REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób zaaranżować schody w domu?

REKLAMA

Jak zaaranżować schody w domu jednorodzinnym? Co zrobić z przestrzenią pod schodami? Duże, szerokie schody można np. ozdobić poduszkami lub innymi przedmiotami.

REKLAMA

Fot: Homebook

Dobrze zaplanowany ciąg komunikacyjny to fundamentalna kwestia już na etapie projektowania budynku. Łatwe i wygodne przemieszczanie się pomiędzy różnymi kondygnacjami w znacznym stopniu decyduje o komforcie użytkowania całego mieszkania. Kiedy jednak w końcowej fazie budowy lub remontu domowe wnętrza nabierają ostatecznego kształtu, często najlepiej widać, że schody, nie tylko ze względu na swoje rozmiary i położenie, okazują się być istotnym aranżacyjnie elementem pomieszczeń.

Fot: Homebook

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zaaranżować przestrzeń pod schodami?

REKLAMA

Niezależnie od rodzaju zastosowanej konstrukcji, schody to element wyposażenia domu, który potrafi znacząco wpłynąć na charakter wnętrz. „Dostępne technologie pozwalają na tworzenie naprawdę oryginalnych form, od minimalistycznych, jednostronnie podwieszanych stopni, aż po wielobiegowe czy też kręcone konstrukcje. Przy ich projektowaniu zawsze opłaca się wykorzystać ciekawe propozycje aranżacyjne, aby poprawić funkcjonalność wnętrz i samych schodów.” – zaznacza Anna Poprawska, projektantka wnętrz z homebook.pl.

„W większości rodzajów schodów, pod konstrukcją tworzy się całkiem spora przestrzeń. Często pozostaje ona niewykorzystana lub zagospodarowana na prowizoryczny schowek. Tymczasem jest to powierzchnia, której warto poświęcić trochę więcej uwagi, bo daje ogromne możliwości aranżacyjne.” – podpowiada Anna Poprawska, projektantka wnętrz z portalu homebook.pl, wskazując ciekawe rozwiązania:

Fot: Homebook

REKLAMA

-„Przestrzeń pod schodami to doskonałe miejsce na niewielką garderobę lub schowek na buty. Można ją także wykorzystać, umieszczając w niej półki lub szuflady. Tego typu adaptacje najlepiej prezentują się, gdy stanowią stylistyczną całość ze schodami. Wykonywać je trzeba z reguły na wymiar, a poszukując odpowiedniego wykonawcy, warto na pewno zainwestować w dobrą jakościowo stolarkę. Zapewni to nie tylko estetyczny wygląd, ale również sprawne i bezawaryjne działanie elementów ruchomych, takich jak drzwiczki czy szuflady.” – mówi projektantka z homebook.pl.

Okazuje się jednak, że przestrzeń pod schodami nie musi być zamknięta, żeby spełniać dodatkowe zadania. „Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest częściowa zabudowa, na przykład w postaci niewysokiego schowka, na którym umieszczone zostanie wygodne siedzisko. W ten sposób powstanie przytulny zakątek, w którym można się będzie zaszyć, na przykład czytając ciekawą książkę.” – podpowiada ekspert z homebook.pl i dodaje: „Nawet przestrzeń, którą pozostawimy całkowicie otwartą, można pomysłowo wykorzystać, na przykład mocując do spodniej części schodów wieszaki na rowery.”

Stopnie, schody... i oświetlenie

Stopnie i balustrady mają za zadanie przede wszystkim umożliwić bezpieczną zmianę kondygnacji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby swoje zadania spełniały w atrakcyjny wizualnie sposób. Dobrym przykładem jest tu coraz powszechniej stosowane wbudowane oświetlenie poszczególnych stopni. „Dzięki technologii LED można dziś w ciekawy sposób zadbać o bezpieczeństwo użytkowników schodów, jednocześnie tworząc przyjemną atmosferę i nie narażając się na zbyt wysokie rachunki za prąd.” – zauważa Anna Poprawska, projektantka wnętrz z homebook.pl.

Fot: Homebook

Również boczne zabezpieczenia ciągu schodów nie muszą ograniczać się do spełnienia wyłącznie funkcji praktycznej. „Fantazja domowników lub projektantów pomoże wypełnić balustradę ciekawą formą i materiałem.” – mówi ekspert z homebook.pl, i podpowiada: -„Popularne tralki i balaski podtrzymujące poręcz warto zastąpić wypełnieniem, które stanie się ozdobą całego pomieszczenia. Wykonać je można przy użyciu najróżniejszych materiałów – szkła, drewna, metalu lub wysokiej jakości tworzyw sztucznych – oczywiście pod warunkiem spełniania przez nie odpowiednich kryteriów bezpieczeństwa. Balustrada to naprawdę spora i najczęściej dobrze widoczna przestrzeń, dobrym pomysłem jest więc wykorzystanie jej jako wyrazistego elementu ozdobnego.”

Schody ozdobione poduszkami

Projektantka homebook.pl podaje również inne ciekawe pomysły. „Osoby o artystycznym zacięciu mogą też na przykład wykorzystać widoczne przy wchodzeniu podstopnice, ozdabiając je w oryginalny sposób. Jeśli powierzchnia stopni jest duża i nie wykorzystujemy jej w całości podczas użytkowania schodów, ciekawą propozycją jest zagospodarowanie nieużywanej części oryginalnymi przedmiotami, na przykład wzorzystymi poduszkami, które dodatkowo wpłyną na charakter miejsca.”  

Zobacz także: Wybieramy schody – rodzaje schodów wewnętrznych

Zobacz także: Jak wybrać odpowiednie schody?

Źródło: Homebook

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA