reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Łatanie dziur w ścianach. Poradnik

Łatanie dziur w ścianach. Poradnik

Jak załatać dziury w ścianie np. po kołkach? Najlepszym i najszybszym sposobem na załatanie dziur jest wypełnienie białą masą szpachlową na bazie gipsu. Wystarczy kupić mieszankę w sklepie budowlanym i rozrobić ją wg wskazówek umieszczonych na opakowaniu. Zobacz jak odmierzyć właściwą ilość mieszanki oraz jak ją nakładać.

Pytanie: Ostatnio postanowiłem odmalować ściany w moim mieszkaniu. Nie wiem jednak jak poradzić sobie z licznymi dziurami po hakach i pęknięciami tynku. Na ścianach mam dużo obrazów i półek, a z biegiem lat zmieniałem czasem ich układ na ścianie. W jaki sposób mogę szybko i skutecznie zamaskować te dziury i ubytki tynku, tak żeby nowa warstwa farby ładnie wyglądała?

Najlepszym i najszybszym sposobem zlikwidowania dziur i pęknięć w ścianach jest wypełnienie ich białą masą szpachlową na bazie naturalnego gipsu. Materiał taki jest plastyczny i niezwykle łatwy do samodzielnego użycia. Nowoczesne mieszanki gipsu naturalnego nie zastygają bowiem tak szybko jak czysty gips, dzięki czemu możemy bez pośpiechu wykonać wszystkie czynności związane z nakładaniem zaprawy na ścianę.

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Jak zacząć łatanie ścian?

Pracę rozpoczynamy od oczyszczenia okolic ubytku (dziury, pęknięcia), który będziemy naprawiać. Usuwamy resztki farb oraz luźne ziarenka piasku czy tynku. Po oczyszczeniu podłoże należy zagruntować emulsja gruntującą .

Jak przygotować masę szpachlową?

Teraz możemy już przystąpić do przygotowania masy szpachlowej. Zaprawę mieszamy z czystą, zimną wodą w proporcjach jakie podaje producent na opakowaniu. Musimy pamiętać, aby zawsze dodawać proszek do wody, a nie odwrotnie unikniemy dzięki temu trudnych do mieszania grudek w zaprawie. Do wymieszania zaprawy najlepiej użyć mieszadła mechanicznego np. specjalnej nakładki na wiertarkę.

Pamiętajmy także aby jednorazowo przygotować taką ilość zaprawy, jaką będziemy w stanie wykorzystać w ciągu 45 minut i jaka będzie potrzebna do usunięcia dziur i pęknięć w naszych ścianach.

Jakie narzędzia będą najlepsze?

Należy pamiętać również o tym, że wszystkie prace wykonywać należy narzędziami ze stali nierdzewnej lub plastikowych. Gips jest bowiem środowiskiem silnie korozyjnym dla zwykłych stali. W efekcie użycia narzędzi zwykłych na powierzchni wygładzanej, po związaniu szpachlówki mogą pojawić się rdzawe plamki. Zaprawę nakładamy na ubytek kielnią lub szpachlą, zbierając jednocześnie jej nadmiar. Jeżeli naprawiany jest duży ubytek, należy nakładać w kilku warstwach. Jeżeli zachodzi taka potrzeba to możemy nakładać drugą warstwę szpachlówki na wstępnie związaną jeszcze wilgotną pierwszą warstwę lub po wyschnięciu pierwszej warstwy. Należy wtedy przed nałożeniem drugiej warstwy pierwszą zagruntować emulsją gruntującą. Maksymalna grubość pojedynczej warstwy gładzi nie powinna przekraczać 5 mm.

Kiedy ubytek jest już wypełniony, czekamy na całkowite związanie i wyschnięcie gładzi. Trwa to, w zależności od grubości warstwy i panujących w pomieszczeniu warunków, od kilku do kilkunastu godzin. Kiedy nałożona przez nas masa zwiąże i będzie sucha, możemy wyrównać jej powierzchnię i brzegi za pomocą drobnego papieru ściernego. Uzyskamy w ten sposób idealną gładkość naprawianego miejsca. Teraz możemy przystąpić do malowania  ściany.

Zobacz także: Wykończenie poddasza. Jaki tynk stosować na poddaszu?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama