reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Przygotowanie lakierowanych, drewnianych powierzchni do malowania

Przygotowanie lakierowanych, drewnianych powierzchni do malowania

Jeśli w naszym domu powierzchnie drewniane były już kilkakrotnie pokrywane lakierem, przed przystąpieniem do kolejnego lakierowania powinniśmy je odpowiednio przygotować. Często wiąże się to z oczyszczaniem powierzchni drewna. W jaki sposób przygotować powierzchnie drewniane lakierowane do kolejnego malowania? Jak postąpić w przypadku powierzchni w dobrym stanie, a jak gdy jest ona zniszczona?

Zanim przystąpimy do ponownego lakierowania lub malowania powierzchni drewnianych, powinniśmy się zastanowić w jakim są one stanie i czy przypadkiem nie wymagają oczyszczenia. Prawdopodobnie jeśli wcześniej położono już kilka warstw albo jeśli farba się łuszczy, będziemy zmuszeni dokładnie oczyścić powierzchnię przed przystąpieniem do kolejnego malowania.

Przygotowanie powierzchni drewnianej do ponownego lakierowania

Jeśli powierzchnia lakierowana powierzchnia drewniana jest w dobrym stanie, wystarczy że najpierw umyjemy ją ciepłą wodą połączoną z środkiem myjącym, na przykład mydłem alkalicznym, spłuczemy dokładnie a następnie przetrzemy drobnoziarnistym wodnym papierem ściernym. Papier zmatowi powierzchnię drewna i tym samym zwiększy jej przyczepność. Gdy w niektórych miejscach pojawi się drewno o surowej powierzchni, należy je zagruntować – pomalować kilkoma warstwami podkładu pamiętając, aby każdą z nich przetrzeć papierem ściernym. Warto także wypełnić wszystkie szczeliny i dziury a także wymienić stare uzupełnienia ubytków. Jeśli powierzchnia drewniana jest zniszczona, powinniśmy usunąć z niej stary lakier. Gdy wcześniejsze warstwy lakieru są bardzo suche i się łuszczą, wystarczy je zdrapać przy pomocy skrobaka o zakrzywionym końcu i papieru ściernego.

Chemiczne substancje złuszczające

W sytuacji kiedy stara powierzchnia lakieru jest zniszczona, ale nie da się jej łatwo usunąć, możemy zastosować chemiczne substancje złuszczające. Na rynku dostępne są uniwersalne preparaty tego typu, które nadają się do farb emulsyjnych i rozpuszczalnikowych. Pamiętajmy, że użycie substancji chemicznych wymaga odpowiedniej ochrony – rękawic, okularów i specjalnej maski przeciwgazowej. Ewentualnie możemy zdecydować się na ekologiczne substancje złuszczające, jednak ich użycie wiąże się z dużo dłuższym czasem pracy.

Lampa lutownicza a zmiękczanie farby

Innym rozwiązaniem, które sprawdza się w przypadku ciężko schodzącej farby jest wykorzystanie lampy lutowniczej. Lampa rozmiękcza farbę tak, aby łatwo dało się ją usunąć z drewnianych powierzchni. Najlepiej rozpocząć opalanie od dołu i stopniowo przesuwać się ku górze – ważne jest aby nie przytrzymywać lampy w jednym miejscu tylko cały czas przesuwać jej płomień. Po zmiękczeniu farby możemy ją usunąć skrobakiem a później przetrzeć całą powierzchnię papierem ściernym.

Zobacz także: Przygotowanie powierzchni drewnianych do malowania

Zobacz także: Oleje, lakierobejce i impregnaty – właściwości produktów ochronno-dekoracyjnych

Zobacz także: Sposoby zabezpieczania drewna – obalamy mity

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

drewno, wnętrza, styl zakopiański Fot. Fotolia
drewno, wnętrza, styl zakopiański Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama