REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykorzystać kamień we wnętrzu?

arch. wnętrz Kinga Śliwa
Bogactwo faktur i kolorów, uzależnione od rodzaju kamienia, daje nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni, zarówno we wnętrzach, jak i architekturze budynków. Fot. Fotolia
Bogactwo faktur i kolorów, uzależnione od rodzaju kamienia, daje nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni, zarówno we wnętrzach, jak i architekturze budynków. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bogactwo faktur i kolorów, uzależnione od rodzaju kamienia, daje nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni, zarówno we wnętrzach, jak i w architekturze budynków. Jednak wydaje się, że zastosowanie kamienia we wnętrzu jest nadal mało popularne.

Obojętność kamienia na niszczące działanie wielu czynników, doskonała harmonia, jaką tworzy w zestawieniu z drewnem, szkłem, metalem i innymi materiałami sprawia, że cieszy się on od najdawniejszych czasów niesłabnącą popularnością wśród projektantów i inwestorów.

REKLAMA

Wybór rodzaju kamienia bywa niekiedy trudny. Przede wszystkim należy dostosować jego właściwości do wymagań miejsca, w którym będzie zastosowany. Posadzki, okładziny elewacyjne, stopnie schodów zewnętrznych, elementy dekoracyjne w ogrodach, stawiają inne wymogi niż wewnętrzne okładziny ścienne, płyty podłogowe, parapety, blaty i detale dekoracyjne wnętrz.

Granit

Odpornością na ścieranie, ściskanie, działanie substancji żrących charakteryzuje się granit. Kamień ten jest również mało nasiąkliwy i twardy - w związku z tym poleca się jego stosowanie przy realizacji wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Na zewnątrz granit stosowany jest najczęściej w formie płyt elewacyjnych oraz na nawierzchnie ciągów komunikacyjnych pieszych (posadzki peronów, podłogi w pasażach podziemnych, schody, chodniki).

Zobacz także: Jak wykończyć ściany przy użyciu kamienia?

Marmur

Wyjątkowe walory estetyczne i użytkowe łączy w sobie marmur – kamień delikatniejszy i mniej odporny od granitu. Ogromna różnorodność pod względem kolorów i struktur, daje projektantom nieograniczone możliwości realizowania swoich inspiracji. Marmur, jako materiał wykończeniowy w pomieszczeniach mieszkalnych, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Szczególnie szerokie zastosowanie znajduje w łazienkach i pokojach kąpielowych, a także jako okładzina podłogowa we wnętrzach gdzie inne materiały narażone są na szybkie zniszczenie. Okazuje się, że naturalny kamień na podłodze, z powodzeniem wygrywa konkurencję z gresem i płytkami ceramicznymi, w pomieszczeniach, takich jak przedpokój, kuchnia, salon z kominkiem. Granitów i marmurów chętnie używa się jako parapety okienne lub jako okładzina schodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojedyncze oszlifowane elementy świetnie spełniają rolę blatów kuchennych lub jako obudowa umywalki w łazience. Wśród detali architektonicznych wnętrza niezwykle urokliwe są kamienne obudowy kominków, zarówno stylizowane, jak i proste w formie, nowoczesne.

Zobacz także: Jak wykorzystać kamień w aranżacji wnętrz?

Granit i marmur bywają niezastąpione jako okładzina schodów. Szczególnie dobrze prezentują się zaprojektowane w ten sposób schody kręte, ażurowe. Stosując kamień polerowany na schodach należy pamiętać o zabezpieczeniu antypoślizgowym na brzegach stopni. Projektując elementy z kamienia można wykorzystać, poza gładką oszlifowaną powierzchnią, fragmenty łamane, obrabiane strumieniem wody (piaskowane), satynowane, matowe.

Marmur bolechowicki

Podobne właściwości do marmurów posiadają mocno związane wapienie z okolicy Kielc, potocznie nazywane marmurem bolechowickim i marmurem morawica. Wapienie te nadają się do szlifowania i polerowania. Występują w ciepłej gamie kolorystycznej, od jasnych beżów do brązów. W zależności od złoża mogą mieć bogaty rysunek struktur mineralnych lub występować w czystym jednolitym kolorze.

Piaskowiec

REKLAMA

Inne oddziaływanie mają okładziny ścienne, oraz elementy dekoracyjne wykonane z piaskowca. Jest on skałą należącą do rodziny skał okruchowych, powstałą w wyniku diagenezy piasku. Spotyka się je w zróżnicowanej strukturze i gamie kolorystycznej. Niezwykle oryginalne efekty mogą tworzyć ziarna różnej grubości, wzbogacone żyłami i wstawkami, zmieniającymi odcień skały. Kamień ten dobrze sprawdza się jako materiał na kolumny, portale drzwiowe, balustrady kamienne, obudowy kominków, rzadziej jest stosowany na podłodze.

Efekty wizualne, które można uzyskać korzystając z kamiennych skarbów natury, nie ograniczają się tylko do układów kolorystycznych czy komponowania lśniącej i matowej powierzchni. Wykorzystując łamany nieobrobiony kamień, nawet w dużych blokach można traktować go jako oryginalną rzeźbę we wnętrzu lub w ogrodzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA