| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody majątkowe > Suma ubezpieczenia autocasco a wypłata odszkodowania

Suma ubezpieczenia autocasco a wypłata odszkodowania

Ubezpieczenia autocasco (AC) jest Ubezpieczeniem dobrowolnym. Zakłady ubezpieczeń opracowują Ogólne warunki ubezpieczenia autocasco pojazdów, których treść stanowi integralną część umowy (polisy). Ogólne warunki mogą więc różnić się między sobą, o czym należy pamiętać. Dlatego zawierając umowę, dobrze jest porównać oferty kilku zakładów ubezpieczeń nie tylko w zakresie wyliczonej składki.

Suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności odszkodowawczej. Jeżeli rzeczywista wartość samochodu jest niższa od sumy ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń może za szkodę całkowitą wypłacić odszkodowanie w wysokości wartości rzeczywistej pojazdu, a nie sumy ubezpieczenia, bowiem wysokość odszkodowania za szkodę majątkową nie może być wyższa od szkody. Zawyżanie sumy ubezpieczenia, gdy np. samochód jest zabezpieczeniem kredytu, jest z reguły bezcelowe.

Suma ubezpieczenia czyli wartość ( rynkowa ) pojazdu w dniu zawarcia ubezpieczenia AC będzie inna niż wartość pojazdu w dniu szkody.

Nie wszyscy klienci to rozumieją i chcą mieć wypłacone odszkodowanie od sumy ubezpieczenia na która zawierali ubezpieczenie. Można zastosować sumę ubezpieczenia taką samą dla wartości pojazdu w dniu szkody jak w dniu zawarcia ubezpieczenia ale pod warunkiem iż jest to pojazd nowy a do polisy jest aneks mówiący o zachowaniu wartości fakturowej przez 6-12 miesięcy lub wykupieniu dodatkowej opcji – są takie w ofercie kilku Zakładów Ubezpieczeń. 

Jeśli zakład ubezpieczeń uznał szkodę za całkowitą i pomniejszył kwotę odszkodowania o wartość pozostałości (czyli wraka), a konsument za wyliczoną cenę uszkodzonego samochodu nie może go sprzedać, ubezpieczyciel powinien przejąć pozostałości (wypłacając poszkodowanemu ich równowartość), obniżyć ich wartość (dopłacając różnicę do odszkodowania) albo pomóc w sprzedaży. 

Zasady wyliczania odszkodowań sformułowane są w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Aby nie narażać się na korygowanie przez ubezpieczyciela ceny "roboczogodziny" stosowanej w warsztacie, któremu powierzamy naprawę samochodu, warto kosztorys naprawy przedstawić mu do akceptacji przed zleceniem naprawy. 

Zobacz: Jak się bronić, gdy kontrahent wykorzystał poufne informacje dotyczące przedsiębiorstwa?

Można również otrzymać odszkodowanie bez udokumentowania naprawy (na podstawie cennika stosowanego przez zakład ubezpieczeń). Takie odszkodowanie nie uwzględnia czasem podatku VAT. 

Jeśli zakład ubezpieczeń odmawia wypłaty odszkodowania twierdząc, że szkody powstały w kilku zdarzeniach albo że do uszkodzenia tego typu nie mogło dojść w podanych okolicznościach, jest zobowiązany to twierdzenie udowodnić. 

Po każdej wypłacie odszkodowania zmniejsza się suma ubezpieczenia, a w umowach zazwyczaj określa się, że wypłata odszkodowań za wszystkie zgłoszone w okresie objętym umową szkody nie może przekroczyć sumy ubezpieczenia. Każde skorzystanie z ubezpieczenia ma wpływ na wysokość przyszłej składki, czasem więc warto rozważyć możliwość rezygnacji ze zgłoszenia niewielkiej szkody albo wybrać opcję, w której suma ubezpieczenia nie pomniejsza się. 

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowę ubezpieczenia AC podpisuje się na podstawie wniosku, który przeważnie zawiera wiele szczegółowych pytań dotyczących pojazdu, sposobu jego użytkowania, właścicieli itp.
Umowę ubezpieczenia AC podpisuje się na podstawie wniosku, który przeważnie zawiera wiele szczegółowych pytań dotyczących pojazdu, sposobu jego użytkowania, właścicieli itp.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »