REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż pojazdu - ubezpieczeniowe prawa i obowiązki stron

sprzedaż samochodu a obowiązkowe ubezpieczenie OC
sprzedaż samochodu a obowiązkowe ubezpieczenie OC

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż samochodu lub innego pojazdu mechanicznego wiąże się m.in. z konkretnymi prawami i obowiązkami stron takiej transakcji, wynikającymi z prawa ubezpieczeniowego. Warto wiedzieć, jakie to prawa i obowiązki.

W dniu 11 lutego 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która wprowadziła szereg nowych regulacji.  Zmiany w powyższej ustawie dotyczą, m. in., kwestii związanych ze sprzedażą pojazdu mechanicznego.

REKLAMA

Istotne dokumenty przy podpisywaniu umowy sprzedaży

Sprzedający po podpisaniu umowy sprzedaży pojazdu mechanicznego obowiązany jest przekazać nowemu nabywcy następujące dokumenty:

- obowiązkowe ubezpieczenie OC;

- dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany;

- kartę pojazdu, jeżeli była wydana;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane.

Sprzedający w związku ze sprzedażą samochodu ma prawo domagać się zwrotu niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej tylko i wyłącznie w przypadku wypowiedzenia przez nabywcę umowy OC.

Do nabywcy pojazdu należy wybór, czy rezygnuje, czy nie z polisy ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela. Często jednak zdarza się taka sytuacja, że zbywca przy podpisywaniu umowy podsuwa kupującemu wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego.

Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

REKLAMA

Czasami zdarza się również, iż strony umowy uzgadniają, że nabywca wypowie ubezpieczenie po podpisaniu umowy. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ bywa tak,  że nabywcy nie wypowiadają umowy ubezpieczenia OC zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Dlatego warto w treści umowy zawrzeć klauzulę o następującej treści: Strony uzgadniają, że Kupujący wypowie umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych dotyczącą pojazdu będącego przedmiotem umowy  w terminie … dni od dnia nabycia tego pojazdu. Ewentualnie sprzedawca może podnieść cenę samochodu o wysokość niewykorzystanej składki ubezpieczenia OC.

OC byłego właściciela samochodu przechodzi automatycznie na nowego

REKLAMA

Zgodnie z art. 31 powyższej ustawy w razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego właściciel zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na osobę, na którą przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na jaki została zawarta, w związku z tym nowy właściciel pojazdu ma prawo korzystać z ubezpieczenia OC do czasu jego wygaśnięcia.

We wcześniej obowiązującym stanie prawnym (czyli do dnia 10 lutego 2012 r.) w sytuacji, gdy nowy właściciel pojazdu nie chciał kontynuować ubezpieczenia OC zawartego przez poprzedniego właściciela, miał prawo złożyć pisemne wypowiedzenie ubezpieczycielowi. Jednakże należy pamiętać, że  powyższe wypowiedzenie musi dotrzeć do ubezpieczyciela w terminie 30 dni od dnia sprzedaży samochodu, a umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem 30 dni od dnia sprzedaży pojazdu mechanicznego.

Jeśli wypowiedzenie ubezpieczenia zostało wysłane w tym samym dniu, w którym zakupiono samochód,  to umowa ubezpieczenia będzie obowiązywać jeszcze przez 30 dni.

Co powinien zrobić nabywca pojazdu?

Warto również zapamiętać, że jeżeli nabywca pojazdu nie wypowie umowy ubezpieczenia w powyższym trybie, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek.

W sytuacji gdy nowy nabywca pojazdu, złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do jej dokonania za okres od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu. Posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, jest obowiązany podać do wiadomości zakładu ubezpieczeń wszystkie znane sobie okoliczności, których ujawnienie jest niezbędne do dokonania ponownej kalkulacji składki.


Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami w stosunku do umów ubezpieczenia zawartych od dnia 11 lutego 2012 r. w razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie.

Jednakże w przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC przez nabywcę, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia.

W nowym stanie prawnym w sytuacji nadania wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC drogą listowną, uważa się je za złożone z chwilą nadania  go w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego.

Nowe zasady, nowe przepisy

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z nowymi przepisami nie ma zastosowania zasada automatycznego przedłużenia polisy w momencie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego. W tego rodzaju sytuacji ważne jest, aby nabywca pojazdu zawarł nową polisę ubezpieczenia OC w dniu w którym kończy się okres ochrony ubezpieczeniowej bądź w dniu w którym umowa ulega rozwiązaniu wskutek wypowiedzenia jej.

W sytuacji niewypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC,  tak samo jak w przepisach obowiązujących przed nowelizacją, zakład ubezpieczeń ma prawo dokonać rekalkulacji składki zgodnie z zasadami opisanymi wcześniej.

W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego posiadacz wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, osoba, na którą przeszło lub zostało przeniesione prawo własności jest obowiązana zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu mechanicznego do ruchu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA