reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Malowanie metali – żelazo, stal i inne metale

Malowanie metali – żelazo, stal i inne metale

Metal jest materiałem bardzo często wykorzystywanym w naszych domach. Nie tylko tworzy rury czy kaloryfery, lecz także klamki, zawiasy lub elementy ozdobne. Przeważnie decydujemy się na malowanie powierzchni metalowych tak, aby pasowały do wystroju wnętrza. Co powinniśmy wiedzieć zanim przystąpimy do malowania metali? W jaki sposób przygotować powierzchnie metalowe do malowania?

Ze względu na to, że metal jest bardzo często wykorzystywany w naszych domach, warto wiedzieć w jaki sposób powinno się przystąpić do jego malowania. Przeważnie decydujemy się na malowanie powierzchni metalowych tak, aby pasowały do wystroju całego wnętrza. Wobec tego należy się zastanowić jak postąpić z surowym metalem a jak z już wcześniej pomalowanym żeby farba nie odpryskiwała a efekt, jaki chcemy uzyskać, pozostał na długo.

Zanim przystąpimy do malowania

Przed rozpoczęciem malowania powierzchni metalowych powinniśmy pamiętać o ich odpowiednim zagruntowaniu – farba gruntująca dobrej jakości uchroni metal przed rdzą. Większość farb wykorzystywanych do malowania tego typu powierzchni ogranicza dostęp wilgoci, jednak nigdy nie mamy pewności, że rzeczywiście wilgoć się nie przedostanie. Wobec tego użycie właśnie farby gruntującej rozwiązuje problem z korozją. Pamiętajmy – wybór farby gruntującej jest uzależniony od stanu metalu, który chcemy nią pokryć a także od rodzaju farby nawierzchniowej.

Jak malować surowy metal?

Surowy metal powinniśmy najpierw oczyścić przy pomocy waty stalowej lub papierem ściernym do stosowania na mokro nasączonym benzyną lakierniczą. Ewentualnie możemy do tego celu wykorzystać także drucianą albo tarczową szczotkę. Po oczyszczeniu całej powierzchni należy zastosować farbę do gruntowania – cynkowo-fosforową a dopiero później przystąpić do malowania farbą powierzchniową.

Jak malować już wcześniej malowany metal?

Jeśli mamy do czynienia z już wcześniej malowanym metalem, wszystko będzie zależało od stanu pierwszej warstwy farby. Gdy jest ona niezniszczona, wystarczy umyć powierzchnię dowolnym środkiem myjącym, opłukać i osuszyć a następnie przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym do stosowania na mokro – tak zabieg pozwoli na lepsze wniknięcie drugiej warstwy farby. Gdy jednak pierwsza warstwa wygląda na zniszczoną, należy usunąć wszystkie odpryski i pęcherze wykorzystując do tego celu szczotkę drucianą. Pamiętajmy także o dokładnym pokryciu wszystkich wyczyszczonych elementów farbą przeciwrdzeniową.

Przygotowanie innych metali do malowania

Ozdobne elementy z mosiądzu w ogóle nie wymagają malowania. To samo dotyczy rur i przewodów wykonanych z miedzi. Możemy oczywiście je pomalować jeśli zależy nam na estetyce. Wówczas powinniśmy najpierw odtłuścić powierzchnię rurek za pomocą benzyny lakierniczej a później pokryć je podkładem i farbą nawierzchniową. W przypadku miedzi nie musimy używać farb gruntujących. Odtłuszczenie będzie konieczne także w przypadku powierzchni ołowianych.

Zobacz także:  Malowanie metalowych powierzchni

Zobacz także:  Jak przygotować powierzchnię metalową do malowania?

Zobacz także:  Farba matowa czy półmatowa?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama