| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Posadzka w garażu – trwała i odporna na działanie czynników mechanicznych oraz chemicznych

Posadzka w garażu – trwała i odporna na działanie czynników mechanicznych oraz chemicznych

Posadzka w garażu być wytrzymała i odporna na działanie wielu czynników w tym mechanicznych oraz chemicznych. Np. podczas naprawy samochodu, z pojazdu może wylać się olej, płyn hamulcowy lub benzyna, które ciężko usunąć. Posadzka powinna być też odporna na upadające narzędzia, które mogą wypaść nam z ręki podczas naprawy samochodu.

Wysokiej jakości podłoga, to nie tylko kwestia większej trwałości czy estetyki, ale przede wszystkim zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dobrze zabezpieczona zapobiega bowiem pyleniu i wnikaniu cieczy. To również duża oszczędność – konserwacja czy wymiana są dużo rzadsze niż w przypadku gorszych jakościowo rozwiązań. Przyjrzyjmy się zatem, co proponuje rynek.

Zobacz także: Jaki garaż wybrać – w budynku, wolnostojący czy wiatę?

Posadzka betonowa

Beton jest najpopularniejszym materiałem stosowanym do wykonywania podłóg przemysłowych. Zbrojona wylewka betonowa jest podłożem, które o ile zostanie starannie wykonane oraz odpowiednio wygładzone i zaimpregnowane, może służyć samodzielnie. Zwykle jednak układa się na nim posadzkę. W surowej formie narażona jest bowiem na szybką degradację, pylenie, wycieranie i nasiąkanie cieczami. Wśród metod ochrony powierzchni podłóg betonowych często stosuje się zatarcie materiałem mineralnym oraz zabezpieczenie polimerowymi posadzkami przemysłowymi.

Pomieszczenia, które są intensywnie użytkowane powinny przede wszystkim posiadać solidną, odporną na ścieranie warstwę posadzkową, która nie poddaje się łatwo działaniu chemikaliów – mówi Janusz Kornaś, ekspert z firmy Megachemie R&T SADodatkowo, w systemie polimerowym można podłożu nadać pożądaną, dowolną barwę i fakturę. Posadzki polimerowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością, twardością, elastycznością, szczelnością oraz estetycznym wyglądem.

Do nawierzchni polimerowych zaliczane są posadzki epoksydowe, poliuretanowe i epoksydowo-poliuretanowe, które w zależności od naszego wyboru, mogą zawierać np. barwne wypełnienie kwarcowe lub posiadać właściwości antyelektrostatyczne. Posadzki polimerowe odporne są na działanie chemikaliów stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym. Nawierzchnia taka nadaje się również do warsztatu samochodowego. Może też zostać wykonana jako antypoślizgowa. Tego typu rozwiązanie charakteryzuje się falowaną fakturą powierzchni, o strukturze tzw. „baranka” lub szorstką powierzchnią uzyskiwaną podczas nakładania żywicy (przez posypanie jej kruszywem kwarcowym).

Zobacz także:  Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Tego typu rozwiązania szczególnie sprawdzają się na ciągach pieszych oraz w strefach mokrych. Ważną zaletą takiego systemu jest jego izolacyjność (brak fug między płytkami, którymi mogłaby przeciekać woda, olej lub inne substancje, powodujące przyspieszoną degradację podłoża betonowego).

Płytka ceramiczna nie jest w stanie także wytrzymać upadku ciężkich narzędzi – łatwo może ulec pęknięciu, powodując, że na podłodze powstanie nam efekt tzw. „mozaiki”, który z czasem doprowadzi do jej całkowitego zniszczenia i odspojenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »