REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wykończenie wnętrz, samodzielnie czy z pomocą specjalistów – Poradnik

Salon. Fot. Fotolia
Salon. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy już nabędziemy mieszkanie zastanawiamy się jak je wykończyć. Mieszkanie możemy wykończyć samodzielnie, zatrudnić architekta wnętrz lub skorzystać z oferty wykończenia pod klucz, oferowanej przez dewelopera. Która opcja jest najlepsza? Zobacz jakie są wady i zalety każdego z rozwiązań.

Wielu osobom kupującym mieszkanie od dewelopera najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się wykończenie wnętrz na własną rękę. Remont czy wykończenie mieszkania na własną pozwala nam w pełni kontrolować budżet, dowolnie wybrać wszystkie materiały oraz  bezpośrednio nadzorować prace ekipy remontowej. Należy jednak pamiętać, że samodzielne wykończenie mieszkania to prawdziwe wyzwanie dla osób, które nie mają wystarczającej wiedzy w tym zakresie. Skala prac, które trzeba zrealizować, zanim lokal będzie gotowy do zamieszkania, jest niestety duża, przyjdzie nam zmierzyć się z takimi zadaniami, jak: przygotowanie projektu aranżacji wnętrza, oświetlenia, elektryki oraz wybór odpowiedniej ekipy i bieżący nadzór nad jej pracami.

REKLAMA

Zobacz także: Poduszki dekoracyjne - skandynawskie inspiracje

Należy także pamiętać o tym, że niemal na każdym etapie prac wykończeniowych będziemy stawać przed ogromnym wyborem oferowanych przez producentów materiałów wykończeniowych, rozwiązań i technologii, które należy dostosować do budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na wykończenie mieszkania lub domu. Podczas remontu pojawią się różne problemy, których w pierwszej fazie prac nie da się przewidzieć – opóźnienia, pomyłki, awarie, itp.

Jeśli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie wykończenia wnętrz, ich skutki mogą nas drogo kosztować. Ze wszystkich tych powodów osoby, które rozważają wykańczanie wnętrz na własną rękę, muszą liczyć się z tym, że będzie to czasochłonne przedsięwzięcie. Niestety, zmiana stylu życia Polaków na początku XXI wieku sprawia, że większość aktywnych zawodowo osób nie jest w stanie poświęcić całego swojego wolnego czasu na realizację tego przedsięwzięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy warto wynająć architekta wnętrz?

REKLAMA

Dobrym pomysłem dla tych, które nie chcą się angażować w wykańczanie mieszkania, jest wynajęcie architekta wnętrz. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest kompleksowość i fachowość usługi. Architekt przygotuje nam projekt funkcjonalnego rozkładu mieszkania, aranżacji wnętrza, oświetlenia i elektryki oraz wizualizację 3D.

Pomoże nam w wyborze materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych oraz będzie sprawować nadzór autorski nad całym projektem. Niektórzy architekci współpracują na stałe ze sprawdzonymi ekipami wykończeniowymi, co gwarantuje wysoką jakość i komplementarność usługi.

Zlecając wykończenie mieszkania profesjonaliście, możemy również zaoszczędzić na podatku VAT od zakupionych materiałów – w przypadku świadczonej nam usługi wynosi on bowiem 8%, natomiast przy zakupach realizowanych na własną rękę musielibyśmy zapłacić podatek w wysokości 22% (możliwość odzyskania VAT-u nie obejmuje wszystkich rodzajów zakupionych materiałów budowlanych, co więcej, jest czasochłonna i wymaga dopełnienia wielu formalności).

Zobacz także: Wykończenie wnętrz - Porady

Oczywiście należy mieć świadomość, że za indywidualne podejście do klienta architektowi trzeba odpowiednio zapłacić. Poza dodatkowymi kosztami, wiele osób rezygnuje z usług architektów wnętrz z obawy o ich nierzetelność lub brak kompetencji. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto popytać znajomych lub krewnych o godnego polecenia architekta lub sprawdzoną ekipę budowlaną. Dobrym pomysłem jest też wyszukanie na forach internetowych opinii o danej firmie wnętrzarskiej.


Wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera – czy warto?

REKLAMA

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się wykończanie wnętrz pod klucz, przez deweloperów przy zakupie mieszkania. Jak to działa? Coraz częściej deweloperzy podpisują umowy z wyspecjalizowanymi firmami, zajmującymi się wystrojem wnętrz, które przygotowują ofertę wykończenia mieszkań na danym osiedlu. W ramach tej usługi kupujący mogą wybierać materiały wykończeniowe z kilku specjalnie przygotowanych pakietów.

Różnice między proponowanymi przez deweloperów standardami wykończenia polegają na ogół na zastosowaniu materiałów z różnych segmentów cenowych, tak by dostosować ofertę do możliwości finansowych każdego klienta. W zakres typowych pakietów dostępnych na rynku wchodzi malowanie ścian i sufitów, wyposażenie łazienki w sanitariaty i baterie, montaż drzwi, ościeżnic, klamek i zamków, a także układanie płytek ceramicznych oraz podłóg drewnianych.

Co istotne, w porównaniu z przeprowadzaniem prac na własną rękę, wykończenie mieszkania przez dewelopera jest relatywnie tanie – hurtowy zakup materiałów do wielu mieszkań na danym osiedlu pozwala na znaczne obniżenie kosztów, a więc i finalnej kwoty płaconej przez klienta. Do zalet zlecenia wykończenia deweloperowi zaliczyć też trzeba możliwość łatwego i precyzyjnego oszacowania całościowych kosztów przedsięwzięcia, ponieważ firmy deweloperskie wyceniają taką usługę w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni mieszkania – w zależności od wybranego przez klienta standardu jest to stawka ok. 600–1300 PLN za metr kwadratowy. Prosta wycena ułatwia także finansowanie - jest to istotne zwłaszcza dla mieszkańców biorących kredyt hipoteczny - mogą oni w ramach jednej umowy kredytowej sfinansować zarówno zakup mieszkania, jak i jego wykończenie. Z drugiej strony, pamiętać trzeba, że korzystanie z gotowych, proponowanych standardów nie jest optymalnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zrealizować swoją własną, niepowtarzalną wizję wykończenia i urządzenia mieszkania.

Zobacz także: Salon - Galerie

Podejmując decyzję o wyborze opcji wykończenia własnego „M”, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak  zasobność naszego portfela, ilość wolnego czasu, czy wiedza na temat urządzania wnętrz. Możliwości jak widać jest wiele – od zajęcia się wszystkim osobiście, przez skorzystanie z pomocy architekta wnętrz, po kupno mieszkania wykończonego pod klucz. Decyzja musi być przemyślana, ponieważ w ostatecznym rozliczeniu liczy się nie tylko cena, ale i komfort codziennego życia, indywidualne poczucie estetyki i nasze dobre samopoczucie.

Źródło: Layetana Developments Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    REKLAMA

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA

    Klimatyzacja w bloku

    Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

    Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

    Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

    REKLAMA