| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Budowanie zespołu > Praca zdalna – niezależność i swoboda czy nieustanny obowiązek?

Praca zdalna – niezależność i swoboda czy nieustanny obowiązek?

Praca zdalna jest formą wykonywania powierzonych zadań poza siedzibą firmy. Jest to telepraca, której zasady w postaci np. poświęconych godzin dzienne, regulujemy sami, a fakt używania do niej technik elektronicznych powoduje, że możemy spełniać swoje obowiązki we własnym domu, mając kontakt z przełożonym jedynie poprzez e-maile, skype’a czy też telefonicznie.

Praca zdalna, zatem może być wspaniałym obszarem do realizacji zawodowej matek opiekujących się małymi dziećmi, osób niepełnosprawnych, którym trudność sprawia przemieszczanie się po mieście czy kraju, ale także dla osób z małych miejscowości oddalonych znacznie od dużych aglomeracji miejskich, które dzięki możliwości wykonywania telepracy nie muszą decydować się na migrację zarobkową.

Jak wygląda system motywacyjny w przypadku pracy zdalnej?

Bazując na własnym doświadczeniu związanym z wykonywaniem pracy zdalnej oraz badaniach, jakie prowadziłam na potrzeby pracy podyplomowej pt. „O zjawisku freelancingu jako formie pracy i modelowi kariery zawodowej” (studia podyplomowe Zarządzanie Pracą i Zasobami Ludzkimi, UE Poznań 2010), mogę śmiało pokusić się o stwierdzenie, że najczęściej stosowaną przez pracodawców formą motywacji jest aspekt finansowy. Z uwagi na zdecydowanie mniejsze obciążenie przedsiębiorstw kosztami zatrudnienia pracowników zdalnych, pracodawcy mogą pozwolić sobie na wypłacenie im większego, niż w przypadku zatrudnienia „etatowca”, wynagrodzenia. Wielu w tym momencie zgodzi się z opinią, że stanowi to ogromną wartość dodaną do zdalnych form wykonywania pracy. Kolejnym motywatorem bywa także ograniczenie czasu dojazdu do pracy - ponieważ praca zaczyna się zwykle w pokoju obok. Dodatkowo osoby wykonujące pracę zdalną zgodnie podkreślają, że wpływa ona pozytywnie na zmiany natury psychologicznej: zmniejszenie stresu, poczucie sprawowania większej kontroli nad własnym życiem, bliższe i częstsze kontakty z rodziną oraz zrównoważenie kariery zawodowej z życiem prywatnym.

Polecamy: Freelancing - szansa na niezależna pracę

Dalej wymienić należy możliwość pracy w przyjaznym środowisku i zminimalizowany praktycznie do wartości zerowych poziom napięć na styku pracownik - pracodawca. W wielu przypadkach już samo zaistnienie w/w okoliczności stanowi nie lada motywację do wykonywania pracy. A gdyby jednak z pewnych względów okazało się, że to nie wystarcza, należy samemu zadbać o odpowiednie zmotywowanie się do realizacji powierzonych zadań. Można w tym celu zastosować na przykład metodę drobnych nagród i przydzielać je sobie za każde dobrze wykonane zlecenie czy za czas poświęcony na pracę.  Na przykład: jeśli danego dnia skoncentruję się na pracy przez 8 godzin i uda mi się wykonać w pełni to, co sobie na ten dzień zaplanowałam, to wieczorem będę mogła wyjść z przyjaciółmi na kawę lub do kina. Jeśli zaś i to nie za bardzo będzie nas inspirowało do mobilizacji i skoncentrowania się na pracy, zawsze można zastosować techniki motywacji negatywnej - opierającej się na lęku i obawie, które pobudzają a wręcz nawet zmuszają do pracy poprzez stwarzanie poczucia zagrożenia. Takim „straszakiem” może być np. groźba utraty części wynagrodzenia lub nawet utraty zlecenia, a co za tym idzie również dochodu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »