Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urządzanie mieszkania - na czym można zaoszczędzić a na czym nie warto

Urządzanie mieszkania - na czym można zaoszczędzić a na czym nie warto
Urządzanie mieszkania - na czym można zaoszczędzić a na czym nie warto
Fotolia
Urządzanie (wykańczanie) mieszkania. Urządzając mieszkanie, trzeba się liczyć z tym, że poniesione koszty mogą być bardzo wysokie. Jest to długi, żmudny i skomplikowany proces, a zaplanowany na to budżet bardzo łatwo przekroczyć. Na szczęście jest kilka sposobów, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze. O czym warto pamiętać, urządzając mieszkanie, aby mieć koszty pod kontrolą?

Trzeba mieć plan - zwłaszcza wydatków

Przed rozpoczęciem remontu warto poświęcić sporo czasu na dokładne zaplanowanie budżetu. Mając przed sobą gotową listę kosztów, które nas czekają w związku z urządzaniem mieszkania, można się zastanowić, gdzie i czy uda się na niektórych rzeczach zaoszczędzić. Pamiętajmy, że do kosztów każdej z prac należy doliczyć niezbędny sprzęt do wykonania danej pracy. Koszt malowania ścian zwiększa się, kiedy do ceny samej farby doliczymy wałki, taśmy malarskie czy folie ochronne. Koszt położenia podłogi to nie tylko same panele, ale także kleje czy kliny do montażu. Podobnie jest w przypadku większości prac remontowych. Zliczając wszystkie te rzeczy, może się z nich uzbierać pokaźna suma, dlatego warto wliczyć to wszystko wcześniej, aby nie zaskoczyły nas koszty remontu.

Bezbłędny projekt to podstawa

Jednym z największych wydatków przy urządzaniu mieszkania może okazać się… naprawianie błędów. Dlatego wcześniej warto dokładnie przemyśleć projekt, upewnić się, że wszystkie wymiary się zgadzają i dokładnie przejść przez kosztorys projektu. Jeśli stwierdzimy, że to dla nas zbyt duże wyzwanie, warto wcześniej zainwestować w usługę profesjonalnego architekta wnętrz, który będzie trzymał pieczę nad całym projektem. Mimo iż na początku może się wydawać, że zatrudnienie projektanta to zbędny wydatek, to z perspektywy czasu może okazać się, że to znaczna oszczędność, gdy popatrzymy na to w szerszej perspektywie. 

Doświadczony architekt wnętrz nie tylko urządzi funkcjonalne mieszkanie, ale także pomoże ułożyć budżet – przypilnuje, aby nie został przekroczony, a także poleci sprawdzonych i fachowych budowlańców, po których nie będziemy musieli poprawiać. Korzystając z usług projektanta, możemy także liczyć na pomoc w zmianie układu pomieszczeń, aby nasze mieszkanie było jak najbardziej funkcjonalne i dopasowane do indywidualnych potrzeb. 

 Jeśli zależy nam na tym, aby nasze mieszkanie było jak najbardziej spersonalizowane, warto zgłosić deweloperowi zmiany lokatorskie na etapie budowy mieszkania. Taka zmiana zgłoszona odpowiednio wcześniej jest bezpłatna i odbierając mieszkanie, możemy liczyć na to, że będzie wyglądać dokładnie tak, jak chcemy. Oczywiście zmiany te wcześniej uzgadniamy, ponieważ istnieją pewne ograniczenia konstrukcyjne wynikające np. z układu ścian nośnych. Przesuwanie ścian w gotowym mieszkaniu to duże wyzwanie i niepotrzebne koszty – radzi Jakub Orski z biura sprzedaży wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom”.

Co potrafisz - zrób sam

Wielu kosztów można także uniknąć, wykonując proste prace remontowe samemu. Koszty robocizny są czasami bardzo wysokie, więc jeśli zależy nam na cięciach w budżecie, jest to opcja warta rozważenia. O ile instalacja przewodów czy podłączeń sanitarnych wymaga pracy specjalisty – hydraulika bądź elektryka, to proste czynności, takie jak malowanie ścian, możemy wykonać samemu. Położenie parkietu czy montaż mebli to także prace, z którymi bez problemu poradzimy sobie sami. Jedyne, co trzeba zainwestować w tym przypadku, to czas. Internet jest pełen pomocnych treści i fachowych tutoriali, z których warto skorzystać przed rozpoczęciem prac.

Na czym można oszczędzić?

Planując wygląd mieszkania i zastanawiając się, które elementy są nam niezbędne, warto zastanowić się nad kaflami, które potrafią być bardzo kosztowne. Próbując ciąć koszty w budżecie, możemy zdecydować się na pomalowanie części ścian zamiast układania glazury na całej powierzchni ścian. O ile kafle kładzione na podłodze powinny być jak najwyższej jakości, tak te naścienne mogą być drugiej klasy. Tak naprawdę w końcowym efekcie nie widać między nimi żadnej różnicy.

Kolejnymi elementami, na których stosunkowo łatwo oszczędzić, są wszelkiego rodzaju dodatki i ozdoby. Dywany, wazony, obrazy – to wszystko są rzeczy, które nie są w mieszkaniu niezbędne i nie wpłyną na funkcjonalność naszej przestrzeni. Jeśli urządzanie mieszkania kosztuje nas wszystkie oszczędności, czasami warto niektóre elementy odpuścić. Jeśli nie wyobrażamy sobie wnętrza bez stylowych dodatków, zawsze możemy je stopniowo dokupywać później. Rzadziej używane meble to też zakup, na którym można zaoszczędzić lub po prostu odłożyć go na później. Jeśli zaś nie możemy przekonać się do braku dodatków – warto zdecydować się na kolorową ścianę, która sama w sobie będzie zdobiła wnętrze.

Na czym nie warto oszczędzać?

Są jednak takie rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Zainwestowane pieniądze raz a dobrze zaprocentują w przyszłości. Jakich elementów wyposażenia wnętrza się to tyczy? – Przede wszystkim w rzeczy, których wymiana jest skomplikowana, czyli np. wymaga kucia ścian, czyli armatury łazienkowej czy mebli kuchennych. Wymiana armatury, zwłaszcza tej podtynkowej, bywa bardzo problematyczna, czasochłonna i pracochłonna. Wszystkie elementy, które ukrywane są pod ścianami, powinny być jak najwyższej jakości. To znacznie zmniejsza ryzyko, że za rok będziemy musieli kuć ścianę i kafelki, aby wymienić sprzęt – radzi Jakub Orski z biura sprzedaży wrocławskiego dewelopera WPBM „Mój Dom”. 

Także kupując meble, które będziemy często eksploatować, nie warto oszczędzać. Wygodne łóżko, porządna kanapa czy blaty kuchenne z wysokiej jakości materiałów to wyposażenie, w które warto zainwestować nieco większe pieniądze.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Newseria.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Katarzyna
    2022-04-28 09:39:38
    Nie oszczędzajmy na dodatkach bo to one robią główną robotę - lampy, firanki, zasłony, świeczniki, dywany. Kupiłam dywan do koloru zasłon w sklepie 7 Królestw Dywanów, jak dobrze pamiętam i powiem Wam - CZAD !!!
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego panele fotowoltaiczne wyłączają się w słoneczne dni?

Urząd Regulacji Energetyki podpowiada, jak sobie poradzić, kiedy domowa instalacja fotowoltaiczna nie działa prawidłowo.

Światło dzienne w mieszkaniu – same korzyści. Jak poprawić dostęp do światła dziennego?

Większość Polaków zauważa poprawę samopoczucia w pomieszczeniach dobrze doświetlonych światłem dziennym, a połowa wskazuje na pogorszenie nastroju, gdy go brakuje. Jednocześnie co trzeci Polak uważa, że nie ma odpowiedniego dostępu do naturalnego światła w swoim domu - to wyniki najnowszych badań ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Tymczasem światło naturalne ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia. Warto o tym pamiętać choćby z okazji obchodzonego 20 marca Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

Jak ogrzewane są polskie domy? RAPORT

Jak ogrzewane są polskie domy? W Polsce od kilku lat można zaobserwować zmianę rodzaju stosowanych systemów centralnego ogrzewania. Odnotowano, że coraz rzadziej w nowych domach montowane są piece gazowe. Blisko 50% inwestorów w 2022 roku wybrało pompę ciepła jako centralną jednostkę instalacji grzewczej – wynika z Raportu o budowie domów w Polsce, przygotowanego przez Oferteo.pl. 

Hortiterapia sposobem na stres dziecięcy. Czym jest terapia ogrodnicza i jak ją stosować?

Hortiterapię warto stosować bez względu na to czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w bloku, czy w domu z ogrodem. Rośliny możemy uprawiać na balkonie, w mieszkaniu na parapecie czy właśnie w ogrodzie.

Jaki będzie 2023 w mieszkaniówce?

Jak będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy w 2023 roku? Czy zapowiedziany przez rząd program mieszkaniowy, który ma przynieść kredyty z dopłatą może zmienić sytuację w sektorze? W jakim stopniu? Jaką strategię działania przyjęli deweloperzy? Jakie inwestycje wejdą do sprzedaży w tym roku? 

Sektor PRS z rekordowym wolumenem transakcji w 2022

Najem instytucjonalny wywodzi się z Europy Zachodniej i jest mocno ugruntowany m.in. w Niemczech, Szwajcarii czy Holandii. Od kilku lat zainteresowanie rynkiem PRS w Polsce stale wzrasta, zarówno ze strony inwestorów, jak i najemców.

Jak wybrać idealne mieszkanie dla rodziny?

Klienci poszukujący mieszkania dla rodziny mają zdecydowanie inne wymagania niż ci, których celem jest zakup małego, kameralnego lokum tylko dla siebie. Rodzinna nieruchomość powinna odpowiadać zróżnicowanym i zmieniającym się w czasie potrzebom wszystkich domowników. Nie powinno zabraknąć w niej kącika dla dziecka, miejsca, w którym rodzice będą mogli odpocząć i części wspólnej, służącej do integracji. Jak znaleźć idealne mieszkanie dla rodziny?

Najemcy Mieszkania Plus będą mogli nabyć je na własność. Na jakich warunkach?

Najemcy lokali z programu Mieszkanie Plus będą mieć możliwość dojścia do własności - zapewnił we wtorek w Sejmie prezes PFR Nieruchomości Wojciech Caruk. Przyznał, że tempo usuwania usterek w różnych lokalizacjach bywa różne. Wszystkie projekty są na 5 letniej gwarancji lub rękojmi - podkreślił.

Jak walczyć z ubóstwem energetycznym

Działacze, eksperci i liderzy biznesu wzywają Polskę do poparcia dyrektywy EPBD, która po uzyskaniu ponadpartyjnego poparcia w Parlamencie wchodzi w ostatnią rundę negocjacji z UE. Dyrektywa określa plan działania w zakresie renowacji budynków w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i walki z ubóstwem energetycznym.

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - zmiany od 28 kwietnia 2023 r.

Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku (lub części budynku) nie jest nowym wymogiem, ale w związku z wchodzącą w życie od 28 kwietnia 2023 r. nowelizacją przepisów w tym zakresie pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśnia najważniejsze zmiany.

O czym musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania w lofcie?

O czym musisz wiedzieć przed kupnem mieszkania w lofcie?Co różni prawdziwy loft od tzw. „soft loftu”? Na jakie architektoniczne detale powinniśmy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że kupujemy mieszkanie, w którym deweloper naprawdę zachował wszystkie cechy prawdziwego loftu?

Energooszczędne rozwiązania wdrażane na nowych osiedlach mieszkaniowych

Czy deweloperzy wykorzystują w realizowanych projektach mieszkaniowych nowe rozwiązania pozwalające obniżyć koszty utrzymania nieruchomości? Jakie? W których inwestycjach? Ile można dzięki nim zaoszczędzić? 

Zdolność kredytowa w marcu po obniżeniu rekomendacji KNF

KNF pozwoliła bankom na obniżenie bufora bezpieczeństwa. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że w bankach, które wprowadziły taką zmianę dostępna kwota kredytu wzrosła średnio o 16%. Rekordzistą jest Millennium, w którym wzrost to aż 26%. Dla przykładu rodzina z dwójką dzieci i dochodem 10 000 zł netto może uzyskać 630 000 zł, czyli aż o 130 000 zł więcej niż w lutym.

Jak oszczędzać na pierwsze mieszkanie? Od czego zacząć? Ceny mieszkań w 2023 roku

W 2023 roku zakup mieszkania staje się coraz większym wyzwaniem finansowym. Niepewna sytuacja gospodarcza w Polsce i szalejąca inflacja negatywnie wpływają na ceny nieruchomości. Problemem są też trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Kryzys dotyka szczególnie ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Jak w dzisiejszych czasach zacząć oszczędzać na własne M? 

Stopy procentowe w marcu bez zmian, ale rata kredytu hipotecznego może spaść o 136 zł

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, ale marcowa rata części kredytobiorców i tak będzie niższa niż w lutym. Którzy kredytobiorcy mogą liczyć na obniżenie raty spłacanego kredytu hipotecznego?

Rynek biurowy w Poznaniu w 2022 - podsumowanie wyników

W 2022 roku w Poznaniu zawarto umowy najmu na ponad 48 tys. mkw. powierzchni biurowej. Stolica Wielkopolski plasuje się na szóstym miejscu wśród miast regionalnych pod względem podaży powierzchni z ponad 623 tys. mkw. biur.

Dla kogo cena maksymalna energii w branży nieruchomości komercyjnych?

Właściciele i zarządcy nieruchomości komercyjnych będą musieli we własnym zakresie zweryfikować, czy obiekty oraz działalność najemców ich lokali użytkowych spełniają kryteria uznania za odbiorcę uprawnionego i czy w związku z tym mogą ubiegać się o rozliczenie w ramach ceny maksymalnej energii elektrycznej. Rozszerzenie możliwości zastosowania zamrożenia ceny, wprowadzone nowelizacją z 15 grudnia 2022, w założeniu miało pomóc odbiorcom sprostać wysokim kosztom energii elektrycznej. Jednak  nieprecyzyjna konstrukcja przepisów mnoży pytania, na które wciąż brakuje jednoznacznych odpowiedzi. 

Trudna sytuacja deweloperów mieszkaniowych

Poważna sytuacja na rynku nieruchomości odbija się na przedsiębiorcach. „Mieszkania wracają do deweloperów, klienci nie podpisują umów końcowych”

Zmiany w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym 2023-2026

W dniu 7 marca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ma na celu uproszczenie, przyspieszenie i ujednolicenie procedur dotyczących planowania przestrzennego w gminach. Wprowadzone zostanie nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy. Funkcjonować będzie także nieodpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych Rejestr Urbanistyczny, który prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym.

W lutym wzrosła sprzedaż mieszkań w dużych miastach

Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce sięgnęła w lutym 4,6 tys. i była najwyższa od 13 miesięcy. 38 % wzrost sprzedaży nie zmobilizował jednak deweloperów do większych wprowadzeń, a liczba mieszkań które trafiły do oferty była trzykrotnie niższa niż sprzedanych - wynika z danych Otodom Analytics. Nie może zatem dziwić, że ceny z miesiąca na miesiąc rosną.

Suma nowej powierzchni magazynowej w 2022 roku

Rok 2022 był rekordowy pod względem dostarczonej nowej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce. Również aktywność najemców utrzymywała się na stosunkowo wysokim poziomie, a wolumen powierzchni magazynowej będącej w budowie stopniowo się zmniejszał.

Program Mieszkanie bez wkładu własnego - zmiany od marca

Program Mieszkanie bez wkładu własnego zostanie znowelizowany od marca br. Gwarancją zastępującą wkład własny ma zostać objętych więcej osób. Teraz z programu będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy nie posiadają środków na wkład własny oraz osoby, które mogą wnieść wkład własny nieprzekraczający 200 tys. zł. i niższy niż 20 proc. kwoty wydatków, na który kredyt jest udzielany. Ale zmian jest więcej.

Całkowity zakaz palenia węglem od października 2023 r. w Warszawie. Dotacja na wymianę starego pieca-kopciucha pokrywa do 70% kosztów

Na podstawie przepisów uchwały antysmogowej dla Mazowsza od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem, więc mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. – Przyszły sezon grzewczy w stolicy powinien być już bez węgla – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy z Urzędu m.st. Warszawy. Od stycznia 2023 r. nielegalne są już bezklasowe piece węglowe. W stolicy wciąż jest ich ok. 4,4 tys. Osoby, które dotąd nie wymieniły kopciuchów na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania, powinny się z tym pospieszyć, bo ich używanie grozi mandatem. Dobra wiadomość jest taka, że wciąż można przy tej inwestycji skorzystać z miejskiego programu dofinansowania.

D.Tusk: Kredyt 0% to realna szansa na mieszkanie

Kredyt 0%. Korzystający z rządowego programu Mieszkanie Plus są raczej jego ofiarami, niż beneficjentami; dlatego tak wielką wagę przywiązuję do programu Kredyt 0%; to naprawdę realna szansa na mieszkanie - mówił w piątek w Mińsku Mazowieckim szef PO Donald Tusk.

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?