| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Spoinowanie płytek – krok po kroku

Spoinowanie płytek – krok po kroku

Spoinowanie płytek polega na wypełnianiu wolnej przestrzeni między płytkami specjalną zaprawą. Spoinowanie płytek to inaczej fugowanie. Radzimy, jak krok po kroku spoinować płytki.

Spoinowanie płytek okładzinowych jest czynnością niezbędną, ponieważ dzięki temu unikniemy sytuacji, w której między płytki dostanie się brud i woda. Odpowiednia szerokość spoin powinna być dostosowana do wymiaru płytek. Im większe są płytki, tym szersze powinny być spoiny. Przyjmuje się, że dla płytek średnich szerokość ta powinna wynosić 3−5 mm. Natomiast do płytek wielkoformatowych, spoiny powinny mieć szerokość 7−10 mm.

Pamiętaj, by zachować tę samą szerokość spoin podczas układania. Pomogą w tym krzyżaki dystansowe.

Spoinowanie płytek możemy rozpocząć dopiero po wyschnięciu kleju, za pomocą którego mocowaliśmy płytki. Jest to bardzo ważne, aby o tym pamiętać, ponieważ zbyt wcześnie położona fuga może utrudnić wysychanie zaprawy. Do fugowania najlepiej przystąpić dopiero po upływie 6−48 godzin od momentu ułożenia płytek. Przed spoinowaniem musimy jeszcze usunąć krzyżyki montażowe i resztki kleju z przestrzeni między płytkami oraz zwilżyć krawędzie płytek wodą.

Zobacz także: Jak dobrać kolor fugi?

Zanim przystąpimy do fugowania, zaprawę do spoinowania płytek należy wymieszać z wodą. Bardzo ważne jest, aby zachować proporcje, zalecane przez producenta, sposób przygotowania mieszanki znajdziemy na opakowaniu. Zbyt duża ilość wody może spowodować kruchość fugi i różnice kolorystyczne. Źle przygotowana fuga może też popękać oraz mieć mniejsza twardość. Zaprawa do fugowania płytek podłogowych powinna mieć konsystencję półpłynną. Natomiast zaprawa do płytek ściennych – gęstoplastyczną. Dzięki temu nie wypłynie ze spoin.

Odpowiednio rozrobioną zaprawę nakładamy szpachelką lub pacą. Na początku należy ją rozprowadzać ruchem ukośnym, a później prostopadłym do jednej z krawędzi płytek. Przygotowaną masę należy zużyć w ciągu jednej godziny, od momentu jej rozrobienia. Po nałożeniu fugi w szczeliny należy zgarnąć jej nadmiar z powierzchni płytek. Należy przy tym uważać, by nie naruszyć jeszcze niewyschniętych fug. Zaprawę zostawiamy na 10−15 minut, by wyschła. Kiedy spoiny przeschną, nadajemy im kształt.

Na koniec, po nałożeniu fugi, należy przetrzeć płytki wilgotną gąbką. Zróbmy to ostrożnie i uważajmy, by nie wymyć fugi.

Zaprawa powinna być lekko wilgotna przez kilka dni. Dzięki temu lepiej zwiąże.

Czy warto spoinować klejem?

Do spoinowania służą specjalne zaprawy. Podczas spoinowania nie należy dopuścić do tego, aby klej dostał się do przestrzeni między płytkami. Najczęściej ma on szary kolor, a kolor zaprawy dobiera się do koloru płytek. Klej nie uszczelni też tak dobrze jak zaprawa. Tylko odpowiednio dobrana fuga wystarczająco mocno będzie przylegać do bocznych krawędzi płytek. Spoinowanie płytek klejem jest więc kiepskim pomysłem.

Zobacz także: Fugowanie płytek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »