REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność producenta za produkt niebezpieczny

Małgorzata Kryda
odpowiedzialność za produkt niebezpieczny, producent
odpowiedzialność za produkt niebezpieczny, producent

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że kupiony przez nas produkt jest wadliwy, a korzystanie z niego, nawet w sposób prawidłowy, spowodowało uszczerbek na zdrowiu lub inną szkodę. W takich przypadkach, na podstawie przepisów o produkcie niebezpiecznym, możemy się domagać odszkodowania.

Zgodnie z ustawą o ogólnym bezpieczeństwie  produktów, producent jest zobowiązany wprowadzać na rynek wyłącznie produkty bezpieczne (art. 10 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów). Ustawa definiuje produkt bezpieczny jako taki, który w zwykłych lub w innych, dających się przewidzieć warunkach jego używania, nie stwarza żadnego zagrożenia dla konsumentów lub stwarza zagrożenie znikome, dające się pogodzić z jego zwykłym używaniem. Produkt taki powinien spełniać wymagania dotyczące ochrony zdrowia i życia ludzkiego.

REKLAMA

Niebezpieczny natomiast będzie produkt niezapewniający bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać, uwzględniając jego normalne użycie. Do produktów niebezpiecznych zaliczane są nawet zwierzęta i energia elektryczna. Bezpieczeństwo produktu ocenia się na chwilę wprowadzenia go do obrotu, a zwłaszcza zaprezentowania go na rynku

Produkt nie może być uznany za niezapewniający bezpieczeństwa tylko dlatego, że później wprowadzono do obrotu podobny produkt ulepszony.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Polecamy: 500 pytań o VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność producenta

W przypadku, gdy produkt niebezpieczny wyrządzi komukolwiek szkodę, odpowiedzialność ponosi producent.

Kuchenka mikrofalowa wybuchła i poparzyła pana Jerzego. Pan Jerzy może się domagać od producenta odszkodowania, ponieważ poniósł uszczerbek na zdrowiu.

REKLAMA

Jeśli natomiast chodzi o szkody na mieniu, producent będzie za nie odpowiadał tylko wtedy, gdy rzecz zniszczona lub uszkodzona była przeznaczona do osobistego użytku (art. 449 2 kc.). Warunkiem  takiej odpowiedzialności jest jednak wysokość szkody przewyższająca 500 euro.                   

Wadliwy przedłużacz doprowadził do spalenia się elektrycznej maszynki do golenia. Wartość maszynki jest jednak niższa niż 500 euro, dlatego w tym przypadku nie można domagać się odszkodowania od producenta przedłużacza na podstawie przepisów o produkcie niebezpiecznym.

Odszkodowanie to nie obejmuje też uszkodzenia samego produktu, ani korzyści, które mógł przynosić.

Ważne! Przepisy dotyczące odpowiedzialności za produkt niebezpieczny nie pozbawiają nas możliwości dochodzenia roszczeń na podstawie innych regulacji kodeksu cywilnego, jak na przykład żądania odszkodowania za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, czy roszczeń z tytułu rękojmi za wady rzeczy i gwarancji jej jakości.

Etykieta produktu spożywczego – producent nie może oszukiwać konsumenta

Wyłączenie odpowiedzialności producenta

Nie zawsze jednak producent będzie zobowiązany do zaspokojenia roszczeń osoby, u której produkt niebezpieczny wyrządził szkodę. Przesłanką takiej odpowiedzialności jest bowiem wprowadzenie produktu do obrotu w ramach działalności gospodarczej. Jeżeli to nie producent rozpowszechnił produkt lub jeśli wprowadzenie tego produktu nastąpiło poza zakresem działalności producenta, wytwórca ten jest zwolniony od odpowiedzialności. Co więcej, producent także nie będzie odpowiadał także wtedy, gdy niebezpieczne właściwości produktu wyszły na jaw już po wprowadzeniu go do obrotu (art. 4493 kc.).

Producenci wind zaspokajają potrzeby konsumentów

Odpowiedzialność innych osób

REKLAMA

O ile wyłączną przyczyną szkody nie była wadliwa konstrukcja produktu lub wskazówki producenta, odpowiedzialność ponosić będzie także wytwórca materiału, surowca albo części składowej produktu. Zasada ta odnosi się również do osoby, która podaje się za producenta (poprzez umieszczenie na produkcie swojej nazwy czy znaku towarowego) i do importera. Odpowiedzialność wszystkich tych osób będzie solidarna z producentem.

Produkt został wprowadzony do obrotu przez producenta i oznaczony nazwą hipermarketu, dla którego producent wytwarza produkty. Właściwy producent i hipermarket będą za szkodę odpowiadać solidarnie. Oznacza to, że poszkodowany może domagać się naprawienia szkody w  całości lub części od nich obu łącznie, od jednego z nich albo od każdego z osobna.

Jakich produktów nie można wwieźć do UE?

Bywa, że nie wiadomo, kto jest producentem lub inną osobą odpowiedzialną za wyrządzenie szkody. W takich sytuacjach odpowiedzialny będzie ten, kto w zakresie własnej działalności gospodarczej zbył produkt niebezpieczny. Osoba ta może się od tej odpowiedzialności uwolnić, wskazując poszkodowanemu nazwisko i adres producenta lub którejś ze wskazanych wyżej osób (np. importer)

Roszczenie o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny przedawnia się z upływem trzech lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA