| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy zatrudnienie brata i bezrobotnych jest wliczane do limitów zatrudnienia

Czy zatrudnienie brata i bezrobotnych jest wliczane do limitów zatrudnienia

Jestem opodatkowany kartą podatkową. Mam możliwość zatrudnienia brata oraz bezrobotnych absolwentów. Czy spowoduje to przekroczenie limitów zatrudnienia?


Zatrudnienie osoby bezrobotnej również nie zawsze spowoduje przekroczenie limitów zatrudnienia. Są tutaj możliwe dwa warianty. W pierwszym do limitu zatrudnienia nie wlicza się bezrobotnych absolwentów skierowanych przez urząd pracy do odbywania stażu u pracodawcy (przez okres nieprzekraczający dwunastu miesięcy). Dotyczy to jednak odbywania stażu przez nie więcej niż cztery osoby. Do limitu zatrudnienia wliczać się będzie skierowanie przez urząd pracy piątego stażysty. W drugim wariancie do limitu zatrudnienia nie wlicza się zatrudnionych bezrobotnych lub absolwentów - w znaczeniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu - zarejestrowanych w urzędzie pracy. Przy czym okres zarejestrowania w urzędzie pracy bezrobotnego musi trwać co najmniej 6 miesięcy w okresie bezpośrednio poprzedzającym jego zatrudnienie. Do limitu zatrudnienia nie wlicza się zatrudnienia nie więcej niż trzech bezrobotnych. Zatrudnienie czwartego bezrobotnego będzie miało wpływ na limit.

Do limitu nie wlicza się osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zgodnie z przepisami o nauce zawodu lub przyuczaniu do wykonywania określonej pracy w okresie nauki zawodu lub przyuczania. Dotyczy to nie więcej niż trzech osób zatrudnionych w okresie pierwszych 12 miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu. Na równi z osobami zatrudnionymi w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy traktuje się uczniów szkół średnich oraz studentów, zatrudnionych w okresie wakacji letnich i zimowych. Warto też przypomnieć, że do limitu zatrudnienia nie zalicza się pracowników zatrudnionych wyłącznie przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości w zakładzie, prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów - pod warunkiem że podatnik określił na piśmie zakres czynności tych pracowników. Oznacza to, że osobie bezrobotnej można złożyć ofertę pracy jako np. akwizytor i nie spowoduje to przekroczenia limitu zatrudnienia.

Potwierdzeniem poprawności przedstawionej interpretacji przepisów może być pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bolesławcu z 15 lipca 2005 r.(nr PDI/415/1/14/1/2005), w którym czytamy, że:
Stanowisko podatniczki jest następujące: Osoba jest osobą bezrobotną do czasu zatrudnienia jej w ramach prac interwencyjnych na czas określony, a jej wynagrodzenie i składniki (ZUS i zaliczka na podatek dochodowy) są refundowane przez urząd pracy. Okres ten trwa 10 miesięcy. Przez okres 10 miesięcy nie wzrośnie wysokość karty podatkowej. Stanowisko podatniczki jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. g) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zmianami) - przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatku dochodowego w odniesieniu do podatników, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1, do liczby pracowników nie wlicza się nie więcej niż trzech zatrudnionych bezrobotnych lub absolwentów - w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu - zarejestrowanych w urzędzie pracy, przy czym okres zarejestrowania w urzędzie pracy bezrobotnego musi trwać co najmniej 6 miesięcy w okresie bezpośrednio poprzedzającym jego zatrudnienie.
 

• art. 25 ust. 6 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

Małgorzata Korycka
ekspert w zakresie podatków dochodowych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK