REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
ubezpieczenia OC i AC, pułapki
ubezpieczenia OC i AC, pułapki
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Naprawienie szkody, zgodnie z dyspozycją art. 361 § 2 Kodeksu cywilnego, polega na zwrocie kosztów, poniesionych przez poszkodowanego oraz korzyści (tylko w wypadku odszkodowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych), które mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do szkody.

Wykupując ubezpieczenie, mamy nadzieję, że zapewniona przez nie ochrona ubezpieczeniowa ma bardzo szeroki zakres i w każdej sytuacji zostanie wypłacone należne nam odszkodowanie w związku z powstałą szkodą.

REKLAMA

Niestety, często zdarza się, że osoba wykupująca ubezpieczenie nie zapoznała się w trakcie podpisywania umowy z tzw. ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które stanowią integralną częścią każdej polisy ubezpieczeniowej.

Zazwyczaj jest to bardzo obszerny dokument napisany zawiłym językiem, zawierający szczegółowe informacje na temat, kiedy i w jakim zakresie ubezpieczenie przysługuje oraz w jakich przypadkach ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania bądź je obniżyć.

Zbyt szybka jazda samochodem oraz brak zapiętych pasów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bardzo często zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeń obniżają wypłatę odszkodowania z powodu przekroczenia prędkości przez ubezpieczonego. Powyższe uszczuplenie w odszkodowaniu może zostać dokonane w granicach od 25% do nawet 40%.

Inną sytuacją, w której ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania bądź ją ograniczyć,  zależy od tego, czy ubezpieczony miał zapięte pasy.

Czy opłaca się wykupić OC i AC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych

Zwrot kosztów za holowanie pojazdu

REKLAMA

Dosyć kontrowersyjną kwestią związaną z wypłatą odszkodowania z ubezpieczenia jest zwrot kosztów poniesionych w związku z holowaniem pojazdu. Zgodnie ze stanowiskiem Rzecznika Ubezpieczonych, nie ma wręcz wątpliwości, że poszkodowanemu należy się zwrot kwoty, którą musiał wydać na holowanie pojazdu do warsztatu w miejscu zamieszkania, jeżeli pojazd po kolizji nie nadawał się do dalszej jazdy.

Zazwyczaj problemy pojawiają się w sytuacji, gdy posiadacz pojazdu żąda od ubezpieczyciela zwrotu kosztów, poniesionych w związku z holowaniem, w kwocie znacznie przekraczającej standardową cenę na danym rynku lokalnym.

Zgodnie z ogólnie panującym poglądem wyrażonym w art. 826 § 1 Kodeksu cywilnego, należy pamiętać, przede wszystkim, że poszkodowany powinien podejmować działania zmierzające do zmniejszenia rozmiarów szkody. Jeżeli istnieje możliwość skorzystania z usług tańszego przedsiębiorcy działającego na rynku lokalnym,  poszkodowany powinien skorzystać właśnie z jego usług.

Przy zakupie dobrowolnego ubezpieczenia AC należy dokładnie zapoznać się z treścią ogólnych warunków ubezpieczenia w kwestii zwrotu kosztów za holowanie pojazdu. W  dokumencie tym powinna być dokładnie opisana procedura, jak należy postępować w sytuacji unieruchomienia samochodu, gdzie zadzwonić oraz ewentualnie, z usług jakiego przedsiębiorcy należy skorzystać w celu zholowania pojazdu. 

Kluczyki, badanie techniczne, brak prawa jazdy

Przy ubezpieczeniu AC towarzystwo ubezpieczeń może uzależnić wypłatę odszkodowania od spełnienia pewnych warunków, które będę opisane we wspomnianych już ogólnych warunkach ubezpieczenia.

W przypadku kradzieży samochodu zdarza się, że ubezpieczyciel uzależni wypłatę odszkodowania od dostarczenia kompletu oryginalnych kluczyków oraz dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny.

Zdarzają się również sytuacje, w których wypłata rekompensaty za szkodę będzie uzależniona od aktualnego badania technicznego, braku prawa jazdy bądź jego zatrzymania.

Kiedy nie dostaniesz pieniędzy z polisy OC lub AC? Poradnik

Opóźnienie w spłacie raty

Opłata za ubezpieczenie może być dokona jednorazowo bądź w systemie ratalnym. Przyjmując drugą opcję, nieopłacenie kolejnej raty bądź opłacenie jej już po terminie może spowodować wygaśnięcie ubezpieczenia.

Zazwyczaj, zgodnie z zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia, ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się dopiero w momencie, kiedy pieniądze za składkę zostaną zaksięgowane na koncie towarzystwa ubezpieczeń.

Dlatego ważne jest, aby przelew wykonać odpowiednio wcześniej przed terminem wymagalności kolejnej raty, ponieważ w sytuacji, gdy do szkody dojdzie, zanim przelew dotrze do Ubezpieczyciela, możemy się liczyć z odmową wypłaty odszkodowania.

Podwójne OC

Warto również zapamiętać, że znajdujemy się jeszcze w okresie przejściowym między starymi a znowelizowanymi przepisami, co oznacza, że zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w stosunku do umów ubezpieczenia zawartych do dnia 10 lutego 2012 r. włącznie, zastosowanie będą miały przepisy dotychczasowe.

Natomiast, gdy umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC została zawarta 11 lutego 2012 r. lub później,  zastosowanie znajdą znowelizowane przepisy.

Zniknie problem podwójnego ubezpieczenia OC

Odnosząc się do tzw. starych przepisów, ubezpieczeni muszą pamiętać, iż w przypadku niewypowiedzenia obowiązkowego ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, polisa automatycznie odnowi się na kolejne 12 miesięcy.

Według starych przepisów, wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC musi dotrzeć do towarzystwa ubezpieczeń najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczeniowego.

REKLAMA

Zgodnie z nowymi zasadami, w myśl art. 28 ust. 1b o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: „Nie później niż 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do wysłania ubezpieczonemu informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia.”

Jednak dodać należy, iż w sytuacji, w której ubezpieczony w tym samym czasie korzysta z usług dwóch lub więcej zakładów ubezpieczeń (przy czym co najmniej jedna z umów ubezpieczenia OC została zawarta w trybie opisanym powyżej), może zostać przez niego wypowiedziana na piśmie.


Części oryginalne czy zamienniki?

Wielu ubezpieczonych nie zdaje sobie sprawy, zanim nie doświadczy szkody komunikacyjnej, jakie części będą używane do naprawy samochodu w ramach odszkodowania OC lub AC.

Zakłady ubezpieczeń często w toku likwidacji szkody powołują się na definicję części zamiennych, zawartą w rozporządzeniu Rady Ministrów z 28 stycznia 2003 r. w sprawie wyłączenia określonych porozumień wertykalnych w sektorze pojazdów samochodowych spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję.

Definicja ta klasyfikuje części zamienne jako takie, których producent zaświadczy, że są one tej samej jakości co komponenty, które są bądź były stosowane do montażu danych pojazdów samochodowych.

Zdaniem Rzecznika Ubezpieczonych, powyższy przepis nie może ograniczać prawa poszkodowanego do uzyskania pełnej rekompensaty w związku z poniesioną szkodą. Dlatego zastępowanie w pojeździe części oryginalnych alternatywnymi jest dopuszczalne pod warunkiem, że poszkodowany wyrazi na to zgodę.

Jednakże w sytuacji braku zgody pokrzywdzonego do zastosowania części alternatywnych, sugerowanie źródeł zaopatrzenia ocenianych, jako korzystne przez ubezpieczyciela nie stwarza automatycznego uprawnienia po stronie zakładu ubezpieczeń do przyjmowania w rozliczeniu szkody cen części alternatywnych, gdy przedmiotem naprawy lub wymiany są części oryginalne pochodzące od producenta pojazdu.

Jakiekolwiek narzucanie przez Ubezpieczyciela naprawy pojazdu z użyciem części alternatywnych jest nadużyciem i nie powinno mieć miejsca.

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia należy dokładnie przeczytać wszystkie dokumenty dotyczące zawieranej polisy, a w szczególności ogólne warunki ubezpieczenia. Powyższe odnosi się, przede wszystkim, do sytuacji, kiedy chcemy wykupić ubezpieczenie AC.

Pamiętać należy, że jest to ubezpieczenie dobrowolne, w związku z czym zakład ubezpieczeń może nałożyć na ubezpieczonego dodatkowe obowiązki i zobowiązania, jak również zawrzeć katalog wyłączeń odpowiedzialności, czyli kiedy ubezpieczyciel będzie miał prawo odmówić wypłaty odszkodowania.

Zazwyczaj ubezpieczenie AC nie obejmuję szkód, które powstały m.in.:

- z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa ubezpieczonego oraz wszelkich innych osób, które użytkowały ubezpieczony pojazd,

- podczas kierowania autem przez osobę pijaną lub będącą pod wpływem narkotyków, środków odurzających czy substancji psychotropowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA