeczenie rozstrzyga wprawdzie o podatkowych konsekwencjach rozliczenia się ze wspólnikiem występującym ze spółki (w tym przypadku ze spółki cywilnej), ale zastosowana w nim interpretacja może mieć odpowiednie zastosowanie również w omawianym przypadku. Sąd stwierdził, iż „wystąpienie wspólnika ze spółki i wiążący się z tym faktem zwrot przypadającego temu wspólnikowi majątku spółki nie skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu, bowiem dochody uzyskane dla spółki w czasie jej trwania podlegały opodatkowaniu w każdym roku podatkowym. Zobowiązanie występującego ze spółki wspólnika do uiszczenia podatku dochodowego od spłaty udziału w majątku spółki oznaczałoby opodatkowanie już wcześniej opodatkowanego majątku”. Identyczny skutek, tj. powtórne opodatkowanie tego samego majątku, odczuje wspólnik odmawiający uczestnictwa w spółce przekształconej, jeśli zdecyduje się opodatkować tę część kwoty otrzymanej tytułem spłaty udziału, która stanowi nadwyżkę ponad wartość wkładu wniesionego do spółki przekształconej.
 

Podstawa prawna:
art. 17, 24 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).

Małgorzata Rymarz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK