Kategorie

Jak stworzyć odpowiednie CV?

Jedno sztampowe CV, jeden uniwersalny list motywacyjny i garść różnorodnych ogłoszeń. Do tego mało czasu, szczypta niecierpliwości, odrobina nieuwagi i już gotowa mieszanka pozbawiona wyobraźni o gorzkim smaku porażki.

Stworzenie właściwego CV to klucz, który otwiera przyszłym pracownikom drzwi do rekrutacji. Niestety, jak pokazują wyniki badań portalu Pracuj.pl, aż 80% Polaków nadal nie dopasowuje swojego CV i listu motywacyjnego do konkretnego stanowiska, na które aplikuje. Analiza 876 ankiet wykazała, że aż co piąty respondent na każde ogłoszenie wysyła niezmienioną wersję CV i listu motywacyjnego. 42% badanych wprowadza odpowiednie zmiany jedynie w liście motywacyjnym, jednocześnie pozostawiając niezmienione CV. Zaledwie 18% badanych spełnia wymagania pracodawcy, dostosowując dokumenty aplikacyjne do każdej oferty pracy z osobna.

Wredne koło

Nie jest tajemnicą, że tendencja do rozsyłania niespersonalizowanych aplikacji jest po prostu niewłaściwa zarówno z punktu widzenia kandydata, jak i potencjalnego pracodawcy. Odbiorca dokumentów aplikacyjnych, które nie odpowiadają wyznaczonym standardom, raczej na pewno nie zainteresuje się nimi. Prawdopodobnie też zirytuje się z powodu braku profesjonalizmu osoby, od której dokumenty otrzymał. Z kolei z punktu widzenia kandydata, aplikacja po raz wtóry odrzucona będzie rodzić napięcie. Taka sytuacja może nakręcać spiralę niechęci i dalszych zaniedbań, ponieważ „po co się starać, skoro i tak nikt się mną nie interesuje?”. W wersji pierwotnej przyczyna, jaką jest zaniedbanie, doprowadziła do skutku, czyli braku pracy. Na tym etapie błędnego koła skutek zajął miejsce przyczyny. Aplikacje rozsyłane są więc nadal, jednak w dużej mierze jedynie celem uspakajania własnego sumienia. W ten sposób stale się upewniamy, że robimy wszystko, by zdobyć pracę, ale inni nie są nami zainteresowani. Dzięki temu zachowujemy niezachwiane poczucie własnej wartości, tak ważne z punktu widzenia zdrowia psychicznego jednostki.

Zobacz: Jak przygotować kreatywne CV?

Autoantyreklama

Koszt takiego zachowania może być jednak ogromny. Niezastosowanie się do wytycznych względem kształtu CV daje pracodawcy jasną informację zwrotną: kandydat albo nie potrafi czytać ze zrozumieniem, albo mu nie zależy na stanowisku. Obie opcje skutkują odrzuceniem kandydatury. Czy można się dziwić takiemu zachowaniu? Nie sądzę. Jeśli osoba, która ma dla nas pracować, już na tak wczesnym etapie kontaktu nie stosuje się do poleceń, to jaką mamy gwarancję, że takie zachowanie ulegnie zmianie? CV i list motywacyjny to formy reklamy, a reklama ma zachęcać, nie zniechęcać.

Warto zastanowić się, co sprawia, że osoby szukające pracy popełniają tak podstawowy błąd. Z założenia niewiele osób sabotowałoby własną przyszłość celem zaspokojenia ego. Prezes portalu Praca.pl, Krzysztof Kirejczyk, jednoznacznie stwierdza, że przygotowania dokumentów rekrutacyjnych nigdzie się nie uczy. Skoro więc brak odpowiednich szkoleń, trudno stworzyć odpowiedni twór. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że każda akcja wymaga odpowiedniej reakcji. Rekrutacja z kolei wymaga niekwestionowanej odpowiedniości w postaci efektywnej selekcji. Oznacza to wybór tylko tych kandydatów, których umiejętności i doświadczenie są faktycznie poszukiwane. Chcemy, by szanowano nasz czas, szanujmy więc czas innych. W przeciwnym wypadku żądamy czegoś, czego sami innym nie dajemy, i postępujemy wbrew zasadzie ekonomii kontaktu.

Nadmiar i niedomiar

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest bezpośrednią przyczyną niedopasowywania dokumentów aplikacyjnych do różnych stanowisk. Uważam, że najpewniej czynników jest co najmniej kilka i to właśnie one stanowią podstawę zaniedbania czy niechęci zmiany.

Zaliczyć do nich można pośpiech. Zmiana CV chociażby w jednym punkcie oznacza wymóg poświęcenia czasu, nie wspominając już o poważniejszej alternacji listu motywacyjnego. Niezmienny zestaw CV+LM można szybciej rozesłać do większej ilości pracodawców.To jednak pułapka, w którą wyjątkowo łatwo wpaść, bowiem szybciej nie oznacza lepiej.

Drugi czynnik to wygoda - wróg tych, którzy nie mogą sobie na nią pozwolić. Przypuśćmy, że wysyłamy 100 aplikacji. 100 różnych firm, tyleż samo pracodawców, co oznacza 100 nowych adresów. Niewykluczone, że każde ogłoszenie zawiera unikalne wytyczne, co do informacji, których wymaga się od kandydata. Wygodniej jest więc minimalnym wysiłkiem wysłać w eter stały pakiet CV+LM w nadziei, że pracodawcę szukającego nauczyciela emisji głosu zainteresuje informacja, iż przez rok pracowaliśmy jako archiwista w Muzeum Narodowym.

Niepewność. Brak wiedzy. Niejednoznaczność. To również czynniki istotne przy tworzeniu (lub nie) CV. Niekiedy trudno się zdecydować, jakie informacje okażą się przydatne i zainteresują pracodawcę. Nie jest też łatwo stwierdzić, czego należałoby się pozbyć z naszego CV. Niepewność dotyczy w szczególności sytuacji nowych, gdy nasze doświadczenie okazuje się niewystarczające. Brak wiedzy ujawnia się w momencie, gdy nie ma w naszym otoczeniu osób, które dałyby nam konkretne wskazówki. Mówi się też o tym, że osoby rekrutujące zwracają uwagę na informacje unikalne, ale czym są owe unikalności? Czy flecista starający się o posadę konserwatora zabytkowych instrumentów muzycznych powinien się chwalić, że 3 lata temu ukończył technikum dentystyczne?

Powyższe czynniki negatywnie wpływające na motywację każdorazowego dopasowywania dokumentów aplikacyjnych można mnożyć przynajmniej przez liczbę kandydatów. A to dopiero początek. Bardziej jednak praktyczne może okaże się ujęcie tematu od drugiej strony.

Chwila dla siebie

Wymieniłem kilka - według mnie - podstawowych czynników, wpływających na zaniedbanie aplikacyjnych obowiązków kandydata. Pora wymienić kilka skutecznych metod przeciwstawiania się owej negatywnej tendencji.

Jak radzi Aneta Szczygieł, ekspert Praca.pl, przede wszystkim spójrzmy na CV pod kątem ogłoszenia, na które odpowiadamy, i postawmy się w roli pracodawcy. Organizujemy nabór na dowolne stanowisko i liczymy się z odzewem rzędu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset aplikacji. Czy naprawdę mamy czas i chęć przeglądać wszystkie te dokumenty, które nie spełniają wymogów podstawowych? Po co w ogóle filtrujemy kandydatury? Logicznym argumentem zdaje się odpowiedź: by znaleźć odpowiedniego kandydata na konkretne stanowisko. To miłe, że ktoś uczestniczył w dwuletnim kursie florystyki, jednak prawdopodobnie umiejętności nabyte podczas nauki - jakkolwiek cenne i wyjątkowe - raczej nie przydadzą się w pracy lektora.

Poświęćmy dłuższą chwilę na uważne przeczytanie ogłoszenia i stosujmy się do zawartych w nim wskazówek. Ktoś w końcu zainwestował czas, by ogłoszenie zredagować i umieścić w odpowiednim miejscu, a wytyczne zawarto nie dla przyjemnej lekturyczy zapełnienia pustej przestrzeni. Jeśli dyrektor szuka asystenta z biegłą znajomością języka angielskiego poświadczoną dyplomem filologa, to niemal pewne, że nie zainteresuje się kandydatem z certyfikatem FC.

Odpowiednie dopasowanie CV działa podwójnie. Po pierwsze, pracodawca otrzymuje te informacje, których szuka. Dzięki temu możliwa jest sprawna i efektywna rekrutacja. Po drugie, wariacja efektu wyłączności sygnalizuje, że kandydat poświęcił swoją energię do stworzenia unikalnej aplikacji. Dokumenty aplikacyjne są przeznaczone dla konkretnej osoby i dotyczą stanowiska jedynego w swoim rodzaju. Nie muszę chyba wspominać jak wielkim grzechem kandydatów jest wysyłanie listów motywacyjnych o niezmienionych danych… pracodawców? Tacy kandydaci są z miejsca odrzucani.

Przede wszystkim jednak odpowiadajmy na ogłoszenia, które naprawdę nas interesują. Wielu rekrutujących pewnie się ze mną zgodzi, że znudzony kandydat, który nieszczęśliwym trafem łaskawie przybył na rozmowę kwalifikacyjną, może wytrącić z równowagi.

Wyjątkiem w podawaniu informacji mniej adekwatnych względem ogłoszenia mogą być świeżo upieczeni absolwenci uczelni, którzy nie posiadają odpowiedniego doświadczenia. W takim wypadku zaleca się nawet podawanie różnych informacji w CV i uzupełnianie ich nowymi w liście motywacyjnym. Potencjalny pracodawca widzi wtedy, że kandydat jest aktywny społecznie, elastyczny, nie boi się wyzwań i wielozadaniowości. Sytuacja ta dotyczy także innych grup społecznych, np. osób niepełnosprawnych, które przez chorobę i leczenie nie mogły podjąć pracy. Uważam, że wtedy warto pokazać dowolne aktywności społeczno-zawodowe, którymi dana osoba zajmowała się na przestrzeni lat.

Podsumowując, nietrudno zauważyć, że w badaniu portalu Pracuj.pl pojawiają się trzy strategie dotyczące dokumentów rekrutacyjnych: niedopasowywanie ich do ogłoszenia, dopasowywanie samego listu motywacyjnego, dopasowywanie obu dokumentów. Pierwsza strategia bardziej niewłaściwa być nie może. Druga może sprawdzać się jedynie w sytuacji, w której kandydat poszukuje pracy tylko na jeden rodzaj stanowiska. Najkorzystniejsza jest jednak strategia trzecia: każdorazowego dopasowania dokumentów aplikacyjnych do ogłoszenia.

Ostatecznie, na czym polega autoreklama kandydata, jeśli nie na ukazaniu konkretnych danych o sobie jasno informujących, że z pewnych względów jesteśmy odpowiedni na dane stanowisko?

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  25 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Mój Prąd 3.0 - kończy się budżet, trzeba się spieszyć ze składaniem wniosku

  Mój Prąd 3.0. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że kończy się budżet tegorocznej, trzeciej już edycji programu „Mój Prąd”, który wynosi 534 mln zł. Ta kwota alokacji wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zostało już złożonych ponad 162 tys. wniosków. Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków.

  Gaz SF6 tysiące razy bardziej szkodliwy niż CO2 wciąż stosowany w przemyśle

  Gaz fluorowy (sześciofluorek siarki, SF6) znajduje się na szczycie listy najbardziej szkodliwych gazów o globalnym potencjale cieplarnianym, z wynikiem 23,5 tys. razy wyższym niż CO2. Siedem lat temu Unia Europejska zakazała jego stosowania w produkcji m.in. butów sportowych czy opon samochodowych. Wciąż jednak jest wykorzystywany na dużą skalę w przemyśle. W efekcie jego stężenie w atmosferze w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosło ponad dwukrotnie (w tym samym czasie ilość CO2 wzrosła o 11%). Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu rozporządzenia – decyzję o całkowitym zakazie stosowania SF6 odroczyła do września br. Eksperci Eaton ostrzegają, że UE nie osiągnie neutralności klimatycznej bez rozwiązania tego problemu.

  Prototypy samochodów PRL: rewolucyjne i nieodżałowane

  Prototypy samochodów PRL, czyli historia opowiadająca o tym, jak kreatywni byli inżynierowie w czasach Polsku Ludowej. Oto 5 ciekawych konstrukcji.

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW

  Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, rolnicy mogą liczyć na wcześniejsze otrzymanie środków w ramach zaliczek na poczet corocznych dopłat bezpośrednich oraz działań obszarowych PROW - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  Cyfrowa odporność firmy - skąd wziąć szczepionkę?

  Cyfrowa odporność firmy - jak ją uzyskać? Skąd wziąć "szczepionkę"? Oto 7 najważniejszych warunków odporności cyfrowej firmy.

  Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS? [Webinarium 29 września]

  29 września 2021 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Jak przygotować firmę na rewolucyjną transformację ZUS?”, podczas którego eksperci Fiabilis Consulting Group kompleksowo przedstawią nowe regulacje dotyczące ubezpieczeń społecznych i rozliczeń z ZUS. W trakcie webinarium omówione zostaną m.in. obecne i nadchodzące regulacje w kwestiach takich jak: nowe istotne terminy rozliczeń dla płatników składek, zasiłek chorobowy, składka wypadkowa czy postępowania kontrolne prowadzone przez ZUS. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Ładowarka USB-C standardem w całej UE

  Ładowarka USB-C standardem w UE. 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. USB-C ma być standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych.

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Kredyty mieszkaniowe - ponad 8 mld udzielonych kredytów w sierpniu

  Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu była rekordowa, przekroczyła 8,1 mld zł, a miesiąc przyniósł kontynuację hossy w kredytach wysokokwotowych. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych w pandemii poprawiła się - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej przekazanej PAP Biznes.

  Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

  Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Z jakim zyskiem można zainwestować 1 mln zł na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości. Inwestowanie w działki pod budowę mieszkań daje wyższą stopę zwrotu z inwestycji niż kupowanie mieszkania na wynajem.

  Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

  Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

  Gdzie nie wolno budować domów?

  Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Konwent Ochrony Danych i Informacji – 6-7 października. RODO – naruszenia, decyzje, kary

  W tym roku czeka nas jubileuszowa 10. edycja Konwentu Ochrony Danych i Informacji. Obejmie aż dwa dni spotkań: 6 i 7 października. Jak co roku uczestnicy wydarzenia spotkają się z ekspertami ze świata nauki, administracji i biznesu, którzy są specjalistami w dziedzinie ochrony danych i bezpieczeństwa informacji. Tegoroczna edycja Konwentu skupiona będzie wokół tematu naruszeń ochrony danych osobowych, decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i kar. Poza prelekcjami i znanymi już warsztatami #DataProtectionMixer, uczestnicy wydarzenia będą świadkami debaty komentatorskiej, w której wezmą udział zaproszeni eksperci. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  O ile wzrosną ceny energii?

  Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania. Czym grozi sytuacja, kiedy po wzięciu kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) wartość rynkowa mieszkania spadnie? Czy można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą utrudnić spłatę rat kredytu? Wyjaśnia Prezes UOKiK w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.