REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Tynki mineralne – rodzaje. Jaki tynk stosować do wewnątrz, a jaki na zewnątrz budynku?

PS Redakcja Dom
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Tynk jest rodzajem powłoki wykończeniowej, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ściany. Na runku dostępne są różne rodzaje tynków: cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, wapienne, gipsowo-wapienne, polimerowe , cementowo-polimerowe oraz strukturalne. Czym się różnią? Gdzie można je stosować. Zobacz przewodnik po tynkach mineralnych.

REKLAMA

Decydując sie na zakup tynku, zazwyczaj kupujemy je w postaci gotowych mieszanek, które sprzedawane są w workach o pojemności: 15, 20, 25 lub 30 kg. Tynki możemy kupować też w postaci różnego rodzaju past, które sprzedawane są jako gotowe mieszanki w wiadrach. Tynk można też wykonać samodzielnie, nie jest to jednak łatwe zadanie. Wykonując mieszankę tynkarska musimy mieć świadomość, że powinna ona mieć określone właściwości, a ich osiągnięcie nie jest takie łatwe jak mogło by się wydawać. Kupowane gotowej mieszaki sprzedawanej w workach jest bardzo wygodne, po zakupie wystarczy ją tylko rozrobić z wodą i gotowe. Pasty tynkarskie to również mieszanki, które możemy stosować od razu po zakupie.

Zobacz także:  Jak wybrać kolor farby do pokoju i jak łączyć kolory. Poradnik

Zobacz także:  Budowa ściany z pustaków szklanych. Poradnik

Zobacz także:  Układanie płytek ściennych – mozaiki, lustrzanych, plastikowych oraz korkowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki tynk wybrać?

Na rynku jest wiele rodzajów rożnych tynków. Który z nich wybrać? Który będzie najlepszy?

Wyróżniamy osiem rodzajów tynków mineralnych: tynki cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, wapienne, gipsowo-wapienne, polimerowe , cementowo-polimerowe oraz strukturalne. Czym się różnią?

REKLAMA

Tynk cementowy – to tynk, który w swoim składzie posiada cement i piasek. Tynk cementowy nie jest łatwy ani w nakładaniu, ani w rozrabianiu. Brak plastyfikatora w postaci wapnia utrudnia jego rozrabianie, ma to jednak też swoje zalety. Tynk bez wapna jest odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne, jest odporny na działanie wilgoci i wody. Z tego właśnie względu jest to tynk, który świetnie sprawdzi sie na elewacje budynku. Tynk cementowy ma krotki czas wiązania, w związku z czym od momentu rozrobienia, mamy nie wiele czasu na jego nałożenie. Jest to dość  istotne dla osób, które nie mają wystarczająco dużo doświadczenia w nakładaniu tynku a planuj wykonać tego rodzaju prace. Tynki cementowe to tynki skurczliwe oznacza to, że podczas ich nakładania mogą pojawić się pęknięcia jeśli tynk  nanoszony jest w niewłaściwych warunkach np. w pełnym słońcu.

Tynki cementowo-wapienne  –  tynk cementowo-wapienny nie jest wytrzymały na wilgoć oraz uszkodzenia, mimo to jest jednym z bardziej wytrzymałych tynków. Tynk cementowo-wapieny ma chropowatą powierzchnię. Jeśli podczas jego nakładania  chcemy osiągnąć gładką powierzchnię, musimy mieć dużo doświadczenia w jego nakładaniu. Lepszy efekty daje zastosowanie na tynk gładzi – jako warstwy wyrównującej. Tynki cementowo-wapienne można nakładać ręcznie lub maszynowo . Najczęściej tynki te nakłada sie jako jedną lub dwie warstwy o grubości od 0,5 do 4 cm.

Tynki gipsowe – to jedne z najjaśniejszych tynków, są one bardzo plastyczne i dobrze się je urabia. Mówi się, że tynki gipsowe regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach (pochłaniają nadmiar wilgoci z pomieszczenia i oddaja, kiedy wilgotność powietrza jest niewielka).  Tynki te nie są odporne na wilgoć w związku z czym nie powinno sie ich stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak np. łazienka. Jeśli jednak zdecydujemy się położyć tynk gipsowy w łazience należy zabezpieczyć go dodatkową powłoką np. w postaci farby przeznaczonej do tego rodzaju pomieszczeń lub wykończyć ścianę płytkami.

REKLAMA

Tynki wapienne –  to słabe tynki, które nie są zbyt odporne na uszkodzenia. Najczęściej wykorzystuje sie je do renowacji starych nawierzchni tynków, uzupełniając je wg zasady „słabsze na mocniejsze”. Tynków wapiennych nie powinno sie stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Tynki gipsowo-wapienne – świetnie nadają się do wnętrz, w których tworzą przyjazny mikroklimat. Niestety nie są to tynki odporne na uszkodzenia. Nie zaleca sie ich stosowania w pomieszczeniach, w których mogą być narażone na uszkodzenia. Nie powinno się ich stosować też w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Tynki polimerowe – tynki polimerowe to gotowe tynki, które można stosować od razu po ich zakupie. 0o zakupie a tu z przed ich zastosowaniem wystarczy je jedynie zamieszać. Tynki polimerowe produkuje się na bazie silikonu lub żywic akrylowych, które zapewniają ich elastyczność. Tynki polimerowe łatwo się nakłada, a na powierzchni tworzą zwartą i elastyczną powłokę. Są mało paroprzepuszczalne.

 Tynki cementowo-polimerowe – to tynki dostępne w postaci suchej mieszanki. Tynki cementowo-polimerowe to tynki cementowo-wapienne, które zawierają w swoim składzie mieszanki polimerowe, których zadaniem jest poprawienie właściwości plastycznych mieszanki. Tynki cementowo-polimerowe można stosować na mało nośne podłoża, wykończona powierzchnia jest gładka i nie wymaga dodatkowego wykończenia.

Tynki strukturalne – najlepiej znane są w postaci różnych tynków ozdobnych.  Możne je kupić w postaci gotowych mieszanek, które można nakładać na ścianę m.in. w postaci różnych kolorowych efektów. Najczęściej produkowane są na bazie żywicy akrylowej. Tynki strukturalne należy stosować na "mokre ściany" dopiero co wykończone tynkiem cementowym, cementowo-wapiennym lub innym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA