| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Ściany > Dlaczego należy stosować grunty i farby podkładowe?

Dlaczego należy stosować grunty i farby podkładowe?

Czy należy gruntować ścianę przed malowaniem? Czy można malować ściany bez gruntowania? W którym przypadku farba będzie się lepiej trzymać i będzie miała mniejszą chłonność? Czy wydajność farby zmienia się w przypadku użycia gruntów i farb podkładowych.

Jeśli natomiast malujemy stare powierzchnie (wymagające radykalnego wzmocnienia, jak np. zniszczone osypujące się tynki), zastosujmy mocny koncentrat, który głęboko wnika i wiąże luźne cząstki. Produkty tego rodzaju z powodzeniem można stosować także na ścianach zewnętrznych. Z ich pomocą można też zabezpieczać docieplenia na elewacjach zakończonych na etapie zatopionej siatki, których wykończenie za pomocą tynku zostało odsunięte w czasie.  Zagruntowane w ten sposób docieplenie można też pomalować farbą elewacyjną, co nie tylko zabezpieczy dodatkowo ścianę, a także poprawi jej estetykę.

 Podczas stosowania gruntów nie zapominajmy jednak o ważnej kwestii: zbyt duża ilość produktu może „zeszklić” ścianę, co właściwie uniemożliwi dalsze malowanie. Dzieje się tak, kiedy podłoże nie jest chłonne i produkt zasycha na powierzchni. Gdy taka sytuacja wystąpi możemy zastosować np. Grunt Szczepny, który przywróci ścianom właściwą szorstkość i przyczepność.

Zobacz także: Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik

 Kiedy jednak wysoka chłonność nie stanowi dużego problemu, sięgnijmy po np. farbę podkładową. Z jej omocą nie będziemy musieli nanosić kilku warstw nowej emulsji. Jest to bardzo pomocne, gdy chcemy pomalować ścianę pokrytą wcześniej intensywnymi kolorami lub planujemy aplikację jasnych, pastelowych odcieni. Dodatkowo farba podkładowa obniży chłonność, wzmocni powierzchnię oraz poprawi jej przyczepność, co z kolei ułatwi nam samo malowanie.

Źródło: Malfarb

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »