REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oleje, lakierobejce i impregnaty – właściwości produktów ochronno-dekoracyjnych

Andrzej Wójcik
Doradca techniczny firmy Altax
jak malować  powierzchnie drewniane. Fot. Altax
jak malować powierzchnie drewniane. Fot. Altax
Altax

REKLAMA

REKLAMA

Jakie mają właściwości i czym się charakteryzują oleje, lakierobejce i impregnaty do drewna? Do malowania jakich powierzchni się nadają i gdzie należy ich używać. Radzi ekspert firmy Altax - Andrzej Wójcik.

Malowanie drewnianego ogrodzenia. Fot. Altax

REKLAMA

Olej

Olej to produkt dla miłośników naturalnego wyglądu drewna. Wnika on głęboko w deskę, zabezpieczając ją przed niekorzystnym działaniem wilgoci. W przeciwieństwie do lakierów czy emalii, nie tworzy powłoki, dlatego nie łuszczy się i nie pęka. Oprze się działaniu czynników atmosferycznych i doskonale zabezpieczy drewno.

Olej najlepiej stosować na twarde gatunki drewna, jest też idealny do gatunków egzotycznych. Pamiętajmy jednak, że olej nie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, ubytki łatwo jednak uzupełnić. Miejsca przetarć wystarczy potraktować szmatką, mopem lub aplikatorem, nasączonym w oleju do drewna.

Zobacz także: Emalie i lakiery – Wszystko, co należy wiedzieć o środkach ochrony drewna

Podczas aplikowania oleju, należy koniecznie zebrać nadmiar produktu, który nie wniknął w deskę. To bardzo ważne, ponieważ warstwa, której drewno nie wchłonęło, może być miejscem dla rozwoju grzybów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lakierobejca - właściwości i stosowanie

REKLAMA

Powierzchnie pomalowane lakierobejcą mają delikatny, satynowy połysk, co daje efekt podobny do tego, jaki osiągniemy po zastosowaniu lakieru. Lakierobejca jest dostępna w różnych wersjach kolorystycznych.Tworzy na drewnie powłokę, która zabezpiecza materiał przed zadrapaniami oraz czynnikami atmosferycznymi.

Lakierobejca sprawdzi się najlepiej na elementach pionowych, a więc takich, które nie będą narażone na bardzo intensywne ścieranie. Dotyczy to zarówno wnętrz, jak i elementów drewnianych na zewnątrz.

Należy nakładać 2 lub 3 warstwy lakierobejcy, jak najcieńsze, dokładnie rozprowadzając produkt wzdłuż słojów. W produkcie maczamy tylko końcówkę pędzla. Przed rozpoczęciem pracy warto zapoznać się z informacjami zawartymi na etykiecie produktu.

Drewniane meble ogrodowe. Fot. Altax

Impregnat do drewna ogrodowego

Te produkty najlepiej sprawdzą się w ogrodzie, ponieważ zapewniają ochronę przed grzybami, pleśniami i szkodnikami żerującymi w drewnie, a te najczęściej rozwijają się właśnie na drewnie na zewnątrz. W wersjach kolorystycznych pigment pełni rolę filtra chroniącego przed szkodliwymi promieniami UV. Dzięki niemu drewno wolniej szarzeje. Impregnat sprawdzi się na drewnie nowym, ale doda też świeżości staremu. Bardzo ważne jest, by deska nie była zbyt mokra, ponieważ powłoka stworzona przez produkt traci wtedy na trwałości.   

Zobacz także: Lakiery do podłóg drewnianych - rodzaje

Niezależnie od produktu, na jaki się zdecydujemy, pamiętajmy że nakładamy 2-3 warstwy preparatu w temperaturze minimum +5, maksimum +20 st. C. Gdy jest za zimno, preparat  będzie schnąć zbyt wolno, natomiast gdy jest zbyt ciepło – wyschnie on za szybko, co może powodować efekt zakładek na krawędziach łączenia poszczególnych warstw, zwłaszcza w przypadku wersji kolorystycznych.

Właściwości produktów ochronno-dekoracyjnych

Olej do drewna

Lakierobejca

Impregnat do drewna ogrodowego

Zabezpieczenie powierzchni przed uszkodzeniami mechanicznymi

Słabsze

Lepsze dla twardych, krajowych
lub egzotycznych
gatunków drewna

Mocne

Idealne zarówno
do miękkich,
jak i twardych gatunków drewna krajowego

Słabsze

Chroni przed czynnikami biotycznymi

Przeznaczenie

Tarasy, meble ogrodowe, twarde drewno krajowe
i egzotyczne, pomosty, mostki

Meble ogrodowe, drzwi,
okna, boazerie

Płoty lamelowe, domki narzędziowe, pergole, palisady

Powłoka

Nie tworzy na desce żadnej powłoki przez co najlepiej podkreśla naturalny charakter drewna

Nie wnika w głąb deski, tylko tworzy twardą powłokę ochronną

Nadaje drewnu kolor
nie przykrywając naturalnego rysunku drewna

Nakładanie

Za pomocą szmatki, tamponu malarskiego
lub bawełnianego mopa

Powierzchnię nasączamy preparatem tak długo,
jak pije preparat.
Nadmiar ścieramy

Za pomocą pędzla
lub wałka
(tylko wersje bezbarwne)

Nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy

Za pomocą pędzla nakładamy
1 grubą warstwę preparatu

Renowacja

Okresowa pielęgnacja olejem,
w zależności
od intensywności użytkowania powierzchni; brak konieczności ścierania powłoki
z całej powierzchni

Co kilka lat cyklinowanie
i ponownie malowanie
ze względu na ścieranie
się miejsc narażonych
na uszkodzenia mechaniczne

Jeśli powierzchnia wyblakła,
to znak że należy odnowić powłokę ochronną

Opracowanie tabeli: Altax

Zobacz także:  Środki ochrony drewna: oleje, lakiery, lakierobejce i emalie – co wybrać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA