REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik

Salon. Fot. Fotolia
Salon. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy już nabędziemy mieszkanie zastanawiamy się jak je wykończyć. Mieszkanie możemy wykończyć samodzielnie, zatrudnić architekta wnętrz lub skorzystać z oferty wykończenia pod klucz, oferowanej przez dewelopera. Która opcja jest najlepsza? Zobacz jakie są wady i zalety każdego z rozwiązań.

Wielu osobom kupującym mieszkanie od dewelopera najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się wykończenie wnętrz na własną rękę. Remont czy wykończenie mieszkania na własną pozwala nam w pełni kontrolować budżet, dowolnie wybrać wszystkie materiały oraz  bezpośrednio nadzorować prace ekipy remontowej. Należy jednak pamiętać, że samodzielne wykończenie mieszkania to prawdziwe wyzwanie dla osób, które nie mają wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Skala prac, które trzeba zrealizować, zanim lokal będzie gotowy do zamieszkania, jest niestety duża, przyjdzie nam zmierzyć się z takimi zadaniami, jak: przygotowanie projektu aranżacji wnętrza, oświetlenia, elektryki oraz wybór odpowiedniej ekipy i bieżący nadzór nad jej pracami.

REKLAMA

Zobacz także: Poduszki dekoracyjne - skandynawskie inspiracje

Należy także pamiętać o tym, że niemal na każdym etapie prac wykończeniowych będziemy stawać przed ogromnym wyborem oferowanych przez producentów materiałów wykończeniowych, rozwiązań i technologii, które należy dostosować do budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na wykończenie mieszkania lub domu. Podczas remontu pojawią się różne problemy, których w pierwszej fazie prac nie da się przewidzieć – opóźnienia, pomyłki, awarie, itp.

Jeśli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie wykończenia wnętrz, ich skutki mogą nas drogo kosztować. Ze wszystkich tych powodów osoby, które rozważają wykańczanie wnętrz na własną rękę, muszą liczyć się z tym, że będzie to czasochłonne przedsięwzięcie. Niestety, zmiana stylu życia Polaków na początku XXI wieku sprawia, że większość aktywnych zawodowo osób nie jest w stanie poświęcić całego swojego wolnego czasu na realizację tego przedsięwzięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy warto wynająć architekta wnętrz?

REKLAMA

Dobrym pomysłem dla tych, które nie chcą się angażować w wykańczanie mieszkania, jest wynajęcie architekta wnętrz. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest kompleksowość i fachowość usługi. Architekt przygotuje nam projekt funkcjonalnego rozkładu mieszkania, aranżacji wnętrza, oświetlenia i elektryki oraz wizualizację 3D.

Pomoże nam w wyborze materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych oraz będzie sprawować nadzór autorski nad całym projektem. Niektórzy architekci współpracują na stałe ze sprawdzonymi ekipami wykończeniowymi, co gwarantuje wysoką jakość i komplementarność usługi.

Zlecając wykończenie mieszkania profesjonaliście, możemy również zaoszczędzić na podatku VAT od zakupionych materiałów – w przypadku świadczonej nam usługi wynosi on bowiem 8%, natomiast przy zakupach realizowanych na własną rękę musielibyśmy zapłacić podatek w wysokości 22% (możliwość odzyskania VAT-u nie obejmuje wszystkich rodzajów zakupionych materiałów budowlanych, co więcej, jest czasochłonna i wymaga dopełnienia wielu formalności).

Zobacz także: Wykończenie wnętrz - Porady

Oczywiście należy mieć świadomość, że za indywidualne podejście do klienta architektowi trzeba odpowiednio zapłacić. Poza dodatkowymi kosztami, wiele osób rezygnuje z usług architektów wnętrz z obawy o ich nierzetelność lub brak kompetencji. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto popytać znajomych lub krewnych o godnego polecenia architekta lub sprawdzoną ekipę budowlaną. Dobrym pomysłem jest też wyszukanie na forach internetowych opinii o danej firmie wnętrzarskiej.


Wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera – czy warto?

REKLAMA

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się wykończanie wnętrz pod klucz, przez deweloperów przy zakupie mieszkania. Jak to działa? Coraz częściej deweloperzy podpisują umowy z wyspecjalizowanymi firmami, zajmującymi się wystrojem wnętrz, które przygotowują ofertę wykończenia mieszkań na danym osiedlu. W ramach tej usługi kupujący mogą wybierać materiały wykończeniowe z kilku specjalnie przygotowanych pakietów.

Różnice między proponowanymi przez deweloperów standardami wykończenia polegają na ogół na zastosowaniu materiałów z różnych segmentów cenowych, tak by dostosować ofertę do możliwości finansowych każdego klienta. W zakres typowych pakietów dostępnych na rynku wchodzi malowanie ścian i sufitów, wyposażenie łazienki w sanitariaty i baterie, montaż drzwi, ościeżnic, klamek i zamków, a także układanie płytek ceramicznych oraz podłóg drewnianych.

Co istotne, w porównaniu z przeprowadzaniem prac na własną rękę, wykończenie mieszkania przez dewelopera jest relatywnie tanie – hurtowy zakup materiałów do wielu mieszkań na danym osiedlu pozwala na znaczne obniżenie kosztów, a więc i finalnej kwoty płaconej przez klienta. Do zalet zlecenia wykończenia deweloperowi zaliczyć też trzeba możliwość łatwego i precyzyjnego oszacowania całościowych kosztów przedsięwzięcia, ponieważ firmy deweloperskie wyceniają taką usługę w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni mieszkania – w zależności od wybranego przez klienta standardu jest to stawka ok. 600–1300 PLN za metr kwadratowy. Prosta wycena ułatwia także finansowanie - jest to istotne zwłaszcza dla mieszkańców biorących kredyt hipoteczny - mogą oni w ramach jednej umowy kredytowej sfinansować zarówno zakup mieszkania, jak i jego wykończenie. Z drugiej strony, pamiętać trzeba, że korzystanie z gotowych, proponowanych standardów nie jest optymalnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrealizować swoją własną, niepowtarzalną wizję wykończenia i urządzenia mieszkania.

Zobacz także: Salon - Galerie

Podejmując decyzję o wyborze opcji wykończenia własnego „M”, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak  zasobność naszego portfela, ilość wolnego czasu, czy wiedza na temat urządzania wnętrz. Możliwości jak widać jest wiele – od zajęcia się wszystkim osobiście, przez skorzystanie z pomocy architekta wnętrz, po kupno mieszkania wykończonego pod klucz. Decyzja musi być przemyślana, ponieważ w ostatecznym rozliczeniu liczy się nie tylko cena, ale i komfort codziennego życia, indywidualne poczucie estetyki i nasze dobre samopoczucie.

Źródło: Layetana Developments Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA