| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Odszkodowania pracownicze > Terminy wypłat odszkodowań i rent

Terminy wypłat odszkodowań i rent

Zakłady ubezpieczeń nagminnie przekraczają terminy wypłat odszkodowań za każdym razem wymyślając coraz to bardziej dziwne powody.

Ilu poszkodowanym udało się załatwić sprawy odszkodowań w tych terminach? Niestety niewielu.

Zobacz: Co ze szkodą wyrządzoną przez wykonującego czynność powierzoną?

Terminy płatności rent

Renta z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej może byc płacona dożywotnio – gdy poszkodowany na trwale utracił zdolność do pracy zarobkowej lub okresowo gdy poszkodowanemu została przyznana renta tymczasowa, przy czym ta renta może ulec wstrzymaniu, przedłużeniu lub zostać zamieniona na rentę dożywotnią.


Renta z tytułu utraconych korzyścizmniejszonych widoków powodzenia na przyszłość – przyznawana jest z reguły dozywotnio, chyba że zajdą okoliczności pozwalające na zmianę czasu płacenia renty, na co pozwala art.907§ 2 k.c.

Renta z tytułu zwiększonych potrzeb – do czasu występowania tych potrzeb nie wszystkie potrzeby, na które została przyznana renta będą występowały w przyszłości, stąd też ta renta winna być ciągle monitorowana przez zakład ubezpieczeń.

Renta na rzecz osób uprawnionych wypłacana jest począwszy od daty śmierci bezpośrednio poszkodowanego. Termin końcowy został określony bardzo ogólnie podając jedynie „czas prawdopodobnego obowiązku alimentacyjnego” art. 446 § 2 zd. 1 k.c. lecz możemy to trochę bardziej zawęzić.
• Rentę na rzecz dziecka przyznaje się na okre do uzyskania pełnoletności ( 18 lat ) lub wcześniejszego usamodzielnienia się poprzez podjęcie pracy zarobkowej lub wyjścia za mąż.
• Rentę na rzecz wdowy wychowującej małoletnie dzieci przyznaje się z reguły do czasu usamodzielnienia się dzieci
• Rentę na rzecz wdowy, która nie jest zdolna do zatrudnienia z powodu inwalidztwa lub choroby przyznaje się rentę dożywotnio.

Tak więc każdorazowo musimy się przyjrzeć każdemu przypadkowi oddzielnie i zastosować odpowiednią wykładnię. Nie można takich spraw generalizować gdyż to wprowadza niepotrzebne zamieszanie wsród poszkodowanych.

Zobacz serwis: Odszkodowania

Czytaj także

Ekspert:

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Reasumując zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody lub w ciągu 14 dni od ustalenia okoliczności zdarzenia lecz nie dłużej niż w terminie 90 dni.
Reasumując zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody lub w ciągu 14 dni od ustalenia okoliczności zdarzenia lecz nie dłużej niż w terminie 90 dni.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK