| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wybrane kwestie podatkowe w spółce cywilnej

Wybrane kwestie podatkowe w spółce cywilnej

Spółka cywilna to specyficzna forma prowadzenia działalności gospodarczej, w której to wspólnicy są uznawani za przedsiębiorców i podatników podatku dochodowego, ale podatnikiem podatku od towarów i usług jest sama spółka.

Ponieważ ten samochód nie stanowi własności (współwłasności) spółki (wspólników), to spółka nie może samochodu wprowadzić do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych w ciężar kosztów działalności gospodarczej [...]”.


Należy pamiętać o tym, żeby dowody księgowe wystawiane były na spółkę (z jej nazwą, NIP-em i siedzibą), ponieważ dowody wystawione na poszczególnych wspólników w ocenie organów podatkowych mogą być niewystarczające do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Przykładowo Urząd Skarbowy w Nowym Targu uznał, że wspólnicy spółki nie mają prawa zaliczyć rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów na podstawie faktur wystawionych na jednego ze wspólników (postanowienie z 26 września 2006 r., nr PDP-415/10/Int 58/06).

Przykładowo Urząd Skarbowy w Nowym Targu uznał, że wspólnicy spółki nie mają prawa zaliczyć rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów na podstawie faktur wystawionych na jednego ze wspólników (postanowienie z 26 września 2006 r., nr PDP-415/10/Int 58/06).


PRZYKŁAD
Z uwagi na zdolność kredytową kredyt w banku uzyskał jeden ze wspólników spółki, a nie spółka. Kredyt został przeznaczony na zakup dodatkowej partii towarów i pokrycie zobowiązań finansowych spółki. Czy spółka ma prawo zaliczać do kosztów odsetki spłacane przez nią od tego kredytu? Przy braku formalnej umowy kredytu pomiędzy bankiem a spółką kwestia ta może być problematyczna. Argumentując zaliczenie odsetek od kredytu do kosztów wszystkich wspólników, trzeba akcentować fakt, że kredyt został wykorzystany na potrzeby spółki. Należy również posiadać wyciągi bankowe, które będą potwierdzać transfer środków z kredytu na rachunek spółki oraz spłatę odsetek od kredytu ze środków spółki. Należy również podkreślić, że ordynacja podatkowa jako dowód w sprawie dopuszcza wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Podstawa prawna:
• art. 8 i 9, art. 22 ust. 1, art. 22a i 24a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
• art. 6 i 25 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.).

Edward Żurański

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK