REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykonanie wylewki samopoziomującej w garażu. Poradnik

 CEKOL
Producent chemii budowlanej.

REKLAMA

Jak wykonać posadzkę z wylewki samopoziomującej w garażu? Jeśli posadzka w garażu wymaga remontu - wylewka samopoziomująca będzie najlepszym rozwiązaniem. Posadzkę możemy też wykończyć płytkami ceramicznymi, ale będzie to droższe rozwiązanie, wylewka - jest tańsza. Jak krok o kroku poprawnie wykonać wylewkę w garażu - radzi ekspert firmy CEKOL.

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie:  Planuję dokończyć remont garażu. Ociepliłem już ściany, wstawiłem nową bramę, pozostało mi tylko wymienić podłoże. Chciałbym ułożyć płytki ceramiczne, gdyż moje stare betonowe podłoże nie wygląda już estetycznie. Nie wiem, czy nie wymaga to jakiś szczególnych przedsięwzięć? Słyszałem, że trzeba wypoziomować powierzchnię. Jak to zrobić?

Garaż często jest miejscem okazjonalnie sprzątanym, narażonym na wilgoć, w zimie na mróz, dlatego ważne jest, by posadzka w takim miejscu była trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Ułożenie płytek ceramicznych jest rozwiązaniem estetycznym i wygodnym w eksploatacji, ale stosunkowo kosztownym. W większości garaży dominują podłoża betonowe, toteż może Pan po prostu na starym betonie położyć nową posadzkę cementową. Zacznijmy jednak od początku: jeśli chce Pan położyć płytki niezbędne będzie wyrównanie podłoża, bo na równym podłożu nie tylko łatwiej jest przykleić płytki, ale przede wszystkim nie będą one pękać i odpadać. Wyrównanie podłogi nie jest trudne, jeśli użyjemy wylewki samopoziomującej takiej, jak np. cementowa wylewka samoniwelująca. Zaprawa ta jest trwała, a ponadto przystosowana zarówno do wysokich jak i do niskich temperatur. To bardzo ważne, jeśli dokonuje Pan remontu w garażu, a więc w miejscu nie zawsze wystarczająco ogrzewanym. Przygotowaną mieszankę wylewamy na starannie oczyszczone podłoże, z którego usuwamy resztki farb, piasek i wszelkie zatłuszczenia itd. Resztki starej zaprawy odbijamy młotem i przecinakiem.

Zobacz też: Czym załatać dziury w ścianie?

Kolejnym krokiem jest zagruntowanie podłoża emulsją, ułatwi to rozpływanie wylewki i wyrówna chłonność podłoża. Następnie przygotowujemy samopoziomująca wylewkę: wsypujemy suchą zaprawę do odmierzonej ilości wody odmierzając proporcje wg przepisu zamieszczonego na opakowaniu. Składniki intensywnie mieszamy do uzyskania jednorodnej masy. Nie może być w niej żadnych grudek. Czekamy pięć minut i jeszcze raz dokładnie mieszamy, a następnie wylewamy przygotowaną mieszankę na podłoże i rozprowadzamy pacą stalową. Korzystając ze szczotki lub walca z kolcami odpowietrzamy powierzchnię. Dla uzyskania idealnego efektu możemy wylać kilka warstw zaprawy; musimy tylko pamiętać, by grubość jednej warstwy nie przekraczała 2 cm. Przed wylaniem kolejnej warstwy podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą. Wylaną zaprawę chronimy przed nadmiernym wysychaniem. W szczególnie niesprzyjających warunkach przykryjmy wylewkę folią lub pielęgnujmy jak beton. Po upływie 24 godzin możemy przystąpić do układania płytek. Polecamy wybranie wytrzymałych płytek ceramicznych lub kamiennych w neutralnym kolorze, na którym nie będzie widać zabrudzeń - częstych w garażu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Wykończenie poddasza. Jaki tynk stosować na poddaszu?

Układanie tradycyjnej, cementowej posadzki

Teraz przejdźmy do drugiego wariantu, czyli ułożenia w garażu tradycyjnej cementowej posadzki. To rozwiązanie jest mniej czasochłonne, a także mniej kosztowne. Jeśli stara posadzka nie wymaga gruntownej renowacji, to nową warstwę cementu możemy położyć bezpośredniej na starej.

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Podobnie jak przed położeniem wylewki należy bardzo dokładnie oczyścić podłoże. Następnie podłoże należy zwilżyć wodą albo zastosować wspomnianą już emulsję gruntującą. Zaprawę wsypujemy do zimnej wody (w proporcji jaką zaleca producent). Mieszamy w betoniarce lub mieszadle kubełkowym. Zaprawę nanosimy na podłoże tak, jak tradycyjne jastrychy cementowe tzn. dzielimy garaż na pola o szerokości około 2 m, wylewamy zaprawę w kolejnych polach, a następnie wyrównujemy zaprawę za pomocą łat przesuwanych po wcześniej przygotowanych prowadnicach oddzielających pola. Zaprawę należy zużyć w ciągu dwóch godzin. Jeśli zacznie nam gęstnieć w tym czasie, należy ją ponownie wymieszać nie dolewając wody. Tak wykonaną posadzkę pielęgnujemy jak tradycyjny beton.

Polecany produkt:  Samochód w firmie - PDF

Wybór posadzki do garażu należy do Pana. W obu wariantach ważne jest, by stosowane zaprawy przygotowywać dokładnie według zaleceń - wówczas mamy gwarancję, że nowa posadzka w garażu będzie nam długo i dobrze służyć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA