reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Wyrównywanie podłogi drewnianej. Poradnik

Wyrównywanie podłogi drewnianej. Poradnik

Zanim przystąpimy do układania na podłodze płytek, wykładziny z PCV czy wykładziny dywanowej, powinniśmy wyrównać powierzchnię tak, aby nic wystającego nie zniszczyło nowo położonej warstwy materiału. Jak wyrównać podłogę drewnianą? W jaki sposób odpowiednio pokryć podłogę płytami pilśniowymi? Na co zwrócić uwagę podczas przygotowania podłoża pod płytki ceramiczne?

Nie powinniśmy układać płytek ceramicznych, wykładziny PCV ani wykładziny dywanowej jeśli powierzchnia podłogi jest nierówna. Wystające z podłogi elementy mogą doprowadzić do zniszczenia nowej warstwy, która z założenia ma stanowić ozdobę całego pomieszczenia. Gdy powierzchnia pod spodem wykonania jest z drewna nienadającego się do dalszego użytku, powinniśmy ją najpierw wyrównać i wypoziomować. Do tego celu najłatwiej użyć twardych płyt pilśniowych o grubości 3 mm lub płyt ze sklejki o grubości 6 mm.

Płyty drewniane – co zrobić przed ich ułożeniem?

Zanim przystąpimy do układania drewnianych płyt należy upewnić się, czy wentylacja podpodłogowa została wykonana prawidłowo. Przy nieodpowiedniej wentylacji może dochodzić do próchnienia podłogi lub jej zawilgocenia. Warto także sprawdzić w jakim stanie są wszystkie elementy instalacji prowadzonej pod podłogą – gdy położymy kolejną warstwę jaką stanowić będą płyty drewniane, dostęp do systemów instalacyjnych stanie się utrudniony. Jeśli pomieszczenie, w którym chcemy ułożyć płyty jest regularnie ogrzewane, wystarczy przed ich zamontowaniem położyć je na krawędziach i pozostawić tak na dwie doby. Gdy jednak pomieszczenie nie będzie stale ogrzewane, najpierw powinniśmy namoczyć przy użyciu ciepłej wody strukturalną stronę – w przypadku płyt pilśniowych – lub obydwie strony – w przypadku płyt ze sklejki. Tak przygotowane płyty należy zostawić na dobę w miejscu, gdzie będą później montowane. Płyty układamy na stosie pamiętając aby były do siebie zwrócone tylnymi ściankami.

Układanie płyt drewnianych

Przed rozpoczęciem układania płyt należy wyznaczyć prostopadłe linie przebiegające przez środek pomieszczenia – najłatwiej wykonać to za pomocą sznurka kredowego. Każda z płyt powinna mieć kształt kwadratu o boku 120 cm. Pierwszą płytę kładziemy w miejscu przecięcia naszych prostopadłych linii a każdą kolejną w sąsiedztwie pierwszej. Aby prawidłowo przybić płyty do podłogi należy wykorzystać długie gwoździe. Najlepiej rozpocząć wbijanie gwoździ od środka płyty i stopniowo przesuwać się o 15 cm. Warto zaznaczyć, że twarde płyty pilśniowe powinniśmy kłaść szorstką stroną do góry – jeśli producent nie zaleca inaczej. Dzięki temu klej, który położymy na płytach będzie się lepiej trzymał.

Zobacz także:  Szlifowanie podłóg drewnianych. Poradnik

Zobacz także:  Panele podłogowe – na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Zobacz także:  Lakierowanie parkietu lakierem jednoskładnikowym

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama