| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Budowanie zespołu > Praca zdalna – niezależność i swoboda czy nieustanny obowiązek?

Praca zdalna – niezależność i swoboda czy nieustanny obowiązek?

Praca zdalna jest formą wykonywania powierzonych zadań poza siedzibą firmy. Jest to telepraca, której zasady w postaci np. poświęconych godzin dzienne, regulujemy sami, a fakt używania do niej technik elektronicznych powoduje, że możemy spełniać swoje obowiązki we własnym domu, mając kontakt z przełożonym jedynie poprzez e-maile, skype’a czy też telefonicznie.

Jakie narzędzia możemy wykorzystać, żeby sprawdzić naszą efektywność i rozwój w danej dziedzinie?

Efektywność jest rezultatem podjętych działań, który opisany został relacją uzyskanych efektów do poniesionych nakładów i oznacza najlepsze efekty podjętych przez nas działań. A zatem w przypadku pracy zdalnej (choć nie tylko) miarą naszej efektywności będzie zarówno ilość, jak i jakość zrealizowanych zleceń oraz wysokość otrzymanego w rezultacie wynagrodzenia. Należy pamiętać, bowiem, że praca zdalna ma charakter zadaniowy i pracownicy ją wykonujący rozliczani są z efektów swojej pracy a nie nakładów i chęci, czy czasu, jaki poświęcili na jej wykonanie. Jeśli zaś chodzi o drugą część pytania dotyczącą pomiaru rozwoju w danej dziedzinie, to należy powiedzieć, że istnieje naprawdę szeroki wachlarz technik i narzędzi weryfikujących naszą wiedzę czy kompetencje. Możemy poddać się egzaminowi certyfikacyjnemu – choć, uprzedzam, wiąże się to z poniesieniem sporych wydatków i nie każdy może lub chce sobie na to pozwolić.

Można też poddać się testom wiedzy i umiejętności – w tym celu należy udać się do odpowiedniej instytucji, która dysponuje tego typu testami lub skorzystać z rozwiązania zdecydowanie tańszego, dającego natychmiastowy wynik i niewymagającego od nas tylu zabiegów, co wcześniej wymienione rozwiązania, czyli wirtualnych platform udostępniających profesjonalne narzędzia weryfikujące poziom wiedzy i kompetencji, jak zagraniczne SHL o międzynarodowym zasięgu, czy tańsze polskie platformy takie jak „testyzawodowe”, czy „testyrekrutacyjne”, bądź „TESTREE” lub „TestCV”, gdzie odnaleźć można szereg testów z różnych dziedzin (począwszy od języków obcych, poprzez testy kompetencji psychologicznych, do zawodowych testów IT i programowania)

Źródeł pozyskania dobrych narzędzi jest wiele – wystarczy odrobina samozaparcia i umiejętności wyszukiwania cennych informacji znajdujących się w Internecie. I to już tylko od nas zależeć będzie, z której opcji skorzystamy i której będziemy chętnie wystawiać pozytywne recenzje, jeśli spełni nasze oczekiwania.

Polecamy: Praca zdalna dla firmy z Niemiec

Czy praca zdalna oznacza również zdalną rekrutację?

Raczej tak. Decydując się na zatrudnienie pracownika zdalnego rezydującego w innym mieście, regionie czy nawet państwie, posiadamy zazwyczaj już w miarę skrystalizowaną wizję naszych oczekiwań względem jego kompetencji i doświadczenia. Poza tym, mając na uwadze fakt, że praca zdalna wciąż jeszcze głównie dotyczy wymienianych wcześniej grup specjalistów, zazwyczaj kluczowym elementem przemawiającym za zatrudnieniem takiego fachowca, staje się jego wirtualne dossier, odpowiadające naszym oczekiwaniom lub dostępne onlline referencje od poprzednich zleceniodawców. Następnie, jeśli nie wszelkie to na pewno większość wątpliwości towarzyszących decyzji o zaangażowaniu danego kandydata rozwieje ustrukturalizowany wywiad telefoniczny czy Skype oraz wyniki testów sprawdzających wiedzę w danej dziedzinie i posiadanych przez kandydata kompetencji. Takie testy możemy przygotować samodzielnie lub skorzystać z dostępnych na rynku rozwiązań. Wraz z rosnącą w naszym kraju popularnością outsourcingu, powoli rośnie również ilość serwisów pośredniczących w kontaktach zleceniodawców ze zleceniobiorcami. Na stronach tych spotkać można zarówno firmy, jak i indywidualnych freelancerów oferujących swoje usługi. Coraz częściej w celach rekrutacyjnych wykorzystuje się portale specjalizujące się w zamieszczaniu tzw. ogłoszeń drobnych i portale społecznościowe typu GoldenLine, Oferia, Xing, Profeo czy bardziej spopularyzowany za granicą LinkedIn.

Polecamy: Zatrudnienie elastyczne zamiast zwolnienia

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »