| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Chemia budowlana > Czym charakteryzują się farby strukturalne?

Czym charakteryzują się farby strukturalne?

Farba strukturalna to materiał wykończeniowy łączący właściwości farby i tynku. Przy jej użyciu powierzchnia ścian zyskuje niepowtarzalną strukturę, której forma zależy od rodzaju narzędzi używanych do jej kształtowania. Ich stosowanie nie wymaga dużych umiejętności, jednak warto wiedzieć czym się charakteryzują, by łatwiej było osiągnąć zamierzony efekt.

Cechą kwalifikującą materiał jako tynk lub farba jest wielkość ziaren spoiwa. W farbach ziarna są na tyle małe, że pozwalają uzyskać jednolitą i gładką strukturę. Farby również mogą być nanoszone przy pomocy wałka lub pędzla. Tynki mają grubsze ziarna, co pozwala na uzyskania bardziej urozmaiconej struktury. Farby strukturalne są na pograniczu zwykłych farb i tynków. Mają bardziej gęstą konsystencję niż tradycyjne farby, dlatego nanoszone są za pomocą pac.

Zobacz także: Na czym polega całodobowy test palet i kolorów?

Ważne jest by nanoszenie farb strukturalnych wykonywać bez przerw. Równomierne rozprowadzenie zapewnia jedynie nanoszenie ciągłymi poziomymi pasami na całej długości ściany. W przypadku długich odcinków, ścianę można podzielić na działki robocze oddzielone taśmą malarską. Od razu po nałożeniu farby strukturalnej należy przystąpić do kształtowania struktury powierzchni. Mimo, że farby schną nawet 48 godzin, to już po kilku godzinach zaczynają twardnieć, co uniemożliwia formowanie. Do nadawania formy mogą posłużyć takie narzędzia jak wałek, grzebień, packa, szczotka lub specjalne szablony.

W przypadku farb strukturalnych wałek jest używany już po nałożeniu farby na ściany. Nie można go moczyć w farbie próbując ją nakładać.

Farby strukturalne można nakładać na każdym rodzaju podłoża. Nie są wymagane jakieś specjalne przygotowania. Podłoże, tak jak w przypadku tradycyjnego malowania lub tynkowania powinno być trwałe, czyste i równe. Drobne nierówności lub niedoskonałości dają się ukryć pod powierzchnią farby strukturalnej. Zabrudzenia również nie stanowią żadnego problemu. Farby strukturalne są odporne na zmywanie, nawet szorowanie. Doskonale się nadają do wykańczania ścian nie tylko pomieszczeń wizytowych, ale także tych często eksploatowanych jak korytarze czy klatki chodowe. 

Zobacz także: Jak przygotować podłoże pod emulsję?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »