| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Wykończenie wnętrz > Jak przygotować parkiet przed lakierowaniem?

Jak przygotować parkiet przed lakierowaniem?

Zanim polakierujemy parkiet, musimy wykonać szereg prac przygotowawczych. Prawidłowe przygotowanie parkietu przed lakierowaniem pozwoli uzyskać efektowną podłogę.

W przypadku nowego parkietu konieczne jest szlifowanie mechaniczne, które pozwoli na usunięcie matowej i nietrwałej zewnętrznej warstwy drewna. Po usunięciu tej warstwy drewno odzyskuje swój naturalny kolor. 

Powierzchnię parkietu szlifuje się przy użyciu cykliniarki. Dobrze jest wykonywać tę czynność w pustym pomieszczeniu oraz zgodnie z kierunkiem ułożenia słojów drewna. Najpierw używa się papieru ściernego średnioziarnistego, następnie – drobnoziarnistego. Po wyszlifowaniu drewna należy posprzątać i dokładnie odkurzyć całe pomieszczenie, w którym będzie lakierowany parkiet. Pamiętać trzeba również o odkurzeniu także ścian i sufitu. We w wnętrzach, w których przebywa duża ilość owadów, np. w domku letniskowym znajdującym się blisko lasu, zaleca się zastosowanie środka owadobójczego, zarówno na powierzchni parkietu jak i wewnątrz jego stolarki.

Zobacz także: Podłogi lakierowane fabrycznie

Lakierem powinno malować się jedynie suche i czyste powierzchnie.

W przypadku, gdy parkiet jest stary i woskowany, należy usunąć wszystkie gwoździe i inne elementy, które mogłyby uszkodzić papier ścierny. Drewno czyści się za pomocą środka do usuwania wosku i dokładnie szczotkuje, po czym należy spłukać go czystą wodą.   Do szlifowania takiego parkietu najpierw używa się gruboziarnistego papieru ściernego,  później średnioziarnistego, a na koniec drobnoziarnistego. Na koniec również należy pamiętać o pozbyciu się z pomieszczenia z kurzu, zarówno z podłogi jak i ścian oraz sufitu.

Zobacz także: Jak zamontować podłogę w systemie pływającym?

Do parkietu z dębu i kasztanowca nie używa się detergentów ani środków żrących.

Jeśli parkiet pokryty jest warstwą starego lakieru, gdzie widoczne są jego ubytki, konieczne jest jego ponowne pomalowanie w ten sam sposób jak robi się to w przypadku nowego parkietu. Natomiast, gdy stary lakier na parkiecie po prostu zmatowiał, wystarczy go „ odświeżyć” delikatnie polerując i pokrywając jego powierzchnię lakierem poliuretanowym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »