reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jak dobrać długość karniszy?

Jak dobrać długość karniszy?

Zanim kupimy karnisz, musimy dokładnie określić jaką powinien mieć długość. Znalezienie karnisza nie powinno stanowić dla nas większego problemu, ponieważ wielu producentów oferuje karnisze w różnych rozmiarach. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy zdarzy nam się kupić za długi karnisz – możemy np. go przyciąć. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią długość karnisza oraz jak w razie potrzeby je właściwie przycinać.

Długość karnisza najczęściej dobierana jest do szerokości okna, dlatego przed jego zakupem, należy dokładnie zmierzyć szerokość okna. Sklepy zazwyczaj oferują różne długości karniszy, jednak może zdarzyć się, że nie znajdziemy odpowiedniego wymiaru. W niektórych sklepach można zamówić też karnisz o określonej długości. Co jednak, jeśli mamy problem ze znalezieniem karnisza o odpowiedniej długości? Rozwiązaniem jest zakup dłuższego karnisza, a następnie przycięcie go do odpowiedniego wymiaru.

Zobacz także: Narzędzia niezbędne przy malowaniu

Karnisz powinien być dłuższy od szerokości okna o około 30–50 cm. Powinien być też nieco dłuższy od parapetu. Pamiętajmy też, że po zamontowaniu karnisza okno musi się swobodnie otwierać. Karnisz powinien zostać zamontowany w odległości minimum 5 cm od górnej krawędzi okna. Odległość karnisza od ściany powinna wynosić ok. 10–15 cm. W przypadku montażu karnisza między dwiema ścianami, jego długość powinna być nieco krótsza niż szerokość pomieszczenia. Od odległości między ścianami powinniśmy odjąć też grubość wsporników.

Przed kupnem karnisza zmierzmy dobrze szerokość okna oraz parapetu, pomoże nam to dobrać odpowiedni karnisz.

Jeśli kupimy zbyt długi karnisz, nie musimy od razu go wymieniać. Możemy samodzielnie przyciąć drążek do wymaganej długości.

Przycinanie karniszy

Każdy karnisz można dowolnie przycinać do odpowiedniego rozmiaru. Będziemy do tego celu potrzebowali kilku narzędzi: piłki do drewna lub metalu oraz skrzynki uciosowej.

Karnisz z drążkiem można przycinać piłką do drewna lub do metalu, w zależności od rodzaju materiału, z którego wykonano drążek. Podczas przycinania warto użyć skrzynki uciosowej, aby mieć pewność, że przytniemy karnisz równo. Brzeg karnisza należy wygładzić np. papierem ściernym. Nie wpadajmy w panikę, jeśli końcówka wystrzępi się podczas przycinania. Nie zmniejszy to walorów estetycznych karnisza, a końcówkę będzie można zasłonić ozdobną gałką.

Przycinanie karniszy nie jest skomplikowanym zadaniem. Należy jednak pamiętać, aby przypadkiem nie kupić karnisza zbyt krótkiego. Taki karnisz niestety należy wymienić.

Zobacz także: Krawędzie, listwy i narożniki – czyli jak remontować ściany?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Karnisz. Fot. Franc Gardiner
Karnisz. Fot. Franc Gardiner

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama