REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyrównywanie podłogi drewnianej. Poradnik

Justyna Hek
Podłoga drewniana. Fot. Domalux
Podłoga drewniana. Fot. Domalux
Domalux

REKLAMA

REKLAMA

Zanim przystąpimy do układania na podłodze płytek, wykładziny z PCV czy wykładziny dywanowej, powinniśmy wyrównać powierzchnię tak, aby nic wystającego nie zniszczyło nowo położonej warstwy materiału. Jak wyrównać podłogę drewnianą? W jaki sposób odpowiednio pokryć podłogę płytami pilśniowymi? Na co zwrócić uwagę podczas przygotowania podłoża pod płytki ceramiczne?

REKLAMA

Nie powinniśmy układać płytek ceramicznych, wykładziny PCV ani wykładziny dywanowej jeśli powierzchnia podłogi jest nierówna. Wystające z podłogi elementy mogą doprowadzić do zniszczenia nowej warstwy, która z założenia ma stanowić ozdobę całego pomieszczenia. Gdy powierzchnia pod spodem wykonania jest z drewna nienadającego się do dalszego użytku, powinniśmy ją najpierw wyrównać i wypoziomować. Do tego celu najłatwiej użyć twardych płyt pilśniowych o grubości 3 mm lub płyt ze sklejki o grubości 6 mm.

Płyty drewniane – co zrobić przed ich ułożeniem?

Zanim przystąpimy do układania drewnianych płyt należy upewnić się, czy wentylacja podpodłogowa została wykonana prawidłowo. Przy nieodpowiedniej wentylacji może dochodzić do próchnienia podłogi lub jej zawilgocenia. Warto także sprawdzić w jakim stanie są wszystkie elementy instalacji prowadzonej pod podłogą – gdy położymy kolejną warstwę jaką stanowić będą płyty drewniane, dostęp do systemów instalacyjnych stanie się utrudniony. Jeśli pomieszczenie, w którym chcemy ułożyć płyty jest regularnie ogrzewane, wystarczy przed ich zamontowaniem położyć je na krawędziach i pozostawić tak na dwie doby. Gdy jednak pomieszczenie nie będzie stale ogrzewane, najpierw powinniśmy namoczyć przy użyciu ciepłej wody strukturalną stronę – w przypadku płyt pilśniowych – lub obydwie strony – w przypadku płyt ze sklejki. Tak przygotowane płyty należy zostawić na dobę w miejscu, gdzie będą później montowane. Płyty układamy na stosie pamiętając aby były do siebie zwrócone tylnymi ściankami.

Układanie płyt drewnianych

Przed rozpoczęciem układania płyt należy wyznaczyć prostopadłe linie przebiegające przez środek pomieszczenia – najłatwiej wykonać to za pomocą sznurka kredowego. Każda z płyt powinna mieć kształt kwadratu o boku 120 cm. Pierwszą płytę kładziemy w miejscu przecięcia naszych prostopadłych linii a każdą kolejną w sąsiedztwie pierwszej. Aby prawidłowo przybić płyty do podłogi należy wykorzystać długie gwoździe. Najlepiej rozpocząć wbijanie gwoździ od środka płyty i stopniowo przesuwać się o 15 cm. Warto zaznaczyć, że twarde płyty pilśniowe powinniśmy kłaść szorstką stroną do góry – jeśli producent nie zaleca inaczej. Dzięki temu klej, który położymy na płytach będzie się lepiej trzymał.

Zobacz także:  Szlifowanie podłóg drewnianych. Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Panele podłogowe – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Zobacz także:  Lakierowanie parkietu lakierem jednoskładnikowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA