REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Klej do płytek – jak wybać najlepszy?

Arkadiusz Dybowski
Mozaika.
Mozaika.
Opoczno

REKLAMA

REKLAMA

Wybór odpowiedniego kleju do płytek jest bardzo ważny. Płytki nie tylko muszą się dobrze trzymać, lecz także nie powinny pękać ani się przebarwiać. Radzimy jaki wybrać najlepszy klej do płytek. Zobacz czym się różni klej od zaprawy klejowej i jakim klejem przyklejać poszczególne materiały.

Przyklejanie płytek ceramicznych nie jest trudnym zadaniem i można to zrobić samemu. Większość klejów wystarczy wymieszać z wodą, by były gotowe do użycia. Dawniej zrobienie odpowiedniej zaprawy wymagało sporego doświadczenia. Dziś jest to łatwe, wystarczy tylko dobrać odpowiedni klej do konkretnych płytek.

REKLAMA

Zaprawa klejowa czy klej?

Bardzo często stosuje się te nazwy wymiennie, mimo że między klejem a zaprawą klejową jest wyraźna różnica.

Zaprawy klejowe to suche mieszanki, których głównym składnikiem jest cement. Przed ich nałożeniem, należy wymieszać je z wodą. Zaprawy klejowe można nakładać zarówno na podłoże suche, jak i lekko wilgotne, także grubą warstwą, by wyrównać wszelkie nierówności.

Zobacz także: Piaskowe dekoracje – czyli jak zachować lato w aranżacji wnętrza

W klejach głównym spoiwem są syntetyczne żywice czasem zmieszane z cementem. Kleje należy nakładać wyłącznie na suche podłoże jedynie cienką warstwą, dlatego też nie nadają się one na nierówne podłoża.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaje klejów

Oprócz klejów uniwersalnych są również dostępne liczne kleje specjalne, np. szybkowiążące. Do klejów specjalnych bardzo często fabrycznie dodaje się różne domieszki, które nadają im odpowiednie właściwości. Ze względu na rodzaj domieszek wyróżniamy: kleje szybkowiążące, elastyczne i uelastycznione.

Zobacz także: Montaż sufitu podwieszanego – krok po kroku


Kleje szybkowiążące mają bardzo dobrą przyczepność, dzięki czemu po nałożeniu nie spływają z powierzchni ściany.

Kleje elastyczne najlepiej nadają się do trudnych powierzchni, doskonale sprawdzą się przy układaniu płytek na starych podłożach. Na klej elastyczny można przyklejać np. gres.

REKLAMA

Kleje uelastycznione służą do przyklejania płytek w miejscach, w których jest ogrzewanie podłogowe. Tym klejem można przyklejać m.in. płytki szkliwione. Użycie innego kleju w tym przypadku mogłoby spowodować np. pojawienie się rys na powierzchni płytek.

Podczas zakupu upewnij się, jakie zastosowanie ma dany klej. Czasem nazwa kleju może nie wystarczyć, ponieważ niektórzy producenci używają wymiennie nazw „klej elastyczny” i „klej uelastyczniony”.

Jakim klejem przyklejać płytki?

Zobacz także: Jak czyścić sufity podwieszane?

Klej do ceramicznych płytek ściennych nadaje się również do terakoty.

Kleje przeznaczone do przyklejania płytek wewnątrz pomieszczeń, często nie nadają się do używania na zewnątrz np. w ogrodzie. Do przyklejenia płytek w warunkach zewnętrznych powinniśmy stosować kleje odporne na wodę i na mróz.

Bardzo duże płytki wymagają innego kleju niż – mniejsze. Do dużych płytek należy stosować klej uelastyczniony, z racji tego, że te płytki bardziej się odkształcają. Użycie nieodpowiedniego kleju do mocowania płytek kamiennych, może także spowodować pojawienie się przebarwień

Jeśli mocujemy płytki z kamienia naturalnego samodzielnie, dowiedzmy się w firmie kamieniarskiej, jakiego kleju powinniśmy użyć do ich przyklejenia. Nie każdy klej nadaje się do danego gatunku kamienia.

Zobacz także: Łazienka w kolorze bieli i czerni

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA