reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Tynki mineralne – rodzaje. Jaki tynk stosować do wewnątrz, a jaki na zewnątrz budynku?

Tynki mineralne – rodzaje. Jaki tynk stosować do wewnątrz, a jaki na zewnątrz budynku?

Tynk jest rodzajem powłoki wykończeniowej, której zadaniem jest wyrównanie powierzchni ściany. Na runku dostępne są różne rodzaje tynków: cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, wapienne, gipsowo-wapienne, polimerowe , cementowo-polimerowe oraz strukturalne. Czym się różnią? Gdzie można je stosować. Zobacz przewodnik po tynkach mineralnych.

Decydując sie na zakup tynku, zazwyczaj kupujemy je w postaci gotowych mieszanek, które sprzedawane są w workach o pojemności: 15, 20, 25 lub 30 kg. Tynki możemy kupować też w postaci różnego rodzaju past, które sprzedawane są jako gotowe mieszanki w wiadrach. Tynk można też wykonać samodzielnie, nie jest to jednak łatwe zadanie. Wykonując mieszankę tynkarska musimy mieć świadomość, że powinna ona mieć określone właściwości, a ich osiągnięcie nie jest takie łatwe jak mogło by się wydawać. Kupowane gotowej mieszaki sprzedawanej w workach jest bardzo wygodne, po zakupie wystarczy ją tylko rozrobić z wodą i gotowe. Pasty tynkarskie to również mieszanki, które możemy stosować od razu po zakupie.

Zobacz także:  Jak wybrać kolor farby do pokoju i jak łączyć kolory. Poradnik

Zobacz także:  Budowa ściany z pustaków szklanych. Poradnik

Zobacz także:  Układanie płytek ściennych – mozaiki, lustrzanych, plastikowych oraz korkowych

Jaki tynk wybrać?

Na rynku jest wiele rodzajów rożnych tynków. Który z nich wybrać? Który będzie najlepszy?

Wyróżniamy osiem rodzajów tynków mineralnych: tynki cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe, wapienne, gipsowo-wapienne, polimerowe , cementowo-polimerowe oraz strukturalne. Czym się różnią?

Tynk cementowy – to tynk, który w swoim składzie posiada cement i piasek. Tynk cementowy nie jest łatwy ani w nakładaniu, ani w rozrabianiu. Brak plastyfikatora w postaci wapnia utrudnia jego rozrabianie, ma to jednak też swoje zalety. Tynk bez wapna jest odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne, jest odporny na działanie wilgoci i wody. Z tego właśnie względu jest to tynk, który świetnie sprawdzi sie na elewacje budynku. Tynk cementowy ma krotki czas wiązania, w związku z czym od momentu rozrobienia, mamy nie wiele czasu na jego nałożenie. Jest to dość  istotne dla osób, które nie mają wystarczająco dużo doświadczenia w nakładaniu tynku a planuj wykonać tego rodzaju prace. Tynki cementowe to tynki skurczliwe oznacza to, że podczas ich nakładania mogą pojawić się pęknięcia jeśli tynk  nanoszony jest w niewłaściwych warunkach np. w pełnym słońcu.

Tynki cementowo-wapienne  –  tynk cementowo-wapienny nie jest wytrzymały na wilgoć oraz uszkodzenia, mimo to jest jednym z bardziej wytrzymałych tynków. Tynk cementowo-wapieny ma chropowatą powierzchnię. Jeśli podczas jego nakładania  chcemy osiągnąć gładką powierzchnię, musimy mieć dużo doświadczenia w jego nakładaniu. Lepszy efekty daje zastosowanie na tynk gładzi – jako warstwy wyrównującej. Tynki cementowo-wapienne można nakładać ręcznie lub maszynowo . Najczęściej tynki te nakłada sie jako jedną lub dwie warstwy o grubości od 0,5 do 4 cm.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama