REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować i nakładać klej na płytki?

Arkadiusz Dybowski
Łazienka. Fot. Fotolia
Łazienka. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyklejanie płytek nie jest trudnym zadaniem. Obecnie, kiedy większość klejów jest praktycznie gotowa do użycia, nie potrzebujemy do tego specjalisty. Radzimy jak odpowiednio przygotować klej i w jaki sposób przyklejać płytki.

Na początek przygotujmy odpowiednie narzędzia do pracy. Będziemy potrzebować: pacy zębowej do nakładania kleju, mieszadła i wiadra, w którym zmieszamy klej z wodą, maszynki do cięcia płytek, wiertarki do wycinania otworów, poziomicy, gumowego młotka do korygowania położenia płytek, gumowej szpachelki oraz pacy z gąbką do spoinowania. Musimy też dobrać odpowiedni klej. Nie każdy nadaje się do każdego rodzaju płytek, dlatego też powinniśmy dokładnie zwrócić uwagę jaki klej kupujemy. Wyróżniamy m.in. kleje szybkowiążące, elastyczne i uelastycznione.

REKLAMA

Zanim przystąpimy do przyklejania płytek, powinniśmy odpowiednio przygotować klej, za pomocą którego będziemy przyklejać płytki. Większość klejów trzeba wymieszać z wodą.

Zobacz także: Drabina – jak umiejętnie z niej korzystać?

Szykując klej pamiętajmy, aby przygotować go zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Bardzo ważne jest, aby zachować odpowiednie proporcje. Zawsze postępujmy zgodnie z instrukcją i stosujmy się do informacji podanych na opakowaniu. Przy źle dobranych proporcjach klej straci swoje właściwości.

Kleje do płytek o konsystencji pasty są gotowe do użycia od razu po zakupie, dlatego też nie należy ich mieszać z wodą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nakładanie kleju

Kleje nakłada się za pomocą pacy zębatej. Grubość warstwy kleju zależy od wielkości zębów, jakie ma paca. Jeśli chcemy położyć warstwę o grubości 4 mm, potrzebujemy pacy o zębach wielkości 8 mm.

Zobacz także: Piaskowe dekoracje – czyli jak zachować lato w aranżacji wnętrza


Podczas układania płytek, klej zawsze należy nakładać na ścianę. Może się jednak okazać, że klej trzeba będzie nałożyć na płytki, np. gdy spód płytek jest ryflowany. W takim przypadku rowki w ryflowanych płytkach również trzeba pokryć klejem. Jeśli przypadkiem nałoży nam się zbyt dużo kleju, wystarczy go ostrożnie usunąć płaskim brzegiem pacy.

Zobacz także: Sufit podwieszany a izolacja akustyczna

Przygotowany klej, od momentu rozrobienia zachowuje swoje właściwości przez około pół godziny. Po rozprowadzeniu kleju i ułożeniu płytek będziemy mieć ok. 10 minut na skorygowanie ewentualnych błędów.

Przed przyklejeniem płytek upewnij się, że podłoże jest suche, oczyszczone i zwarte. Na podłożu nie może być też żadnych pęknięć i pozostałości poprzednich zapraw. Podłoże powinno być też równe i płaskie.

Zanim wejdziemy na ułożone płytki, sprawdźmy na opakowaniu od kleju po jakim czasie możemy to zrobić. W przypadku terakoty jest to zwykle 48 godzin. Przyklejone płytki z gresu wymagają jednego dnia więcej. Większość klejów zyskują uzyskuje swoją pełną wytrzymałość po trzech dniach. W przypadku zastosowania kleju szybkoschnącego, na płytki można wchodzić już po trzech godzinach.

Zobacz także: Łazienka w kolorze bieli i czerni

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA